Ceny żywności rosną - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej płacimy między innymi za masło, sery, mięso i alkohol.
Jak wynika z danych GUS ceny żywności powiększyły się rok do roku w lipcu o 4,7 proc.
Co zdrożało najmocniej?
1. Masło
Tylko w lipcu tego roku masło podrożało o 7,8 proc. Średnio zaś za ten produkt płacimy o 66 proc. więcej niż przed rokiem. To następstwo tego, co dzieje się na światowym rynku, gdzie rośnie spożycie masła kosztem margaryny. Odwrót od margaryny trwa od kilku lat, ale ostatnio wyraźnie przybrał na sile. Warto przypomnieć, że w 2008 roku przeciętny Amerykanin zjadał rocznie 5 kg masła. Obecnie spożycie masła sięga już 7 kg. Wśród przyczyn rosnącej ceny masła jest również fakt, że na rynku jest go po prostu mniej. W całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, spadła produkcja masła, co jest związane między innymi z niezadowalającymi cenami, jakie w ubiegłym roku uzyskiwały za ten produkt mleczarnie. Od stycznia do maja polskie mleczarnie wyprodukowały się o 5 procent mniej masła. Analitycy Agencji Rynku Rolnego oceniają, że w 2017 roku krajowa produkcja może się ukształtować na poziomie 190 tysięcy ton, o 6 procent niższym niż rok wcześniej.
2. Mleko i sery
Z danych GUS wynika równie, że w lipcu płaciliśmy więcej za artykuły spożywcze z grupy „mleko, sery, jaja”. Wzrost wyniósł 0,5 proc. Jeśli zaś danym przyjrzymy się bliżej, to zauważymy, że sery i twarogi podrożały o 0,9 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4 proc., zaś mleko – o 0,2 proc. Nieznaczną obniżkę 0,1 proc. odnotowano zaś w cenie jaj.
3. Mięso
W zeszłym miesiącu podrożało również mięso, które jest składnikiem wielu dań serwowanych w polskich domach. Z danych GUS wynika, że przeciętnie płaciliśmy za nie o 1 proc. więcej. Największą podwyżkę odnotowano na mięsie drobiowym (3,1 proc.). Za wieprzowinę należało zapłacić więcej o 0,8 proc., a cielęcinę o 0,4 proc. Minimalnie o 0,1 proc. potaniało zaś mięso wołowe.
4. Makarony
W lipcu droższe niż przed miesiącem były również makarony. Wykorzystywany w wielu potrawach artykuł podrożał o 1 proc. To głównie efekt wzrostu cen mąki, za którą należało zapłacić o 1,6 proc. więcej niż w czerwcu.
5. Alkohole
Główny Urząd Statystyczny podał również, że w porównaniu z lipcem 2016 ceny napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych poszły w górę o 1 proc. Jeśli zaś porównamy ceny z czerwcem, to okaże się, że za alkohol płaciliśmy 0,3 proc. więcej, a wyroby tytoniowe o 0,1 proc.
To nie koniec?
Pędzące ceny coraz bardziej uderzają w portfele Polaków, a wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek. Z prognozy Ministerstwa Rozwoju wynika, że również w sierpniu ceny wzrosną średnio o około 1,8 proc. rok do roku.
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock