Naruszenie przez przedsiębiorców ograniczeń, nakazów i zakazów epidemicznych będzie stanowiło podstawę do odmowy udzielenia pomocy publicznej, w tym uzyskania środków z rządowych pakietów antykryzysowych - przewiduje projekt autorstwa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości.
"Naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii (...) stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielonego na podstawie art. 2a ustawy z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (ustawa wprowadzająca rządowe tarcze pomocowe - red.)" - napisano w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.
Dodano, że "w przypadku stwierdzenia przez właściwy organ naruszenia ograniczeń, nakazów i zakazów, (...) organ ten informuje podmiot udzielający pomocy publicznej o stwierdzeniu naruszenia wymogów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19". Ponadto przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, jest obowiązany złożyć oświadczenie, że nie był karany w związku z naruszeniem obowiązujących zakazów.
Ustawa "o dobrym samarytaninie"
Zaproponowane przez posłów regulacje są częścią projektu zmian w ustawach w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19.
Kancelaria premiera przekazała na Twitterze, że projekt ustawy zdrowotnej, zwany też ustawą "o dobrym samarytaninie" to między innymi bezpieczeństwo prawne dla lekarzy walczących z COVID-19; 200 procent dodatku za walkę z COVID-19; 100 procent wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków; możliwość pracy na kwarantannie za zgodą pracodawcy.
Zapisami projektu ustawy Sejm ma zająć się we wtorek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock