Do Zamku Królewskiego na Wawelu trafiła petycja dotycząca całorocznej ekspozycji polskiej flagi. Dyrekcja muzeum do pomysłu podchodzi sceptycznie. - Jeśli flaga będzie wisiała przez cały rok, spowszednieje - uważa Jerzy Petrus, dyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu.
- Uważam, że pomysł jest na tyle neutralny i pozytywny, że każdemu się spodoba. Przed chwilą złożyłem petycję w muzeum, a teraz patrzę na maszt flagowy na dziedzińcu zamku i myślę, że czegoś tu jeszcze brakuje. Flaga wyglądałaby tu świetnie – powiedział TVN24 Tomasz Darda, autor petycji.
Przez wieki Wzgórze Wawelskie był siedzibą monarchów, symbolem władzy państwowej i kościelnej. W czasie utraty państwowości przez Rzeczpospolitą w okresie zaborów było miejscem pielgrzymek i symbolem oczekiwania na odrodzenie się państwa polskiego. Dziś zespół Wawelu pełni funkcje muzealne, edukacyjne, turystyczne, symboliczne, duchowe i okazjonalnie państwowe. Jest wizytówką miasta i kraju. Uważamy iż mimo, że Wawel nie jest oficjalnie rezydencją urzędującego prezydenta i nie znajdują się w nim dziś urzędy, to ze względu na jego historię należałoby wywiesić na wzgórzu biało-czerwone flagi.
„Chcemy odczarować flagę”
Organizatorzy akcji zapewniają, że nie reprezentują żadnej organizacji, nie chcą też wikłać się w spory światopoglądowe: - Uważam, że należy odczarować symbole narodowe, w tym flagę. Dziś święta narodowe, na przykład 11 listopada, kojarzą się ze skrajnymi emocjami, powiedziałbym nawet, ze z rozróbami. I wtedy flaga się pojawia. Powinniśmy być dumni z naszych symboli na co dzień - podkreśla Darda.
Zasmucające jest, że zwiedzający Kraków mają dziś większą szansę spotkać się z flagami innych państw niż Polska - na Starym Mieście łatwo natrafimy na flagi konsulatów różnych państw a na popularnych wystawach muzealnych można spotkać się z fotografiami Krakowa z powiewającymi nad nim flagami nazistowskich Niemiec w latach 1939-1945. Taki obraz miasta i państwa mogą wywieźć z Krakowa przyjezdni. Wydaje się to nieprawidłowe.
- Kiedy turyści przyjeżdżają do Krakowa, niemal zawsze odwiedzają Wawel. Jako przewodnik oprowadzam tu różne grupy i chciałbym móc opowiedzieć im o naszych symbolach narodowych, o znaczeniu barw we fladze. Na Wawelu widzimy m.in. herby Habsburgów i Sforzów. Dołączenie polskiej flagi byłoby podkreśleniem naszej bogatej historii – uzupełnia Darda. Dodaje też, że w jego opinii flagi innych państw – częściej eksponujących swoje symbole narodowe – są postrzegane jako „cool”. – Nasza też może taka być – przekonuje.
Prawo nie zabrania, ale...
Jerzy Petrus, dyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu mówi, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa.
- Moje prywatne zdanie jest takie, że nie powinniśmy eksponować flagi przez cały rok - twierdzi Petrus. - Kiedy obchodzimy jakieś święto narodowe, wywieszamy flagę. Jeśli flaga będzie wisiała przez cały rok, spowszednieje - uważa.
Jako główną przeszkodę w przychyleniu się do prośby organizatorów akcji dyrekcja muzeum wskazuje jednak konieczność zweryfikowania, czy taka ekspozycja jest w ogóle legalna.
- Teraz badamy sprawę od strony prawnej, Konstytucja oraz ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej bardzo precyzyjnie określają, w jaki sposób może być eksponowana polska flaga – wyjaśnia Petrus.
Zapytany o opinię profesor Andrzej Zoll stwierdził, że „nie uważa, by na Wawelu cokolwiek ubliżało polskiej fladze”.
- Prawo w tym przypadku jednoznaczne – tłumaczy Darda – Państwowe instytucje, a taką z pewnością jest wawelskie muzeum, maja obowiązek wywieszać flagi w dni świąt narodowych, jednak nie ma zakazu eksponowania ich w inne dni.
Petycja pojawiła się w Internecie w zeszły czwartek (8.01.), i w tydzień uzyskała prawie 2200 podpisów. Spływają z całej Polski oraz spoza jej granic.
Autor: wini\kwoj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.pl | Olek Remesz