Z kraju

Z kraju

Podatek handlowy zablokowany. "Wprowadzacie ludzi w błąd"

Już w czasie kampanii wyborczej ostrzegaliśmy, że podatek handlowy jest niezgodny z prawem unijnym. PiS wprowadził podatek wiedząc, że oszukuje swoich wyborców - mówiła Izabela Leszczyna z PO. - Polscy sklepikarze nie zapłacą dodatkowego podatku - uspokajał Krzysztof Łapiński z PiS.

Sprawdź, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci. "Czasem trzeba zakleić kamerkę"

Nie trzeba wiedzy specjalistycznej, aby włamać się do komputera, czy smartfona. Nasze urządzenia są coraz bardziej osobiste, towarzyszą nam wszędzie i to zaczyna być niebezpieczne - mówił Michał Ferdyniok, kierownik Laboratorium Informatyki Śledczej Mediarecovery. - Czasem, aby się zabezpieczyć trzeba zakleić kamerkę - dodał Kamil Śliwowski z fundacji Panoptykon.

Polki w Wielkiej Brytanii rodzą najwięcej dzieci wśród imigrantów

Na jedną Polkę mieszkającą na Wyspach przypada ponad troje dzieci; to efekt prowadzonej tam polityki prorodzinnej - mówi socjolog dr Roch Dunin-Wąsowicz. Dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii automatycznie staje się brytyjskim obywatelem, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje i przebywa w Zjednoczonym Królestwie minimum 5 lat.

Maciej Małecki sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

Premier Beata Szydło powołała w poniedziałek posła PiS Macieja Małeckiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Małecki wspólnie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem na doprowadzić do likwidacji resortu.

Produkcja i sprzedaż rosną. Pierwsze efekty 500 plus?

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w sierpniu o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, zaś roczna dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych osiągnęła poziom 7,8 proc. – wynika z najnowszych danych GUS. - To może świadczyć o pojawieniu się długo oczekiwanego efektu programu Rodzina 500 plus - mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Rostowski zapewnia, że nie każda partia ma swoich "Misiewiczów"

To jest bardzo poważny zarzut, to jest tzw. korupcja polityczna i to jest karalne według prawa polskiego - w ten sposób Jacek Rostowski, były wicepremier skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 doniesienia "Newsweeka". Według tygodnika Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu ministra Antoniego Macierewicza, proponował bełchatowskim radnym PO przystąpienie do koalicji z PiS w radzie powiatu w zamian za zatrudnienie w państwowej spółce.

Związkowcy okupują budynek resortu zdrowia

Po poniedziałkowym spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia kilku przedstawicieli NSZZ "Solidarność" zapowiedziało, że pozostaną w gmachu resortu zdrowia. Jak mówią, nie wyjdą bez możliwości poinformowania premier o problemach pracowników ochrony zdrowia.

Rząd obroni polskich kierowców przed imigrantami? Interwencja we Francji

Kierownictwo resortu infrastruktury planuje udać się do Francji, aby na miejscu zapoznać się z problemami polskich kierowców - poinformował wiceminister Jerzy Szmit. Przewoźnicy alarmują, że np. we francuskim Calais są narażeni na ataki imigrantów, którzy chcą przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Kamiński: CBA kontroluje pięć strategicznych spółek Skarbu Państwa

CBA rozpoczęło kontrolę w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą zawieranych umów - poinformował minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Powiedział, że zwrócił się do ministrów o informacje dotyczące podległych im spółek, mają one wpłynąć do CBA na przełomie miesiąca.

Czy roboty nas zastąpią? Wkrótce ruszy Europejskie Forum Nowych Idei

Tegoroczna, szósta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei odbędzie się w dniach 28-30 września w Sopocie. Głównymi tematami spotkania będą kwestie związane z pracą w kontekście nowych technologii i kryzysu migracyjnego. Forum odbędzie się pod hasłem: „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki”.

Jaka jest generacja "Z"? "Nie potrafią żyć bez nowych technologii"

Przedstawiciele pokolenia "Z" nie znają świata przed wdrożenia nowych technologii. To osoby bardzo niezależne i dojrzałe, jak na swój wiek. Chcą prowadzić własny biznes i nie boją się porażek - mówił w TVN24 BiS Karol Raźniewski z EY. - To pokolenie "instant" chcą mieć wszystko tu i teraz - dodaje Leszek Mellibruda.

Zmiany w finansowaniu uczelni mają ruszyć "możliwie szybko"

Uczelnie powinny postawić na wyższą jakość kształcenia, umiędzynarodowienie oraz odchodzić od kształcenia masowego - mówi wiceminister nauki Teresa Czerwińska i zapowiada zmiany w zasadach rozdzielania dotacji podstawowej dla uczelni publicznych.

Przegląd prasy. Przy polskim stole leje się cydr

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka cydr stał się modny wśród konsumentów. Oprócz dużych graczy do jego produkcji biorą się także zakłady rzemieślnicze - informuje "Gazeta Wyborcza".

Niedzielni klienci. Dlaczego Polacy robią zakupy tego dnia?

Zaplanowane zakupy spożywcze w niedzielny poranek, by uniknąć tłumów - tak najczęściej Polacy tłumaczą, dlaczego robią zakupy tego dnia. Inni traktują wyjście do marketu jak rozrywkę, ale tych jest stosunkowo niewielu - bo 8 proc. ankietowanych przez portal Ceneo. Z badania wynika też, że zakupy w niedzielę – często lub od czasu do czasu robi 80 proc. polskich klientów.

Kukiz: będą kolejni Misiewicze. PO miała Grabarczyka, Nowoczesna miałaby Petrusiewiczów

- Ministerstwo Skarbu Państwa miało być zlikwidowane i dlatego minister Jackiewicz zakończył swoją funkcję - mówił Bartosz Kownacki z PiS w programie Bogdana Rymanowskiego "Kawa na Ławę" w TVN24. Sławomir Neumann stwierdził, że "w czasie, kiedy Jackiewicz został ministrem, spółki Skarbu Państwa straciły na wartości 7 mld zł" na giełdzie warszawskiej. Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta przestrzegał przed uproszczeniem i szukaniem zależności między dymisją Ministra Skarbu Państwa a kontrolą spółek przez CBA. Paweł Kukiz walcząc z nepotyzmem proponuje "ustawę antysitwową", a Adam Szłapka (.Nowoczesna) częściową prywatyzację.

Polska Grupa Zbrojeniowa walczy z hakerami. Ma wsparcie Microsoftu

Spółka odpowiedzialna za obsługę informatyczną Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Systems, podpisała w piątek porozumienie z amerykańskim koncernem Microsoft. Firmy mają razem realizować projekty dotyczące m.in. cyberbezpieczeństwa. Celem porozumienia "jest również rozwój kompetencji w zakresie analizy wielkich zbiorów danych (Big Data), internetu rzeczy oraz technologii mobilnych".