W jadalni stojak na broń. Zagadkowe zapytanie o pociągi dla wojska

Są zarzuty dla władz PKP S.A.
Są zarzuty dla władz PKP S.A.
tvn24
Są zarzuty dla władz PKP S.A.tvn24

Zagadkowe "zapytanie o informację" zamieściła wśród swoich zamówień publicznych spółka PKP Intercity. Chodzi o dostawę do 2019 roku ośmiu wagonów, w tym dwóch sypialnych, jakie mogłoby wykorzystać wojsko. W opisie zapytania wyszczególniono między innymi stojaki na broń. - Nie wiem kogo, dokąd i po co miałby wozić ten pociąg - komentuje Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport-wto".

PKP Intercity potwierdza, że zapytanie to dotyczy wagonów, które miałoby wykorzystywać wojsko.

- Wśród zadań PKP Intercity są także zadania realizowane na rzecz Sił Zbrojnych i Sił Sojuszniczych. Zgodnie ze sformułowanymi przez MON oczekiwaniami zostało przygotowane zapytanie, pozwalające rozpoznać rynek w zakresie dostawy ośmiu wagonów specjalnych na potrzeby wojska - poinformowała nas rzeczniczka spółki Agnieszka Serbeńska.

Efekt upałów czy ukryte wsparcie?

Pomysł zamówienia wagonów pasażerskich dla wojska może wydawać się niecodzienny i zagadkowy - przyznaje zapytany przez nas ekspert do spraw wojskowości.

- Jestem bardzo zdziwiony tym zapytaniem. Albo komuś się za gorąco zrobiło na początku sierpnia, albo jest to jakiś ukryty sposób wsparcia państwowej spółki przez ministerstwo obrony - mówi nam Wojciech Łuczak, wydawca czasopisma poświęconego sprawom obronności "Raport-wto". - Utrzymywanie własnych składów kolejowych przez wojsko to zjawisko z czasów Układu Warszawskiego. Dziś nie ma racji bytu - dodaje.

Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie jeszcze i w jak szerokim zakresie Intercity realizuje zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP. Dowiedzieliśmy się jednak, że służby prasowe spółki potrzebują więcej czasu, aby przygotować odpowiedź na nasze pytania.

Milczą również służby prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej, choć tam również skierowaliśmy pytania o wojskowy pociąg.

Wobec niedostatku informacji od Intercity i MON przeanalizowaliśmy treść "zapytania o informację" i zadaliśmy pytania specjalistom od wojskowości i od zamówień publicznych.

Zwiadowcy rynku

"PKP Intercity SA zamierza rozpocząć proces wyboru dostawcy w zakresie dostawy fabrycznie nowych 8 wagonów osobowych specjalnych do przewozu osób, w związku z tym prowadzi rozeznanie rynku w zakresie poznania potencjalnych oferentów, oszacowania wartości zamówienia oraz poznania stosowanych rozwiązań" - czytamy w opublikowanym przez spółkę dokumencie.

Według eksperta Business Centre Club Michała Jaskólskiego, prawnika specjalizującego się w zamówieniach publicznych, tak sformułowane zapytanie wcale nie oznacza, że Intercity na pewno chce kupić wagony. Na razie raczej rozpoznaje rynek.

- Działanie takie może mieć kilka przyczyn. Pierwszą i najpopularniejszą przyczyną jest chęć rozeznania cen dla określenia szacunkowej wartości przyszłego zamówienia - mówi Jaskólski. - Zdarza się również, że zamawiający planuje udzielić zamówienie z wolnej ręki i wówczas również chce poznać ceny obowiązujące na rynku, tak aby zawrzeć możliwie najkorzystniejszą - dodaje.

Gniazdka do notebooków

Według Intercity wagony mają być przystosowane do jazdy po torach o normalnej szerokości. Powinny być też przystosowane technicznie oraz mieć odpowiednie pozwolenia na poruszanie się po krajach Unii Europejskiej, europejskich krajach NATO (w tym Turcji), tam gdzie występuje znormalizowany rozstaw szyn (czyli tylko w części Litwy, ale już nie na Łotwie, w Estonii i Finlandii), a także po Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.

Kolorystyka wagonów ma dopiero podlegać uzgodnieniom. Wagony z 72 miejscami do siedzenia mają być bezprzedziałowe, ze stolikami na oparciach. W każdym ma być też "miejsce kierownika, czyli cztery fotele zwrócone parami ku sobie ze stolikiem pośrodku". Fotele powinny być odporne na zabrudzenie, ścieranie i rozdarcie, a także łatwo się demontować i montować.

W każdym wagonie mają znajdować się dwie kabiny WC z sześciuset litrowymi pojemnikami na wodę, co daje średnią do zużycia 16,6 litra na każdego pasażera. Ich drzwi czołowe muszą być ognioodporne i sterowane automatycznie.

PKP Intercity wymaga, aby każdy z wagonów miał niezależne zasilanie w prąd (nawet na postoju), oraz możliwość podłączania do zewnętrznych źródeł energii elektrycznej. Przy każdym fotelu ma być osobne gniazdo 230 V do notebooków. Okna mają mieć rolety dzienne i nocne.

W jadalni - stojak na broń

Każdy z wagonów ma mieć "instalację rozgłoszeniową", czyli mikrofon, wzmacniacz i głośniki, aby można było mówić do wszystkich pasażerów naraz. Wymaga się również, aby wagony miały system audiowizualny, w tym odtwarzacze płyt wideo oraz czytniki kart pamięci oraz porty USB. Do tego nagłośnienie, transmiter FM oraz monitory.

Wyjątkowo zapowiada się wyposażenie jadalni: stół, 14 krzeseł dla spożywających posiłek oraz stojak na broń - czytamy w zapytaniu Intercity.

Wagony mają być przystosowane do osiągania prędkości od 160 do 200 kilometrów na godzinę. Ewentualni oferenci mają poinformować PKP Intercity o swoich możliwościach do 22 sierpnia.

- Nie wiem kogo, dokąd i po co miałby wozić ten pociąg - mówi Wojciech Łuczak.

- Zakup takich wagonów na własność dla armii nie jest ekonomicznie uzasadniony. Koszt zakupu, utrzymania i amortyzacji jest nieporównanie wyższy niż wynajęcie składu od kogoś, kto taki pociąg już ma. Stojaki na broń i szafki na plecaki można szybko doinstalować. Obecnie armie państw NATO, jeżeli potrzebują przetransportować większą liczbę żołnierzy, po prostu wynajmują środki transportu od firm państwowych albo prywatnych. Nawet tak zmilitaryzowana gospodarka jak rosyjska nie produkuje już od dawna wojskowych pociągów, na przykład na manewry Zapad 17 przewoziła sprzęt i żołnierzy pociągami wynajętymi od kolei rosyjskich. Przed laty nasi żołnierze latali do Iraku i Afganistanu cywilnymi samolotami wynajętymi przez armię amerykańską - wymienia wydawca magazynu "Raport-wto".

Zapytanie dla zmylenia przeciwnika?

Zapytanie skonstruowane przez PKP Intercity dziwi również eksperta z dziedziny zamówień publicznych.

- Opis zapytania jest dość zagadkowy. Z jednej strony mamy tam opis wagonów służących do przewozu osób, a zastrzegane są dodatkowe wymogi, które nawiązują do wojskowości - zauważa radca Jaskólski.

W dokumencie PKP Intercity, nawet osobom nie będącym znawcami, rzuca się w oczy brak wymagań dotyczących zabezpieczeń wagonów przed inwigilacją. Nie zawarto tam zapisu, że wagony mają być zabezpieczone przed próbą podejrzenia lub podsłuchania, co pasażerowie oglądają na DVD, albo jakie treści są rozgłaszane przez transmitery FM, tudzież "instalację rozgłoszeniową".

- Jeżeli chodzi o zamówienia dla wojska, to najczęściej bywa tak, że dostawcy produkują urządzenia według specyfikacji, natomiast zabezpieczeniem kontrwywiadowczym zajmuje się już samo wojsko - wyjaśnia Wojciech Łuczak.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy zgodnie potwierdzają, że na podstawie dokumentu opublikowanego przez PKP Intercity nie sposób wyobrazić sobie, jak może w przyszłości wyglądać i do czego służyć ten wojskowy pociąg. Radca Jaskólski dopuszcza również możliwość, że MON poprzez "zapytanie o informację" chce zdobyć wiedzę, co potrafią firmy z branży i jakie mają możliwości techniczne. Tak zdobyte informacje może potem wykorzystać do innego zamówienia.

- Same dokumenty są tak surrealistyczne, że nie sposób domyślić się intencji pomysłodawców. Być może na tak wczesnym etapie postanowiono skorzystać z potencjału wiedzy posiadanego przez PKP. Nie zdziwiłbym się też, gdyby opublikowane dokumenty po prostu miały zaabsorbować opinię publiczną - dodaje ekspert BCC.

Autor: pj/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP