Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 5371,56 zł, co oznacza wzrost o 5,6 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze spadło w ujęciu rocznym o 1,2 procent.
Dane dotyczą podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.
W porównaniu z sierpniem br. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,6 proc., natomiast przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc.
GUS podał, że wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 0,6 proc. spowodowany był m.in. wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń.
"We wrześniu 2020 r. w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, a także przyjęcia w jednostkach" - dodał urząd statystyczny.
Komentarze ekspertów
"Niezłe dane z rynku pracy za wrzesień. Przeciętne zatrudnienie spadło o 1,2 proc. rdr, dzięki przywracaniu pełnych wymiarów etatu i nowym przyjęciom do pracy. Spora niespodzianka w górę na płacach (+5,6 proc. rdr)" - skomentowali ekonomiści z mBanku.
"Mieszane dane z rynku pracy za wrzesień. Zatrudnienie spadło trochę mocniej od oczekiwań (o 1,2 proc. rdr) – efekt przywracania czasu pracy do stanu sprzed pandemii wygasa. Z kolei płace wzrosły zaskakująco mocno o 5,6 proc. rdr, choć wygląda to bardziej na jednorazowy wyskok." - napisali analitycy Banku Pekao.
Z kolei zdaniem Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wrzesień "to ostatni miesiąc, kiedy obserwujemy pozytywne efekty związane z przywracaniem zatrudnionych do pracy na pełen etat".
Eksperci PIE dodali, że w czwartym kwartale 2020 roku spodziewają się "wzrostu liczby bezrobotnych". "Słabe wyniki i wzrost zadłużenia firm HoReCa (hotele, gastronomia, catering), branży eventowej czy reklamowej oznaczają konieczność restrukturyzacji zatrudnienia. Sytuacje tych podmiotów skomplikuje druga fala epidemii w Polsce" - napisali na Twitterze.
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to zdaniem PIE wrzesień to "ostatni miesiąc wzrostów". "Bieżące działania epidemiczne powinny skutkować mniejszymi przestojami aktywności w przemyśle czy handlu. Osłabienie w 4 kw. powinno być mniejsze niż to, które obserwowaliśmy na wiosnę" - stwierdzili.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock