Z kraju

Z kraju

Minister przyznaje: 500 plus kosztuje więcej niż planowaliśmy

Program Rodzina 500 plus kosztuje więcej niż planowaliśmy - podkreślała w rozmowie z RMF FM Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy, polityki społecznej. - Nasze prognozy były oparte o szacunki. Dzisiaj ten program policzył się w życiu wiemy, ile on kosztuje - wyjaśniała. Jednocześnie minister zapewniała, że "środki na wypłatę 500 plus są w absolutnej pełnej kwocie zagwarantowane".

Zakaz handlu w niedzielę trafił do podkomisji

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele został skierowany we wtorek do dalszych prac do stałej sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. Zgodnie z nim, zakaz handlu w niedziele i święta dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym wielkopowierzchniowych sklepów.

Andrzej Duda podpisał, choć nie popierał podnoszenia podatków najbogatszym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa kwotę wolną od podatku do 6600 zł dla najuboższych, a jednocześnie pozbawia tego zwolnienia osoby, które zarabiają rocznie powyżej 127 tys. złotych. Grupa ok. 650 tys. osób odda więc od 2017 r. fiskusowi więcej. A to oznacza złamanie obietnic wyborczych, jakie Duda składał w ubiegłym roku.

Czy cudzoziemcy zabierają pracę Polakom? Debata kobiet w TVN24 BiS

Migracja zarobkowa w Europie to temat, który zdominował "Debatę kobiet" w TVN24 BiS. Prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej, Marta Zięba-Szklarska z portalu Świat Kadr, Natalia Zasoba - Ukrainka, która prowadzi firmę w Polsce oraz Aneta Buchert, założycielka firmy Alocca, zastanawiały się nad tym, czy cudzoziemcy zabierają pracę Polakom.

E-dowód za trzy lata w nowej wersji? Ważna umowa

Polskie e-dowody i paszporty biometryczne? Możliwe, że będziemy ich używać w niedalekiej przyszłości. We wtorek zostało podpisane porozumienie, na mocy którego ma powstać polski mikroprocesor. Opracowanie i wyprodukowanie go będzie kosztowało 150 mln zł.

Niższe OC w zamian za śledzenie jazdy. Na tę ofertę większość mówi "nie"

W zamian za obniżenie ceny OC blisko 40 proc. kierowców jest skłonnych zamontować w aucie specjalne urządzenie, pozwalające ubezpieczycielowi na śledzenie stylu jazdy - wynika z badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Ale ponad 55 proc. w ogóle nie jest tym zainteresowanych. W Polsce pierwsza firma przymierza się do takiej oferty. Na zachodzie to rozwiązanie popularne szczególnie wśród młodych.

Mleko i warzywa w szkole czekają zmiany

Od roku szkolnego 2017/2018 dwa unijne programy mleko w szkole i owoce w szkole będą połączone - poinformował PAP prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski. Przygotowywane są obecnie stosowne przepisy.

Przegląd prasy. Zabraknie prądu, jeśli nic nie zmienimy

Jeśli Polska utrzyma obecny kurs w polityce energetycznej, to produkcja energii elektrycznej nie nadąży za popytem. Niedobory wzrosną do 2 tys. godzin rocznie, a skoki cenowe wykończą przemysł — twierdzą niemieccy eksperci. Ich opinie omawia "Puls Biznesu".

Z długiem w dorosłość? Debata młodych o kredytach

Dlaczego młodzi biorą kredyty? Czy to dobre rozwiązanie? Czym należy się kierować podejmując taką decyzję? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy "Debaty młodych" w TVN24 BiS: Aleksandra Miś, kredytobiorca, Tomasz Pągowski, doradca finansowy oraz Andrzej Lipson z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Rekord PLL LOT w przewozie pasażerów

PLL LOT przez pierwszych 11 miesięcy tego roku przewiózł 5 mln pasażerów - poinformowała w poniedziałek spółka. To rekord w historii linii. Przewoźnik w tym roku uruchomił 23 nowe połączenia, w tym do Tokio i Seulu.

Tanio polecisz z Modlina na Sardynię

Ryanair od 29 marca 2017 r. uruchomi nowe połączenie z podwarszawskiego lotniska w Modlinie na Sardynię do Cagliari - poinformował w poniedziałek irlandzki przewoźnik. Loty będą wykonywane dwa razy w tygodniu.

Debata kobiet. Kiedy odchudzanie staje się chorobą?

W którym momencie pojawia się anoreksja? Dlaczego ta choroba stała się czymś powszechnym? Czy kariera w modelingu musi wiązać się z ciągłą dietą? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedały w TVN24 BiS: Małgorzata Bielecka-Wystarczyk z Fundacji Drzewo Życia, dr Katarzyna Niewińska z Psychomedic.pl, Małgorzata Leitner z Avant Models Poland oraz Marta Motyl, autorka powieści o anoreksji.

LOT podbija Japonię. Trzy nowe kierunki

Pasażerowie PLL LOT od czwartku będą mogli z przesiadką w Tokio polecieć do trzech miast w Japonii: Sapporo, Sendai i Fukuok, kupując jeden bilet - poinformowała w poniedziałek spółka. Umożliwia to rozszerzona współpraca między LOT-em a japońską linią ANA.

Drastyczne podwyżki polis OC. PZU złoży wyjaśnienia?

Sejmowa komisja finansów publicznych powinna zaprosić na posiedzenie przedstawiciela PZU, aby wyjaśnił przyczyny drastycznej podwyżki ubezpieczeń OC - przekonywali politycy PO. Ich zdaniem, rząd powinien rzetelnie informować kierowców o przyczynach podwyżek.

Ważna instytucja obniża prognozę rozwoju Polski. Przewiduje duże wydatki

Wzrost gospodarczy Polski w 2016 roku nie wyniesie nawet 3 proc. w 2016 r. - prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Organizacja skupiająca państwa rozwinięte wydała komunikat, w którym obniża prognozę wzrostu PKB Polski. Przewiduje, że ze względu m.in. na program 500 plus i wprowadzenie niższego wieku emerytalnego w 2018 r. polski deficyt budżetowy wzrośnie powyżej unijnego kryterium.

Gospodarka na zakręcie. "Osłabienie tempa wzrostu przesądzone"

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie 2016 r. wzrósł - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jest jednak ciągle poniżej wartości z lipca br. oraz poniżej poziomu z początku roku. Osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki jest w zasadzie przesądzone - ocenia biuro.

Przegląd prasy. Problemy z unowocześnieniem armii. MON: poradzimy sobie

Ministerstwo Obrony Narodowej może mieć problemy z realizacją tegorocznego planu restrukturyzacji armii - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na opinie opozycji i analityków. Dziennik wylicza problemy z jakimi borykał się w tym roku resort, ale ten zapewnia, że poradzi sobie z rozdysponowaniem modernizacyjnych funduszy.

Wyższa kwota wolna od podatku w rękach senatorów. Decydujący tydzień

Przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku oraz nowelizacja ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - to niektóre punkty rozpoczynającego się w poniedziałek po południu czterodniowego posiedzenia Senatu. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) zapowiedział już, że izba poprawi ustawę dot. kwoty wolnej od podatku tak, że dla osób najmniej zarabiających od 2017 r. kwota ta zostanie zwiększona do ok. 6,6 tys.

Drakońskie przepisy przeciwko smogowi. Z rynku ma zniknąć większość pieców

Niebezpieczny dla zdrowia smog dokucza Polakom szczególnie zimą, gdy rozpoczyna się palenie w domowych piecykach i kominkach. Z problemem postanowił uporać się resort rozwoju, który przygotował przepisy w sprawie wymagań dla kotłów. Branża wskazuje jednak, że ministerstwo chce narzucić "bardzo wyśrubowane normy w krótkim horyzoncie czasowym", a nie wszystkich Polaków stać na droższe kotły i odejście od spalania węgla.

Ogłoszenia o pracę mają poważną wadę. To denerwuje kandydatów

Wysokość zarobków - tego najczęściej brakuje w ogłoszeniach pojawiających się na polskim rynku. Kolejne braki to dni i godziny pracy, zakres obowiązków, forma zatrudnienia a nawet miejsce wykonywania pracy. W innych krajach informacje te są często wyraźnie zaznaczone, w Polsce nie jest to standardem.

Skazani pomogą przy paczkach. Pilotażowy program Poczty Polskiej

Na początku grudnia Poczta Polska przyjmie pilotażowo do pracy grupę ponad trzydziestu osób z Zakładu Karnego w Strzelinie pod Wrocławiem. Osadzeni pomogą firmie w opanowaniu zwiększonego ruchu paczkowego i zdobędą umiejętności zawodowe przydatne po odbyciu kary - informuje PP w komunikacie.