W jadalni stojak na broń. Zagadkowe zapytanie o pociągi dla wojska

Są zarzuty dla władz PKP S.A.
Są zarzuty dla władz PKP S.A.
tvn24
Są zarzuty dla władz PKP S.A.tvn24

Zagadkowe "zapytanie o informację" zamieściła wśród swoich zamówień publicznych spółka PKP Intercity. Chodzi o dostawę do 2019 roku ośmiu wagonów, w tym dwóch sypialnych, jakie mogłoby wykorzystać wojsko. W opisie zapytania wyszczególniono między innymi stojaki na broń. - Nie wiem kogo, dokąd i po co miałby wozić ten pociąg - komentuje Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport-wto".

PKP Intercity potwierdza, że zapytanie to dotyczy wagonów, które miałoby wykorzystywać wojsko.

- Wśród zadań PKP Intercity są także zadania realizowane na rzecz Sił Zbrojnych i Sił Sojuszniczych. Zgodnie ze sformułowanymi przez MON oczekiwaniami zostało przygotowane zapytanie, pozwalające rozpoznać rynek w zakresie dostawy ośmiu wagonów specjalnych na potrzeby wojska - poinformowała nas rzeczniczka spółki Agnieszka Serbeńska.

Efekt upałów czy ukryte wsparcie?

Pomysł zamówienia wagonów pasażerskich dla wojska może wydawać się niecodzienny i zagadkowy - przyznaje zapytany przez nas ekspert do spraw wojskowości.

- Jestem bardzo zdziwiony tym zapytaniem. Albo komuś się za gorąco zrobiło na początku sierpnia, albo jest to jakiś ukryty sposób wsparcia państwowej spółki przez ministerstwo obrony - mówi nam Wojciech Łuczak, wydawca czasopisma poświęconego sprawom obronności "Raport-wto". - Utrzymywanie własnych składów kolejowych przez wojsko to zjawisko z czasów Układu Warszawskiego. Dziś nie ma racji bytu - dodaje.

Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie jeszcze i w jak szerokim zakresie Intercity realizuje zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP. Dowiedzieliśmy się jednak, że służby prasowe spółki potrzebują więcej czasu, aby przygotować odpowiedź na nasze pytania.

Milczą również służby prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej, choć tam również skierowaliśmy pytania o wojskowy pociąg.

Wobec niedostatku informacji od Intercity i MON przeanalizowaliśmy treść "zapytania o informację" i zadaliśmy pytania specjalistom od wojskowości i od zamówień publicznych.

Zwiadowcy rynku

"PKP Intercity SA zamierza rozpocząć proces wyboru dostawcy w zakresie dostawy fabrycznie nowych 8 wagonów osobowych specjalnych do przewozu osób, w związku z tym prowadzi rozeznanie rynku w zakresie poznania potencjalnych oferentów, oszacowania wartości zamówienia oraz poznania stosowanych rozwiązań" - czytamy w opublikowanym przez spółkę dokumencie.

Według eksperta Business Centre Club Michała Jaskólskiego, prawnika specjalizującego się w zamówieniach publicznych, tak sformułowane zapytanie wcale nie oznacza, że Intercity na pewno chce kupić wagony. Na razie raczej rozpoznaje rynek.

- Działanie takie może mieć kilka przyczyn. Pierwszą i najpopularniejszą przyczyną jest chęć rozeznania cen dla określenia szacunkowej wartości przyszłego zamówienia - mówi Jaskólski. - Zdarza się również, że zamawiający planuje udzielić zamówienie z wolnej ręki i wówczas również chce poznać ceny obowiązujące na rynku, tak aby zawrzeć możliwie najkorzystniejszą - dodaje.

Gniazdka do notebooków

Według Intercity wagony mają być przystosowane do jazdy po torach o normalnej szerokości. Powinny być też przystosowane technicznie oraz mieć odpowiednie pozwolenia na poruszanie się po krajach Unii Europejskiej, europejskich krajach NATO (w tym Turcji), tam gdzie występuje znormalizowany rozstaw szyn (czyli tylko w części Litwy, ale już nie na Łotwie, w Estonii i Finlandii), a także po Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.

Kolorystyka wagonów ma dopiero podlegać uzgodnieniom. Wagony z 72 miejscami do siedzenia mają być bezprzedziałowe, ze stolikami na oparciach. W każdym ma być też "miejsce kierownika, czyli cztery fotele zwrócone parami ku sobie ze stolikiem pośrodku". Fotele powinny być odporne na zabrudzenie, ścieranie i rozdarcie, a także łatwo się demontować i montować.

W każdym wagonie mają znajdować się dwie kabiny WC z sześciuset litrowymi pojemnikami na wodę, co daje średnią do zużycia 16,6 litra na każdego pasażera. Ich drzwi czołowe muszą być ognioodporne i sterowane automatycznie.

PKP Intercity wymaga, aby każdy z wagonów miał niezależne zasilanie w prąd (nawet na postoju), oraz możliwość podłączania do zewnętrznych źródeł energii elektrycznej. Przy każdym fotelu ma być osobne gniazdo 230 V do notebooków. Okna mają mieć rolety dzienne i nocne.

W jadalni - stojak na broń

Każdy z wagonów ma mieć "instalację rozgłoszeniową", czyli mikrofon, wzmacniacz i głośniki, aby można było mówić do wszystkich pasażerów naraz. Wymaga się również, aby wagony miały system audiowizualny, w tym odtwarzacze płyt wideo oraz czytniki kart pamięci oraz porty USB. Do tego nagłośnienie, transmiter FM oraz monitory.

Wyjątkowo zapowiada się wyposażenie jadalni: stół, 14 krzeseł dla spożywających posiłek oraz stojak na broń - czytamy w zapytaniu Intercity.

Wagony mają być przystosowane do osiągania prędkości od 160 do 200 kilometrów na godzinę. Ewentualni oferenci mają poinformować PKP Intercity o swoich możliwościach do 22 sierpnia.

- Nie wiem kogo, dokąd i po co miałby wozić ten pociąg - mówi Wojciech Łuczak.

- Zakup takich wagonów na własność dla armii nie jest ekonomicznie uzasadniony. Koszt zakupu, utrzymania i amortyzacji jest nieporównanie wyższy niż wynajęcie składu od kogoś, kto taki pociąg już ma. Stojaki na broń i szafki na plecaki można szybko doinstalować. Obecnie armie państw NATO, jeżeli potrzebują przetransportować większą liczbę żołnierzy, po prostu wynajmują środki transportu od firm państwowych albo prywatnych. Nawet tak zmilitaryzowana gospodarka jak rosyjska nie produkuje już od dawna wojskowych pociągów, na przykład na manewry Zapad 17 przewoziła sprzęt i żołnierzy pociągami wynajętymi od kolei rosyjskich. Przed laty nasi żołnierze latali do Iraku i Afganistanu cywilnymi samolotami wynajętymi przez armię amerykańską - wymienia wydawca magazynu "Raport-wto".

Zapytanie dla zmylenia przeciwnika?

Zapytanie skonstruowane przez PKP Intercity dziwi również eksperta z dziedziny zamówień publicznych.

- Opis zapytania jest dość zagadkowy. Z jednej strony mamy tam opis wagonów służących do przewozu osób, a zastrzegane są dodatkowe wymogi, które nawiązują do wojskowości - zauważa radca Jaskólski.

W dokumencie PKP Intercity, nawet osobom nie będącym znawcami, rzuca się w oczy brak wymagań dotyczących zabezpieczeń wagonów przed inwigilacją. Nie zawarto tam zapisu, że wagony mają być zabezpieczone przed próbą podejrzenia lub podsłuchania, co pasażerowie oglądają na DVD, albo jakie treści są rozgłaszane przez transmitery FM, tudzież "instalację rozgłoszeniową".

- Jeżeli chodzi o zamówienia dla wojska, to najczęściej bywa tak, że dostawcy produkują urządzenia według specyfikacji, natomiast zabezpieczeniem kontrwywiadowczym zajmuje się już samo wojsko - wyjaśnia Wojciech Łuczak.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy zgodnie potwierdzają, że na podstawie dokumentu opublikowanego przez PKP Intercity nie sposób wyobrazić sobie, jak może w przyszłości wyglądać i do czego służyć ten wojskowy pociąg. Radca Jaskólski dopuszcza również możliwość, że MON poprzez "zapytanie o informację" chce zdobyć wiedzę, co potrafią firmy z branży i jakie mają możliwości techniczne. Tak zdobyte informacje może potem wykorzystać do innego zamówienia.

- Same dokumenty są tak surrealistyczne, że nie sposób domyślić się intencji pomysłodawców. Być może na tak wczesnym etapie postanowiono skorzystać z potencjału wiedzy posiadanego przez PKP. Nie zdziwiłbym się też, gdyby opublikowane dokumenty po prostu miały zaabsorbować opinię publiczną - dodaje ekspert BCC.

Autor: pj/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl