Z kraju

Z kraju

Nagrody dla najbardziej kreatywnych w biznesie. "Mają potencjał żeby zamieszać"

Uroczysta gala 7. edycji rankingu "50 najbardziej kreatywnych w biznesie" odbyła się w poniedziałek w Poznaniu. - Wybierając zwycięzców tego konkursu staraliśmy się zwrócić uwagę na projekty, które mają duży potencjał na to, żeby zamieszać w polskiej, czy światowej gospodarce, a jednocześnie mają duże szanse na realizację - podkreślał Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Uber Polska i członek Kapituły konkursu. Pierwsze miejsce w rankingu przypadło projektowi indaHash.

Obowiązkowy tacierzyński i krótszy macierzyński. Chcą zmian w urlopach dla rodziców

Komisja Europejska chce wprowadzić czteromiesięczne płatne urlopy rodzicielskie tylko dla ojców. - Rozwiązanie zmierza w kierunku zmiany systemu. Jest to trochę rewolucyjne, dlatego że wymusi też pewne rozwiązania na pracodawcach - wskazuje Anna Kowalczyk, dziennikarka, autorka bloga. Zdaniem Izabeli Kielczyk, psycholog biznesu, w przypadku kobiet stawiających na karierę zawodową, "te cztery miesiące, jeśli będzie tata, to naprawdę fajny czas".

Gigantyczna pomoc dla firm. Podpisano umowy z bankami

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 10 bankami umowy, na podstawie których będą one mogły udzielać kredytów z gwarancją dla innowacyjnych małych i średnich firm. Tłumaczono, że pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 1,4 miliarda złotych.

Czarnecki ocenia unijną politykę migracyjną jako fatalną. "Czas na jej weryfikację"

- Stany Zjednoczone będą chciały szukać innych partnerów, nie tylko Niemców, którzy byli takim pośrednikiem między USA a Europą. Z drugiej strony Niemcy będą musiały szukać partnerów pod ręką, sąsiadów. Berlin już zdał sobie sprawę, że bez Polski nie uratuje się projektu europejskiego - ocenił szczyt G7 wiceprzewodniczący Parlamentu europejskiego Ryszard Czarnecki.

Przegląd prasy. Poczta sięga po młode firmy

Państwowy operator sięga po nowatorskie technologie rozwijane przez młode polskie firmy. Dzięki nim ma znaleźć nowe źródła przychodów, obniżyć koszty i przyciągnąć młode pokolenie klientów - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Architektoniczne hity i wpadki w Polsce. Nagrody roku

- Właśnie ogłoszono, co jest najpiękniejszym budynkiem wybudowanym w 2016 roku - mówi Ewelina Woźnica w TVN24BiS. Według internautów tytuł "Bryły Roku" otrzymała serwerownia Beyond z Wielkopolski. Budynek stworzono tak, by miał przypominał cyfrowy znak graficzny wypełniony pikselami. Z kolei za "Makabryłę" została uznana Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, na którą zagłosowało ponad cztery tysiące osób. - Grzechy architektoniczne nie zostały, niestety, wybaczone - mówi Woźnica. W przeszłości tytuł najbrzydszego budynku przyznano m.in. galerii handlowej w Kwidzynie, wycince parku w Rybniku i wiacie w Radomiu.

Polskie zabawki hitem za granicą. Ale to nie jest dziecinnie prosty biznes

O wyceniany na 10 mld zł rynek artykułów dla dzieci walczy wielu graczy i choć wydatki rodziców na najmłodszych rosną, połowa firm z tego segmentu rynku jest w złej lub słabej kondycji finansowej. Dobrze natomiast wygląda eksport zabawek i gier, których firmy wyeksportowały o prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zawody w cenie. Zobacz, komu najbardziej podnoszą płace

Wynagrodzenia w niektórych branżach wzrastają, zmniejsza się liczba umów cywilnoprawnych na rzecz umów o pracę, spada skłonność do podejmowania pracy agencyjnej. Coraz częściej zauważa się chęć doskonalenia zawodowego kandydatów przez firmy, co ma również wymiar praktyczny, ponieważ inwestując w przygotowanie, uczą kandydatów dokładnie takich umiejętności, jakich wymagają - możemy przeczytać w "Barometrze Zawodów 2017". Zobacz, gdzie płace wzrosły najbardziej.

Ile za wodę i ścieki? Podwyżki wchodzą w życie mimo sprzeciwów

Mieszkańcy Warszawy nie będą płacić więcej niż obecnie za wodę i ścieki do połowy przyszłego roku. Taryfy w Gdyni i Rumii spadły, ale zaledwie o kilka groszy. Głębiej do kieszeni muszą sięgać mieszkańcy Dolnego Ślaska, Olsztyna czy Rzeszowa, a wkrótce cena wzrośnie w Białymstoku, choć radni byli przeciwni. Podwyżki zapowiedziało także największe przedsiębiorstwo wodociągowe na Śląsku, a powodem jest zmiana prawa, która wejdzie w życie w lipcu.

Zobacz, jakich chcą podwyżek w ZUS. W zakładzie wre

Zagęszcza się atmosfera w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych zapowiadają strajki, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Trwają negocjacje płacowe, a rzecznik prasowy zapewnia, że "droga do strajku jest jeszcze daleka". Problem w tym, że przed Zakładem jest gorący okres przygotowań, bo od października wchodzi obniżony wiek emerytalny i kilkaset tysięcy osób może zdecydować się wtedy na przejście na emeryturę.