Katowice

Czy leci z nami bagaż? "Zaginięcia zdarzają się na każdym lotnisku"

Katowice

Zaginięcia bagażów zdarzają się na każdym lotnisku
Andrzej Winkler | TVN24 KatowiceZaginięcia bagażów zdarzają się na każdym lotnisku

Rocznie na lotniskach na całym świecie ginie 40 mln sztuk bagażu. Dlaczego? Według Cezarego Orzecha, rzecznika katowickiego lotniska, "bagaże nie giną", tylko "ulegają zagubieniu", a z tych 40 mln, 99,9 procenta wraca do pasażera.

Gdy rozstajemy się na lotnisku z naszym bagażem, trafia on na taśmę, gdzie jest skanowany, dzięki czemu wiadomo do jakiego kraju ma lecieć. Później dociera do komory, która sprawdza co znajduje się w jego środku.

– Bardzo istotne jest, żeby przed każdym rejsem sprawdzić listę przedmiotów zabronionych do przewozu. My prześwietlamy bagaże, aby wykryć ewentualne nieprzestrzeganie takiej listy. Bagaże mogą być nawet trzykrotnie prześwietlane, jeśli wzbudzają jakiekolwiek wątpliwości - mówi Piotr Adamczyk z katowickiego portu lotniczego. - Jeśli dalej bagaż wzbudza wątpliwości, pasażer jest wołany do kontroli manualnej, wykonywanej przy nim. Czasami się zdarza, że produkty spożywcze, np. ser, wyglądają jak kostka trotylu - dodaje.

Dopiero na końcu drogi jest samolotowy luk bagażowy.

Dlaczego bagaże giną?

Rocznie na świecie ginie 40 mln sztuk bagażu.

- Wynika to z tego, że czasem skaner źle zeskanuje bagaż i może on trafić do innego luku bagażowego. Może być też za mało czasu, żeby załadować ten bagaż, szczególnie w trakcie przesiadki z jednego samolotu na drugi - tłumaczy Orzech.

Jak przekonuje, zaginięcia bagażów zdarzają się na każdym lotnisku świata. - Dlatego też, na każdym jest biuro zagubionego bagażu, gdzie możemy opisać swój bagaż i spisać odpowiedni protokół - dodaje.

Najważniejsze rzeczy w "podręcznym"

Cezary Orzech przestrzega, aby przezornie najważniejsze rzeczy mieć przy sobie w bagażu podręcznym.

– Pamiętajmy, że jeśli np. nie lecimy z punktu do punktu, tylko jest przesiadka, a może się zdarzyć tak, że samolot jest opóźniony, to zabierajmy do bagażu podręcznego najbardziej potrzebne rzeczy, żeby na czas oczekiwana na bagaż mieć się w co przebrać - mówi rzecznik katowickiego lotniska.

Taśmociągi i bagażownia w Pyrzowicach dostosowane są do obsługi 2,5 miliona pasażerów. Obecnie trwa przebudowa urządzeń, aby zwiększyć przepustowość bagażową.

Bagaże są sortowane i poddane kontroli bezpieczeństwa
Bagaże są sortowane i poddane kontroli bezpieczeństwa TVN24 Katowice

Autor: jsy//ec / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości