Pytanie w "Milionerach" o sposób pozyskiwania węglanu potasu

TVN24


Węglan potasu, kiedy nazywano go potaszem, pozyskiwano z popiołu drzewnego, z ropy naftowej, z węgla kamiennego czy z gazu ziemnego? Na to pytanie w "Milionerach" za 75 tysięcy złotych odpowiadał pan Przemysław Kowal.

Pan Przemysław jest adiunktem ze stopniem doktora na Politechnice Gdańskiej. Do pytania za 75 tysięcy złotych dotarł z jednym kołem ratunkowym - pół na pół.

Z pomocy publiczności skorzystał w pytaniu dotyczącym geografii za dwa tysiące złotych. Drugie koło zużył przy pytaniu o nazwisko piłkarza, który zdobył najwięcej goli dla reprezentacji Polski. Jego przyjaciel doradził mu zaznaczenie odpowiedzi D: "Robert Lewandowski" - była to poprawna odpowiedź.

Pytanie za 75 tysięcy złotych dotyczyło węglanu potasu.

Z czego pozyskiwano węglan potasu, kiedy zwano go potaszem?

A: z popiołu drzewnego

B: z ropy naftowej

C: z węgla kamiennego

D: z gazu ziemnego

Uczestnik "Milionerów" od razu odrzucił odpowiedź D: "z gazu ziemnego". Ze względu na stan skupienia odrzucił także odpowiedź B: "z ropy naftowej". Pan Przemysław skłaniał się ku pierwszej odpowiedzi - "z popiołu drzewnego". By się upewnić, zdecydował się na skorzystanie ze swojego ostatniego koła ratunkowego - pół na pół.

W grze pozostały już tylko dwie możliwe odpowiedzi. Węglan potasu mógł być pozyskiwany A: "z popiołu drzewnego" lub B: "z ropy naftowej".

Pan Przemysław poprosił o ostateczne zaznaczenie odpowiedzi A: "z popiołu drzewnego". Była to poprawna odpowiedź.

Potasz

Nie bez powodu węglan potasu był nazywany potaszem. Tłumacząc z języka angielskiego słowa "pot" oraz "ash" (ang. popiół), otrzymamy dosłownie garnek popiołu.

Obecnie węglan potasu uzyskuje się przez działanie dwutlenku węgla na wodorotlenek potasu.

ZOBACZ TEŻ >> Pytania za milion. Hubert Urbański zadawał je już 20 razy, tylko 3 osoby odpowiedziały dobrze. Sprawdź się

Autor: paj/adso / Źródło: "Milionerzy" TVN

0