Z kraju

Z kraju

Prezydent chwali i wspomina. "Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy"

- Nasza giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 25-lecia istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy - wspominał we wtorek rano prezydent, jednocześnie podkreślając, że nasza giełda jest czwartą największą giełdą w Europie.

NIK: pomoc publiczna uratowała PLL LOT przed upadłością

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła proces restrukturyzacji PLL LOT prowadzony w okresie poprzedzającym udzielenie pomocy publicznej, czyli przed grudniem 2012 roku - wynika z ogłoszonego we wtorek raportu izby. Przyznaje, że pomoc publiczna uratowała spółkę przed upadłością.

Biznes ucieknie z Polski? "Inwestorzy martwią się o kierunek polityczny"

Mimo, że zagraniczni inwestorzy nie są bezpośrednio zainteresowani polityką, to jednak z uwagą przyglądają się temu, jak wpływa ona na gospodarkę i atrakcyjność inwestycyjną Polski - twierdzi brytyjski "Financial Times". Tymczasem, niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że mimo napięć politycznych, stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami pozostają silniejsze niż kiedykolwiek.

Pierwsza taka animacja na świecie kręcona jest w Gdańsku. "Bez malarzy taki film nie powstanie"

- Zanim otrzymaliśmy finansowanie, wiedzieliśmy, że najpierw musimy przeprowadzić rekrutację, bo bez malarzy taki film nie powstanie - mówił w TVN24BiS Sean Bobbit, producent filmu "Loving Vincent". Powstający m.in. w Gdańsku film o życiu i śmierci Vincenta Van Gogha jest pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją, która została namalowana. Animację wyreżyserowała Dorota Kobiela we współpracy z Hugh Welchmanem - zdobywcą Oscara za animację w filmie "Piotruś i Wilk".

Rekordowe obroty w handlu między Polską a Niemcami

Polski eksport do Niemiec wzrósł w 2015 roku o 11,2 proc. do 48,5 mld euro, a import z tego kraju o 7,8 proc. do 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 88,5 mld euro - podał w poniedziałek Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Berlinie.

Przegląd prasy. LOT bez majątku i pieniędzy

Raport NIK nie pozostawia złudzeń: nasz narodowy przewoźnik lotniczy nie ma ani majątku ani pieniędzy, które pozwoliłyby mu sfinansować rozwój i znaleźć inwestora" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska nie dołączy do reszty Europy. "Ogromne zagrożenie"

Prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak na poniedziałkowej konferencji prasowej powiedziała, iż według jej informacji z ubiegłego tygodnia "rząd stoi na stanowisku, że przystąpienie Polski do jednolitego patentu europejskiego jest przedwczesne".

Bat na unikających podatków. Będzie specjalna klauzula

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu zajmie się m.in. propozycją wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz projektem wiążącym się z kwestią przyjmowania uchodźców. Rozpatrzy też propozycję ws. ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek.

Niższy wiek emerytalny wróci jesienią. Ale są obawy

- Tak jak zapowiedziała premier Beata Szydło, na jesień ta ustawa zostanie przyjęta - mówi w TVN24 BiS Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zmiany miałyby obowiązywać od 2017 roku. - ZUS nawet w swoich opiniach podawał, że na zmiany systemów informatycznych potrzebuje 9 miesięcy - tłumaczy Szwed.

Produkt wycofany z Lidla. "Ryzyko pożaru"

Firma TARGA wycofuje z rynku suszarkę spożywczą marki "Silvercrest", którą można było kupić w Lidlu. Producent ostrzega, że podczas korzystania z urządzenia "może dojść do ryzyka wystąpienia pożaru".

Pierwsze pieniądze z 500 plus wypłacone. Jutro popłyną do kolejnych rodzin

Minął pierwszy tydzień od uruchomienia sztandarowego programu rządu Rodzina 500 plus a pierwsze pieniądze trafiły już do rodzin. W Katowicach świadczenia otrzymało 111 z nich na łączną sumę 81 tys. zł. W Białymstoku pierwszą pozytywną decyzję otrzymał ojciec 4,5-miesięcznych bliźniaków. Jak mówił, pieniądze będą wydane przede wszystkim na bieżące potrzeby maluchów. Lublin, Gdańsk i wiele innych miast wypłacą pierwsze świadczenia w poniedziałek.

Unijne dopłaty z poślizgiem. Przez zmiany kadrowe w rolniczej agencji?

Polska stara się, by Komisja Europejska umożliwiła nam wydłużenie okresu składania wniosków o unijne płatności dla rolników. W poniedziałek temat ten będą omawiać ministrowie rolnictwa "28". Nieoficjalnie mówi się, że opóźnienia związane są ze zmianami kadrowymi, do których doszło w zarządzającej środkami unijnymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kołodko o 500 plus: nie ma pieniędzy na ten program. To jest iluzja pani premier i jej niektórych ministrów

- Program Rodzina 500 plus nie ma finansowania. To jest dodatkowy wydatek z budżetu państwa w wysokości ok. 1,25 proc. PKB i tych pieniędzy nie ma. To jest tylko iluzja, którą karmi siebie pani premier Beata Szydło i jej niektórzy ministrowie - stwierdził były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem ministrowie finansów i rozwoju mają świadomość braków w budżecie.

Kowalczyk ws. frankowiczów: KNF nie wykonała zadania tak, jak oczekiwaliśmy

- Są bardzo rozbieżne informacje nt. skutków przewalutowania kredytów frankowych. Oczekiwałem od Komisji Nadzoru Finansowego, że będzie to rzeczowa informacja, bardzo precyzyjna: kiedy, jakie kredyty zostały zaciągnięte, po jakim kursie, ile ich jest - mówił w TVN24BiS minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Niestety, KNF poszła po linii najmniejszego oporu, wysłała ankiety do banków, banki sobie napisały skutki i stąd mamy rożne rozbieżności - dodał.

Pierwszy tydzień 500 plus. Ponad milion wniosków i pierwsze wypłaty

Ponad milion wniosków złożonych w urzędach i online, pierwsze decyzje i wypłaty - mija pierwszy tydzień obowiązywania programu 500 plus. Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków, część przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.

Szydło: nie pracujemy nad podniesieniem opłaty paliwowej

Polski rząd nie pracuje i nie pracował nad podniesieniem opłaty paliwowej. Mówię to jasno i wyraźnie - stwierdziła dzisiaj premier Beata Szydło. Szefowa rządu skomentowała w ten sposób zamieszanie, jakie wybuchło wczoraj po słowach ministra i wiceministra infrastruktury.

Związkowcy przeciwko likwidacji kopalni Wujek. KHW: nie ma takich decyzji

Związkowcy z kopalni Wujek zarzucili w piątek zarządowi Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) celowe działania, mające skutkować likwidacją rudzkiej, a w perspektywie także katowickiej części tego zakładu. Holding zapewnia, że nie zapadły żadne takie decyzje, a kopalnia pracuje normalnie.

Zrobiłeś błąd we wniosku 500 plus? Sprawdź, co zrobić

Jeżeli ktoś się zorientował, że zrobił błąd we wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus, to może go złożyć jeszcze raz tym samym kanałem - powiedział w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Uspokajał też, że osoby, które źle wypełniły wniosek dostaną e-maila od gminy z prośbą o korektę i z informacją, jakie dokładnie błędy zostały popełnione.

Prezydent zmienia zdanie ws. frankowiczów. Nowe założenia mniej bolesne dla banków

Nowy projekt ustawy ma być mniej bolesny w skutkach dla banków - twierdzi radio RMF FM podając, że w Kancelarii Prezydenta wypracowywane są nowe założenia pomocy dla frankowiczów. Zmiany w projekcie mają być spore. - Szczegóły są dopracowywane. Jedna z opcji zakłada przedłużenie okresu, w którym banki miałyby ponieść koszty wprowadzenia tej ustawy - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Polskę czeka historyczny spadek bezrobocia. Zobacz, o ile

Na koniec 2016 roku stopa bezrobocia poniżej 9 proc. - mówi Elżbieta Rafalska, minister pracy, rodziny i polityki społecznej. Według szacunków podanych w czwartek przez resort bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. z 10,3 proc. w lutym.