Ruszył nowy-stary system e-myta. Kontraktom przygląda się CBA

[object Object]
Nowe drogi w systemie viaTOLLTVN Turbo
wideo 2/6

Ruszył nowy ViaToll, czyli przynoszący 2,5 miliarda złotych elektroniczny system poboru opłat za ruch ciężarówek po polskich drogach. Zgodnie z prawem miał zostać przejęty przez państwo, ale pozostał w rękach prywatnych podwykonawców. Tym razem wybranych bez przetargu, "z wolnej ręki", czemu przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

- Mogę przekazać dobre informacje. Przejęliśmy system płynnie, nie ma żadnych problemów z jego bieżącym działaniem i obsługą - zapewniła tvn24.pl rzecznik prasowa Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dr Karolina Wieczorek. Chodzi o kolosalne pieniądze: ponad 5 milionów złotych dziennie a rocznie 2,5 miliarda złotych, które zasilają budowę i remont polskich dróg. Zgodnie z wolą parlamentu system przez ostatni rok miał przejść rewolucję, która polegała przede wszystkim na: - zwiększeniu kontroli państwa nad systemem, - zmianie operatora systemu z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Rewolucja bez zmian

Jednak dziś wcale nie jest oczywiste, że system znalazł się pod większą kontrolą państwa niż był od jego uruchomienia w 2011 roku. Dotąd system nadzorowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w wyniku przetargu jego projekt i obsługę powierzyła austriackiej firmie Kapsch. Teraz system nadzoruje Inspekcja Transportu Drogowego, która budowę systemu powierzyła publicznemu Instytutowi Łączności. Politycy PiS planowali, że w konsorcjum z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) i Państwową Wytwórnią Papierów Wartościowych (PWPW). Obydwie jednak uznały, że projekt wiąże się ze zbyt wielkim ryzykiem klęski i wycofały się z niego. - Najpierw chciano zbudować nowy system. Potem zorientowano się, że to niemożliwe, jest zbyt mało czasu i ostatecznie Instytut Łączności zdecydował, że nic nie zmieni - mówi nasz informator, związany z projektem. Jego nieoficjalną informację potwierdziliśmy w oficjalnych źródłach. Okazuje się, że Instytut Łączności, bez przetargu, główne zadania "nowego systemu" zlecił... tej samej austriackiej firmie Kapsch. - Firmę Kapsch wybrano w procedurze zaproszenia do negocjacji, w trybie z wolnej ręki. Umowę podpisaliśmy w dniu 17 października 2018 roku, a jej wartość to 281 milionów - potwierdza Marcin Klepacki z Instytutu Łączności. Zapytaliśmy jaka jest rola austriackiej firmy teleinformatycznej, zgodnie z nową umową. - Firma jest jednym z podwykonawców - brzmi lakoniczna odpowiedź.

Te same firmy w grze

Zapytaliśmy GITD o nową rolę firmy Kapsch. - Instytut Łączności ma prawo do wyboru podwykonawców. Będzie pracował z różnymi podmiotami, m.in. z firmą Kapsch, która do tej pory pełniła rolę operatora systemu. Kapsch stanowić będzie wsparcie dla Instytutu Łączności w obszarze utrzymania systemu centralnego - usłyszeliśmy. Ale nie tylko Kapsch nadal będzie pełnił swoją dotychczasową rolę w "nowym" systemie elektronicznego poboru opłat. Dokładanie tak samo jest z firmą BIT SA, której zadanie polegało i polegać będzie na bieżącej obsłudze bramownic na polskich drogach. A to na nich są zamontowane elementy systemu ViaToll. I znów firma została wybrana z pominięciem przetargu. "Zamówienie było prowadzone w trybie zamówienia z wolnej ręki. W wyniku przeprowadzonych negocjacji w dniu 18 października 2018 r GITD zawarł umowę z Wykonawcą BIT S.A. Umowa została zawarta na okres 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do czasu rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego" - brzmi oficjalna odpowiedź inspekcji.

Tarcza antykorupcyjna

Z rządowych dokumentów wiadomo, że od początku pracom nad stworzeniem nowego systemu przyglądali się funkcjonariusze służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego a także Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Ludzie ABW mieli zadbać, aby system był przychylny dla służb, dawał im większy dostęp do danych i był budowany z korzyścią dla państwa. Ludzie CBA mieli eliminować zagrożenia korupcyjne, w ramach tarczy antykorupcyjnej - wyjaśnia nam doświadczony urzędnik resortu infrastruktury. Według naszych informacji - potwierdzonych w niezależnych od siebie źródłach - przedstawiciele obydwu służb pisali alarmujące raporty dla swoich przełożonych.

"Od stycznia 2018 roku prowadzone są czynności analityczno-informacyjne dotyczące Krajowego Systemu Poboru Opłat. Od tego czasu CBA przekazało Premierowi, za pośrednictwem ministra koordynatora służb specjalnych, trzy opracowania analityczne które m.in sygnalizowału adresatom zidentyfikowane przez nas zagrożenia dla ekonomicznych interesów państwa" - brzmi odpowiedź z pionu prasowego służby antykorupcyjnej.

Funkcjonariusze CBA od początku brali udział w pracach rządowego zespołu, którego zadaniem było zbudowanie nowego systemu ViaToll.

"Podczas tych spotkań wielokrotnie w wypowiedziach przedstawiciele CBA zwracali uwagę na konieczność prowadzenia działań zmierzających do wybrania nowego operatora systemu zgodnie z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych" - czytamy dalej w odpowiedzi służby antykorupcyjnej.

Wynika z niej także, że ostatecznie przedstawiciele CBA zrezygnowali z udziału w pracach "komitetu sterującego". "Tak aby dalsze uczestnictwo przedstawicieli biura nie podważało bezstronności ewentualnych przyszłych czynności kontrolnych i aby nie zabrakło tego istotnego narzędzia weryfikującego poprawność projektu, jego zgodność z prawem oraz przyjętymi celami" - poinformował tvn24.pl rzecznik tej służby Piotr Kaczorek.

Pion prasowy ABW odmówił nam odpowiedzi na pytania. Nieoficjalnie usłyszeliśmy: - System będzie można ocenić po tym jak działa i ile pieniędzy przyniesie.

Większe koszty?

Wiadomo, że dotychczas ViaToll przyniósł około 10 miliardów złotych, a ostatnio nawet 2,5 miliarda złotych rocznie. Teraz umowa z Instytutem Łączności opiewa na ponad 400 milionów złotych z czego do Kapsch trafi 281 milionów złotych. Zapytaliśmy Inspekcję Transportu Drogowego czy gwarantuje zwiększenie wpływów z systemu lub choćby utrzymanie na dotychczasowym poziomie "Nie zakładamy zmiany wysokości wpływu środków do budżetu państwa. Przejęcie systemu stanowi tylko pewien etap w procesie tworzenia nowego Elektronicznego Systemu Poboru Opłat, który w swoim założeniu powinien przynieść oszczędności" - brzmi oficjalna odpowiedź na pytania tvn24.pl. Również według ostatnich medialnych zapowiedzi szefa Inspekcji Transportu Drogowego Alvina Gajadhura nowy system poboru opłat ma dopiero powstać. - W krótkim okresie czasu zbudujemy całkowicie polski elektroniczny system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg. Będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie - deklarował we wrześniu w rozmowie z portalem wpolityce.pl. - Byłem przekonany, że całkiem nowy i bardziej suwerenny system właśnie powstawał przez ostatni rok. Po to wprowadzaliśmy zmiany w ustawie o drogach krajowych - brzmi reakcja zdumionego posła Prawa i Sprawiedliwości, który zasiada w sejmowej komisji infrastruktury.

Autor: Robert Zieliński / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: viaTOLL.pl | materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP