Dwa ministerstwa, trudny podział zadań. Strategiczne spółki w rękach premiera

[object Object]
Kwieciński o zadaniach Ministerstwa Inwestycji i Rozwojutvn24
wideo 2/4

Przedsiębiorczość, czyste powietrze i nowe technologie - to trzy obszary, którymi będzie się zajmować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Głównym zadaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju będzie zaś koordynacja polityki rozwoju kraju. Jak poinformował szef tego resortu Jerzy Kwieciński, nadzór nad spółkami strategicznymi - takimi jak PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych przechodzi pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Jak poinformował w czwartek minister Kwieciński, w kompetencjach ministerstwa będzie Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju i jej realizacja.

- Z racji tego, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju mamy prawie 200 projektów strategicznych i wiele z nich będzie realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, więc w tym obszarze będziemy działali zdecydowanie wspólnie - podał szef resortu inwestycji i rozwoju na wspólnej konferencji prasowej z Jadwigą Emilewicz.

Promocja polskiej gospodarki

Jak uzupełnił, "będziemy się silnie zajmowali polityką zagraniczną np. w obszarze promocji polskiej gospodarki, co przynależy do minister Emilewicz, ale np. kwestie europejskie, które będą dla nas ważne w UE, czy związane z pozycją firm czy rozwiązaniami prawnymi z przyszłością budżetu UE to kwestie, którymi będziemy wspólnie się zajmowali". - Kolejnym ważnym działaniem jest realizacja bardzo wielu praktycznych programów współfinansowanych w funduszy UE, nadzór nad tymi programami pozostaje w naszym ministerstwie, ale szereg projektów wdrażanych będzie w ministerstwie przedsiębiorczości - dodał. Według Kwiecińskiego "nową rzeczą, która będzie dla nas na pewno bardzo dużym wyzwaniem w najbliższych miesiącach (...) będzie kwestia związana z inwestycjami". Podkreślił, że polska gospodarka dobrze się rozwija, ale chcemy przyspieszyć inwestycje publiczne i prywatne.

Trzy podstawowe obszary

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie będzie zajmowało się przedsiębiorczością, czystym powietrzem i nowymi technologiami. Jak powiedziała w czwartek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, resort będzie prowadzić szeroko rozumianą politykę gospodarczą.

- W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii będę się zajmować szeroko rozumianą polityką gospodarczą, tą która została zapisana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ten podział ma służyć jeszcze lepszemu, jeszcze szybszemu wdrażaniu strategii - powiedziała Emilewicz. Jak wymieniła, pierwszym obszarem, jakim będzie zajmował się jej resort będzie przedsiębiorczość. - A zatem kolejny pakiet ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Konstytucja dla biznesu kierowana, przygotowywana w ministerstwie jest po pierwszym czytaniu. W najbliższych dniach mamy nadzieję, że opuści Sejm i uzyska podpis pana prezydenta. To kodeksowe, fundamentalne rozwiązania zmieniające 180 aktów prawnych w Polsce, które budują nowe relacje między przedsiębiorcą a administracją w Polsce - tłumaczyła. Drugi obszar - podała - to czyste powietrze. - Sprawienie, aby w polskich miastach żyło nam się wygodnie i komfortowo, i abyśmy nie musieli alarmować o tym, że więcej w Polsce umiera z powodu nieczystego powietrza, niż w wypadkach komunikacyjnych - dodała. Trzeci obszar - mówiła - to nowe technologie, wzrost wydatków na badania i rozwój, innowacyjna Polska, Polska start-upowa. Jak dodała, dla start-upów jest kolejny pakiet ułatwień legislacyjnych, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. - Te trzy podstawowe obszary, którymi będzie się zajmowało MPiT w dziale gospodarka w ścisłej współpracy z kolegami z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. (...) Będziemy wiele obszarów realizować wspólnie - powiedziała Emilewicz.

Spółki w rękach premiera

Jednocześnie ministrowie poinformowali, że "nadzór nad spółkami strategicznymi przechodzi pod kancelarię premiera Rady Ministrów". Chodzi o PKO BP oraz Giełdę Papierów Wartościowych. - Ta część nadzoru, która dotyczyła spółek, w których Skarb Państwa miał udziały mniejszościowe, małych spółek, które do nas przyszły z Ministerstwa Skarbu - to zostaje u pani minister Emilewicz, jak również instytuty - powiedział Kwieciński. Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, że "to nie są spółki, tylko instytucje, które nadzorowaliśmy, czyli instytuty naukowo-badawcze - rzeczywiście ponad 100 spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, pozostaje w nadzorze Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii" - dodała. Jak mówiła, urzędy m.in. Główny Urząd Miar, Urząd Patentowy czy Urząd Dozoru Technicznego będą pod nadzorem MPiT, a "jeśli chodzi o spółki, to specjalne strefy ekonomiczne to jest ten instrument realizacji polityki inwestycyjnej, tej, którą w ministerstwie prowadzi Tadeusz Kościński". Na początku 2017 r. weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. W związku z jego likwidacją wydano rozporządzenie, w którym nadzór nad spółkami Skarbu Państwa został podzielony na poszczególne ministerstwa. W myśl tego rozporządzenia minister rozwoju i finansów nadzorował 240 podmiotów w tym m.in. PKO BP, PZU, czy GPW. Pod koniec kwietnia 2017 r. nadzór nad PZU przejęła ówczesna premier Beata Szydło.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP