Z kraju

Z kraju

Sądny dzień dla stacji paliw. Tysiącom grozi utrata koncesji

Polskie stacje paliw walczą z czasem. W poniedziałek 16 stycznia mija termin złożenia obowiązkowego wniosku o odnowienie koncesji paliwowych. Kto tego nie zrobi, straci prawo do sprzedaży surowca. Ostatnie dane wskazują, że obowiązek zrealizowała około połowa stacji. - Problem będzie dotyczyć małych podmiotów, niezrzeszonych i niezależnych, których nie stać nie obsługę prawną - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl adwokat Maksymilian Graś, pełnomocnik Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Przegląd prasy: Lista 1000. Związani z PiS na państwowych posadach

Tysiąc nazwisk znalazło się na liście osób, którymi PiS i jego koalicjanci obsadzili instytucje i spółki państwowe. To członkowie tej partii, ich rodziny, znajomi. "Tempo, jak też intensywność zmian personalnych wprowadzanych przez PiS są rekordowe" - pisze "Puls Biznesu", który przygotował listę.

Ważna zmiana. Firmę założysz przez telefon

Od poniedziałku firmę można założyć także przez telefon - poinformował wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. To - jak podkreślił - kolejne z ułatwień dla przedsiębiorców przygotowane przez resort, które ma pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Nie daj się naciągnąć oszustom na Facebooku. Lotto ostrzega

Gracze w Lotto na celowniku oszustów. Totalizator Sportowy ostrzega przed stronami na Facebooku podszywającymi się pod markę i organizującymi fikcyjne konkursy. "Państwa dane osobowe mogą być wykorzystane w sposób niezgodny z prawem" - wskazano w ostrzeżeniu.

Polska ma przedłużenie ważnej umowy kredytowej

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o przyznanie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 6,5 mld SDR (równowartość ok. 8,8 mld USD). "Tym samym Fundusz potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną" - podało Ministerstwo Finansów e komunikacie.

Co dalej z uchodźcami? Debata młodych w TVN24 BiS

Co dalej z kryzysem migracyjnym? Czy UE kieruje bezpośrednią pomoc do uchodźców? To niektóre pytania na jakie odpowiedzi szukali uczestnicy "Debaty młodych" w TVN24 BiS: Mateusz Rojewski z Forum Młodych PiS, Miłosz Motyka z Forum Młodych Ludowców, Jan Strzeżek z Polski Razem oraz Paweł Gustaw z Młodych Demokratów.

Dowód osobisty okażesz przez telefon. Anna Streżyńska: mam plan na maj

Projekt mDokumenty być może ruszy już w maju - mówi w programie "Bilans" w TVN24 BiS Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Resort pracuje nad tym "żeby wszystkie plastikowe czy papierowe dokumenty trafiły w magiczny sposób do jednego serwisu osiąganego poprzez dostęp komórkowy". Minister pytana o to, kto będzie zatem dowódcą w Polsce od cyberbezpieczeństwa, przekonuje, że będzie to ona sama.

Uważaj na swoje pieniądze. Duży bank ostrzega przed wirusem

Klienci banków muszą mieć się na baczności. mBank na swojej stronie ostrzega przed oszustami instalującymi na komputerach złośliwe oprogramowanie, które w konsekwencji pozwala na kradzież pieniędzy z konta. W komunikacie wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę.

Mama w pracy czy w domu? Debata kobiet w TVN24 BiS

Dzieciom matek aktywnych zawodowo łatwiej zrobić karierę - wynika z badań Harvard Buisness School. O aktywności zawodowej rozmawiały uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS: Dżemila Sulkiewicz-Nowicka, właścicielka restauracji, mama trójki dzieci, Magdalena Hlawacik, mama trójki dzieci oraz Eliza Kuna, adwokat, mama dwójki dzieci.

Resort zdrowia planuje zmiany w sprzedaży leków. Ale będą wyjątki

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów - podał resort zdrowia w piątkowym komunikacie. MZ chce zmienić zasady sprzedaży leków, ale poza aptekami nadal będzie można kupić leki zawierające kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen. Dodatkowo w sklepach pojawią się produkty, które dotychczas nie były tam dostępne.

W sklepach zapłacimy więcej. Drożeje żywność

Inflacja w grudniu wyniosła 0,8 proc. rok do roku i 0,7 proc. miesiąc do miesiąca - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W całym 2016 roku deflacja była na poziomie 0,6 proc. Najbardziej drożała żywność, w tym bardzo mocno cukier.

Ten region nie radzi sobie ze smogiem. NIK wytyka błędy

Działania skontrolowanych przez NIK gmin woj. śląskiego na rzecz ograniczania niskiej emisji były zbyt wolne, a ich skala zbyt ograniczona, by obniżyć niską emisję do poziomu norm. Brakuje też rozwiązań systemowych na szczeblu regionalnym i ponadregionalnym - alarmuje Izba.

Przegląd prasy. Rzemieślnicy na piwnej fali

Rok 2017 może być znów rekordowy dla małych browarów w Polsce. Powstanie kilkadziesiąt nowych warzelni, a liczba debiutujących piw powinna przekroczyć 1,5 tys. - pisze "Rzeczpospolita".

500 mln na nowe pociągi. Nowy plan Przewozów Regionalnych

Przewozy Regionalne spodziewają się, że na nowe pociągi i remonty tych już używanych wydadzą w 2017 roku około 500 mln zł. Spółka liczy też, że przewiezie w tym roku o 2 mln pasażerów więcej niż w roku 2016 - poinformował prezes spółki Krzysztof Mamiński.

Jest nowy prezes Grupy Lotos

Rada nadzorcza Grupy Lotos powołała Marcina Jastrzębskiego na stanowisko prezesa zarządu oraz Jarosława Kawulę na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji. Jednocześnie Jastrzębski złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa ds. operacyjnych - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Uzdrowiska, opłaty klimatyczne i smog. Dochodów raz zdobytych nie oddadzą nigdy

O ile władze lokalne - w związku ze smogiem - same nie zrezygnują z opłat klimatycznych, albo rząd im tego nie nakaże, to jedynym sposobem - aby to na nich wymóc - jest sąd. Lokalne samorządy raczej nie palą się do tego, żeby z powodu przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza, dobrowolnie rezygnować z dochodów wynikających z tych opłat.

Wpadki polskiej dyplomacji. Debata Młodych w TVN24 BiS

Minister Waszczykowski przyznał w poniedziałek, że Polska nawiązała relacje z krajami karaibskim, w tym z San Escobar. Problem na tym, że taki kraj nie istnieje. Jak wpadka szefa MSZ może wpłynąć na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej? Na to pytanie w Debacie Młodych w TVN24 BiS odpowiadali: Grzegorz Drobiszewski (Młodzi Demokraci), Robert Koralewski (Kukiz'15) oraz Karol Jankowski (Forum Młodych PiS).

"Biznesowe Oscary" na półmetku. Kostrzewa: polski przedsiębiorca da sobie radę ze wszystkim

Organizatorzy konkursu na zgłoszenia czekają do końca miesiąca. Laureaci zostaną wyłonieni w trzech kategoriach. Do udziału w konkursie zachęcał w TVN24 BiS przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. - Mamy coraz więcej firm, które korzystają z tego z wiedzy i kapitału ludzkiego, znajdującego się w Polsce. Coraz częściej sprzedaż produktów następuje na arenie europejskiej - mówił Wojciech Kostrzewa. To już 6. edycja konkursu, potocznie nazywanego "Biznesowymi Oscarami".