Z kraju

Z kraju

Polski banknot "żyje" coraz dłużej

Średnio po 389 dniach zużywa się banknot w Polsce - wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego za czwarty kwartał 2019 roku. Oznacza to, że dopiero po tym czasie trafia on ponownie do Narodowego Banku Polskiego. Dla porównania, w IV kwartale poprzedniego roku było to 370 dni.

Ceny paliw na stacjach. "Duże prawdopodobieństwo obniżek"

W zbliżającym się tygodniu mogą nas czekać pierwsze od trzech miesięcy obniżki cen oleju napędowego; litr oleju może być tańszy o 3–5 groszy - prognozują analitycy. Ich zdaniem uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie pozytywnie wpłynęło na rynek paliw.

Siedem tygodni urlopu. Związkowcy chcą, by pracownicy odpoczywali więcej

35 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego - to najnowsza propozycja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Oprócz tego związkowcy postulują także zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy i obowiązkowe dwie wolne niedziele w miesiącu dla wszystkich pracowników, ale to dłuższy urlop budzi największe emocje.

"Biznesowe Oscary". Ostatni dzwonek na zgłoszenie kandydatów

Tylko do niedzieli można nadsyłać zgłoszenia w ramach 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. - Co roku dostajemy setki nominacji, w zeszłym roku było ich trzysta. Osób, które zasługują na nagrodę w kategorii "Sukces", w kategorii "Wizja i Innowacje" albo na nagrodę w kategorii "Działalność społeczna" - mówił Jacek Olechowski, prezes Mediacap oraz członek kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Jak dodał, każdy może wysłać zgłoszenie, wystarczy wejść na stronę nagrodaprb.pl i wypełnić formularz. - Cały powód Nagrody Polskiej Rady Biznesu jest taki, żeby pokazać szerszej publiczności wartość, jaką niosą za sobą najlepsi przedsiębiorcy - podkreślił gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gala finałowa 9. edycji Nagrody PRB odbędzie się 18 maja.

Wyprzedaże w sklepach internetowych pod lupą. Nowy raport

Mimo zapowiadanych wyprzedaży do nawet 70 procent, noworoczne obniżki w sklepach internetowych wyniosły średnio zaledwie od 9 do 12 procent - poinformowała w czwartek firma doradcza Deloitte. Maksymalne obniżki pojedynczych produktów w najpopularniejszych kategoriach wynosiły 45 procent.

Rewolucja na torach. Krajowe trasy także dla zagranicznych przewoźników

Otwarcie na przewoźników z innych państw Unii Europejskiej oraz większa niezależność i bezstronność zarządcy infrastruktury kolejowej. To główne założenia nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, którą przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. W czwartek projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Cudzoziemcy w Polsce. Dominuje jedna narodowość

Niemal 423 tysięcy cudzoziemców posiadało na początku tego roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. W ciągu ubiegłego roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 50 tysięcy, głównie za sprawą obywateli Ukrainy, ale także coraz liczniej osiedlającymi się w kraju Białorusinami oraz Gruzinami.

LOT zadebiutuje na chińskim superlotnisku

LOT uruchamia dziś bezpośrednie rejsy z Warszawy do jednego z największych lotnisk świata - Pekinu-Daxing w Chinach. To drugi port w Pekinie, do którego będą latały maszyny polskiego przewoźnika.

Mandaty z fotoradarów. Inspekcja chce łatwiej karać

Obsługująca fotoradary Inspekcja Transportu Drogowego chce poprawić skuteczność ściągania kar za przekroczenia prędkości - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Inspekcja chce takiej zmiany przepisów, by mogła szybciej karać.

Ostatni taki list z ZUS. Dostaną go 3 miliony przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ponad 3 milionów listów z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 roku na indywidualny numer rachunku składkowego. Informuje w nich przedsiębiorców, jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2019 roku.

Miliardy z Brukseli na ratowanie klimatu

Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw Unii Europejskiej, a nie tylko tych z regionami węglowymi.

Bank ma zapłacić ponad 20 milionów złotych kary

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium. Urząd nałożył na spółkę ponad 20 milionów złotych kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów w sprawie klauzul niedozwolonych. Wyrok SOKiK nie jest prawomocny, bank zapowiedział wniesienie apelacji.

Podatek bankowy zapłacili klienci

Koszty związane z wprowadzeniem podatku bankowego zostały przerzucone na klientów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy we wtorkowym wydaniu, na dodatkowe obciążenia banki zareagowały obniżką oprocentowania depozytów i podwyższeniem kosztu kredytu.