Wyrzucili go z samolotu, bo sprzedali za dużo biletów. Tłumaczymy, czym jest overbooking

Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian Mikosz
Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian Mikosz
TVN24 BiS
Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian MikoszTVN24 BiS

Overbooking, czyli przyjmowanie przez linie większej ilości rezerwacji na lot niż miejsc w samolocie, to powszechna praktyka. Ale tutaj została popełniona "kosmiczna ilość błędów" - mówił w TVN24 BiS Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT, komentując incydent w samolocie linii United Airlines.

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines sprzedały za dużo biletów na lot z Chicago do Louisville i zdecydowały o wyproszeniu części osób z pokładu maszyny. Gdy jeden z pasażerów odmówił, doszło do szarpaniny, a mężczyznę ostatecznie wywleczono z pokładu siłą.

Całą sytuację nagrali inni pasażerowie. Po publikacji filmu w mediach społecznościowych sprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Powszechna praktyka

Jak mówił Mikosz, overbooking, czyli przyjmowanie przez linie większej ilości rezerwacji na lot niż miejsc w samolocie jest bardzo powszechne praktykowane.

- Jest na to kilka bardzo racjonalnych wyjaśnień. Kilku pasażerów nie przyleci z innego połączenia. Kilku pasażerów przekłada wylot. Zdarza się bardzo dużo przypadków losowych, kiedy pasażer po prostu nie przyjdzie na dany rejs - tłumaczył.

Podkreślił jednak, że w przypadku wysadzenia siłą pasażera rejsu do Louisville została popełniona "kosmiczna ilość błędów".

- Nie puszcza się pasażerów na pokład, kiedy jest overbooking, dopóki nie ustali się grupy tych, którzy nie wsiądą. Taka scena nie powinna mieć miejsca na pokładzie. Nie powinno się nigdy wpuszczać więcej pasażerów niż jest foteli i potem doprowadzać to takiej sceny - dodał Mikosz.

Gościem TVN24 BiS był Sebastian Mikosz
Gościem TVN24 BiS był Sebastian MikoszTVN24 BiS

Można na tym zarobić

Gość TVN24 BiS tłumaczył, że linia lotnicza ma w takiej sytuacji dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest szukanie wolontariuszy, którzy dobrowolnie zrezygnują z lotu. Mikosz zaznaczył, że na takim wolontariacie można zrobić nawet '"mały biznes".

- Są na przykład studenci, którzy kupują najtańszy bilet, odprawiają się na rejs, ale wiedzą, że będzie na nim overbooking. Potem są pierwszymi chętnymi do ustąpienia, bo w zamian dostają pieniądze. Bardzo często ta rekompensata jest większa niż cena biletu - wyjaśnia. Druga opcja dla linii to poproszenie pasażera, aby zrezygnował z lotu w zamian za określone prawem odszkodowanie i zmianę rezerwacji na inny rejs.

Każdy z nas ma taki próg, przy którym zgodzi się sam opuścić samolot. To jest kwestia ceny. Zaręczam, że można dojść do sytuacji, w której pasażer otrzyma dwa bilety w klasie biznes na wakacje. Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT

- Każdy z nas ma taki próg, przy którym zgodzi się sam opuścić samolot. To jest kwestia ceny. Zaręczam, że można dojść do sytuacji, w której pasażer otrzyma dwa bilety w klasie biznes na wakacje - mówił Mikosz.

Zaznaczył jednak, że taka sytuacja powinna powinna być rozwiązywana przed wejściem pasażerów na pokład, w drodze pokojowych negocjacji.

Mikosz uważa, że linie United powinny zapłacić pasażerowi wyrzuconemu z pokładu "każde pieniądze". - Bo jeżeli on pójdzie do sądu, to znając amerykański wymiar sprawiedliwości, może mieć kilka lat wakacji za darmo - stwierdził.

Kolejna wpadka

Zwrócił też uwagę, że linie United poniosły "dramatycznie wysokie koszty wizerunkowe, liczone w milionach dolarów". - To druga wpadka linii United w ciągu 10 dni - przypomniał.

Pod koniec marca linie United Airlines nie chciały wpuścić na pokład samolotu dwóch nastoletnich pasażerek, ponieważ miały na sobie leginsy. Przedstawiciele przewoźnika w wydanym oświadczeniu zwracali uwagę, że dziewczyny podróżowały z biletami dla krewnych pracowników. A to zgodnie z regulaminem oznacza, że reprezentują linie lotnicze i podlegają ściślejszym przepisom niż te, które są stosowane wobec innych pracowników.

Jolanta Pieńkowska, dziennikarka TVN24 BiS podkreśla, że incydent na lotnisku w Chicago nie mieści się w żadnych standardach amerykańskich linii lotniczych. - Wiem o tym z własnego doświadczenia, bo kiedyś pracowałam jako stewardessa w amerykańskich liniach lotniczych. Uczono nas na szkoleniach, że trzeba zrobić wszystko, aby pasażer w czasie lotu czuł się komfortowo i bezpiecznie. To, co widzieliśmy wczoraj, absolutnie temu zaprzecza - mówi.

Zobacz relację Jolanty Pieńkowskiej z USA:

Relacja Jolanty Pieńkowskiej z USA
Relacja Jolanty Pieńkowskiej z USATVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl