Kraków dostanie 180 milionów na ŚDM, pieniędzy chce też Częstochowa. "Odwiedzi nas milion pielgrzymów"

Katowice

tvn24Na Jasną Górę może przybyć ok

23 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Archidiecezja Krakowska, jako gospodarz wydarzenia, otrzyma od rządu wsparcie w wysokości 180 mln zł. W specustawie nie ma ani słowa o finansowaniu wizyty papieża Franciszka w Częstochowie - najważniejszego centrum pielgrzymowania katolików w Polsce. Radni wysłali już w tej sprawie apel do rządu.

Ustawa wprowadza szczególne rozwiązania prawne, mające zapewnić sprawną organizację Światowych Dni Młodzieży (25 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie). Dotyczą porządku publicznego, bezpieczeństwa medycznego oraz wsparcia podmiotów realizujących poszczególne zadania.

Jednym z tych podmiotów jest Częstochowa, która na organizację i zabezpieczenie pielgrzymki będzie potrzebowała ponad 20 milionów zł. O finansowym wsparciu w specustawie nie ma jednak ani słowa. Dlatego radni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

- Rada Miasta Częstochowy zwraca się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o przyznanie miastu Częstochowa wsparcia finansowego w związku z organizacją wizyty Papieża Franciszka oraz zapowiadanym licznym przybyciem do naszego miasta pielgrzymów w okresie Światowych Dni Młodzieży. Przyznane miastu środki pozwolą zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo uczestnikom wizyty Papieża - czytamy w wysłanym przez radnych apelu.

"Wierzymy, że znajdą się dla nas środki"

- Rząd RP zabezpieczył w budżecie dla Krakowa 180 mln zł na organizację tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Częstochowa, mimo interwencji swoich władz, do tej pory nie otrzymała koniecznych środków finansowych, ani żadnej promesy z tym związanej. Dlatego zdecydowaliśmy się zaapelować do rządu - mówi Jacek Krawczyk, radny PO z Częstochowy.

Władze miasta, mimo pominięcia Częstochowy w specustawie, wciąż liczą na to, że znajdą się pieniądze na zabezpieczenie papieskiej pielgrzymki. - Na kwestiach bezpieczeństwa nie można oszczędzać. Mamy nadzieję, że wspólnie z wojewodą śląskim uda się znaleźć środki, by godnie przyjąć papieża i pielgrzymów - przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy urzędu.

"Szacujemy, że odwiedzi nas około miliona pielgrzymów"

Na razie jednak ze strony Urzędu Wojewódzkiego nie padają żadne konkrety dotyczące wsparcia finansowego rządu dla Częstochowy. - Miasto może liczyć na naszą pomoc w tej sprawie. Wszystkim zależy na tym, by odbyło się to w godny sposób. Będziemy się o to starać. Jest jednak za wcześnie, by mówić o kwestiach finansowych, obecnie trwają prace w tym zakresie - tłumaczy Ksymena Szymczuk-Zawada z biura prasowego wojewody.

Do wydarzenia zostało coraz mniej czasu. Pewne kwestie już powinny być realizowane. A to niemożliwe bez dodatkowych środków. - Należy zadbać o to już teraz, bo na zrealizowanie pewnych rzeczy, np. remonty dróg potrzebny jest czas - dodaje radny Krawczyk.

Władze Częstochowy szacują, że 28 lipca miasto odwiedzi około miliona osób. Podczas Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku na jasnogórskie błonia przybyło 1,5 mln pątników. - Z doświadczenia wiemy, że to wszystko wymaga odpowiedniego zabezpieczenia - dodatkowych środków bezpieczeństwa i porządku. Tę kwestię uzależniamy jednak od decyzji rządu. A konkretnych deklaracji jeszcze nie otrzymaliśmy - kończy Tutaj.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: msin / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: tvn24