Z kraju

Z kraju

Wyższe opłaty i możliwe kary. Nowe zasady segregacji śmieci

Wyższe stawki za odbiór odpadów - to jeden ze sposobów stosowanych przez samorządy, by przekonać mieszkańców do segregowania śmieci. - Trzeba zrozumieć, że do naszych pojemników nie wyrzucamy śmieci, a potrzebne surowce wtórne - dodaje w rozmowie z TVN24 Iwona Bolt, rzeczniczka Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Milion dowodów do wymiany

Ponad 1,2 miliona Polaków powinno w tym roku złożyć wnioski o nowy dowód osobisty - poinformowało w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. W przypadku miliona osób ma to związek z końcem ważności dotychczas używanego dokumentu. Resort zachęca, aby wnioski o nowe dowody składać przez internet.

Ceny prądu w górę. Wicepremier o terminie wypłaty rekompensat

Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje rekompensaty dla gospodarstw domowych za wzrost cen energii elektrycznej w roku 2020 roku - poinformował szef tego resortu Jacek Sasin. Z wypowiedzi wicepremiera wynika, że zostaną one wypłacone w 2021 roku, jednak pod uwagę brane są wcześniejsze "zaliczki".

Połowa polskiego PKB powstała w pięciu regionach

W 2018 roku ponad połowa krajowej wartości Produktu Krajowego Brutto (PKB) została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Cztery nowe miasta w Polsce. "Długo na to czekaliśmy"

Czerwińsk nad Wisłą na Mazowszu, Klimontów w Świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w Łódzkiem – to cztery miejscowości, które 1 stycznia odzyskały prawa miejskie. - Cieszę się, długo na to czekaliśmy - mówił w rozmowie z TVN24 jeden z mieszkańców Piątku.

Nowy Rok, ostrzejszy zakaz. Krótka lista handlowych niedziel

Rok 2020 przynosi kolejne zaostrzenie niedzielnego zakazu handlu. O ile w 2019 roku większe zakupy mogliśmy zrobić w piętnaście niedziel, to teraz będzie ich jedynie siedem. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Dzień podwyżki dla 1,5 miliona Polaków

350 złotych brutto - o tyle wzrosło od 1 stycznia wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową. Minimalna pensja wynosi obecnie 2600 złotych wobec 2250 zł w roku 2019. Najniższa stawka godzinowa to 17 złotych brutto.

Do apteki z telefonem. "E-receptę zawsze będziemy mieli pod ręką"

Od 8 stycznia papierowe recepty odchodzą do lamusa - od tego momentu lekarze będą mieli obowiązek wystawiania recept elektronicznych. - E-receptę zawsze będziemy mieli pod ręką. Jeżeli zechcemy ją zrealizować, wyjmiemy naszego smartfona - stwierdził na antenie TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Drogi oddane do użytku w 2019 roku. Oto lista

W 2019 roku udostępniono kierowcom 460 kilometrów nowych dróg - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie kierowcy mogą jeździć po ponad 4,1 tysiąca kilometrów dróg szybkiego ruchu (autostrad i dróg ekspresowych).

Cztery miejscowości odzyskają status miasta. "Prestiż i możliwość rozwoju"

W 2020 roku na mapie Polski znajdą się cztery nowe miasta. Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, Klimontów w województwie świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w województwie łódzkim odzyskają status, który utraciły wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Wręczenie przedstawicielom trzech gmin aktów nadania statusu miasta odbyło się w poniedziałek.

Rachunki za prąd w górę. Dwie decyzje urzędu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tak zwanym sprzedawcom z urzędu - spółkom Enea i Energa Obrót - podał URE w komunikacie prasowym. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio 12,2 i 11,3 procent.

Mogą być kłopoty z prądem. Raport NIK

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce uzależnione jest przede wszystkim od terminowej budowy nowych bloków energetycznych - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Wskazała jednocześnie na czynniki rodzące ryzyko braku pokrycia pełnych potrzeb gospodarki w tym zakresie. Są to między innymi trudności i znaczne opóźnienia przy realizacji niektórych inwestycji.