Gimnazjaliści mieli sprofanować hostię. Grozi im ekskomunika

Wikipedia | PatnacUczniowie mieli sprofanować hostię

Nastolatkowie z Jasła (woj. podkarpackie) mieli sprofanować konsekrowaną hostię. Jak podaje lokalny portal, dwójka uczniów gimnazjum po przystąpieniu do komunii wypluła komunikant i zdeptała go. Za taki czyn kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego przewiduje ekskomunikę, czyli wykluczenie ze wspólnoty wiernych. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo i sprawdza, czy doszło do obrazy uczuć religijnych.

Policja w połowie kwietnia otrzymała zgłoszenie dotyczące obrazy uczuć religijnych. Do profanacji miało dojść w kościele ojców franciszkanów w Jaśle.

- Obecnie prowadzimy czynności w związku z artykułem 196 kodeksu karnego, czyli obrazą uczuć religijnych. Ustaliliśmy osoby, które mogą mieć związek z tym zdarzeniem – tłumaczy nam Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy jasielskiej komendy policji. Jak dodaje, chodzi o osoby nieletnie, więc jeśli podejrzenia się potwierdzą sprawa trafi do sądu rodzinnego.

"Udawali, że wieszają się na krzyżu"

Portal Nowiny24 podaje, że profanacji miała dopuścić się trójka uczniów gimnazjum. Nastolatkowie mieli 14 kwietnia przystąpić do komunii świętej, jednak ich zachowanie – chichot i porozumiewawcze gesty – wzbudziły podejrzenia jednego z duchownych. Kiedy cała trójka opuściła kościół, mężczyzna podążył za nimi.

- Jedna hostia znajdowała się na posadzce przy wyjściu z kościoła. Kawałki kolejnej leżały przed świątynią – podaje Gliwa.

Według portalu nastolatkowie mieli zachowywać się specyficznie przez całą mszę. - Robili sobie żarty, udawali, że wieszają się na krzyżu i pstrykali sobie zdjęcia – opowiadają na łamach „Nowin” inni uczniowie.

Ekskomunika i do dwóch lat więzienia

Profanacja konsekrowanej hostii (będącej według wiary chrześcijańskiej przemienionym z chleba ciałem Chrystusa) jest jednym z czynów, które według kodeksu prawa kanonicznego Kościoła katolickiego są karano ekskomuniką. W zależności od wagi przestępstwa wykluczenie ze wspólnoty katolickiej może wiązać się m.in. z zakazem przyjmowania sakramentów, wstępu do kościoła lub w ogóle uczestniczenia w życiu religijnym.

Za znieważenie uczuć religijnych polski kodeks karny przewiduje karę grzywny lub więzienia – maksymalnie dwa lata.

Nie udało nam się skontaktować z parafią, w której miało dojść do profanacji.

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków / Nowiny24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Patnac

Pozostałe wiadomości