Z kraju

Z kraju

Najdroższe i najtańsze mieszkania w Polsce. Jest nowy rekord

Najdroższy apartament zakupiono w 2019 roku w Warszawie, a najtańsze mieszkanie w Chełmnie - poinformował urban.one, serwis do samodzielnej wyceny mieszkania. Apartament w stolicy kosztował 17 milionów złotych. "To jedna z najwyższych kwot przeznaczonych na pojedyncze mieszkanie w całej historii III RP" - podkreślił serwis.

Ceny na stacjach paliw. "Podwyżki mogą być kontynuowane"

Tegoroczny grudzień upływa pod znakiem podwyżek cen paliw - podkreślają analitycy Biura Maklerskiego Reflex. Ich zdaniem w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen na stacjach. "Podwyżki cen benzyn i diesla mogą być kontynuowane" - zaznaczają eksperci.

Zostawili w Polsce miliardy złotych. Ukraińcy z rekordowym wynikiem

13,1 miliarda złotych - tyle wyniosła szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w trzecim kwartale 2019 roku. Natomiast wydatki poniesione za granicą przez mieszkańców Polski to 8,1 miliarda złotych - podał Główny Urząd Statystyczny. Rekord jeżeli chodzi o sumę wydatków pobili w tym czasie Ukraińcy.

Tysiące uwag do megalotniska

Ponad 130 firm i instytucji, w tym między innymi LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Orlen i Lotos zgłosiło blisko 9,5 tysiąca uwag, opinii i propozycji do założeń koncepcyjnych Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka CPK. Analiza tych uwag potrwa do końca lutego.

Świąteczno-noworoczne wyjazdy Polaków. Oto najpopularniejsze kierunki

Szansa na letnie temperatury w okresie zimowym zachęca Polaków do zagranicznych wyjazdów w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jak podała Polska Izba Turystyczna za portalem fly.pl, najchętniej wybieranym kierunkiem w tym czasie jest Egipt, na drugim miejscu znalazły się Wyspy Kanaryjskie.

Od stycznia ważne zmiany dla pracowników

Ochrona pracowników w związku z brexitem i praca nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju to jedne z wyzwań na przyszły rok - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Przypomniał, że w 2020 roku pracowników i pracodawców czeka wiele zmian.

Mikołaj nie trafił z prezentem? Podpowiadamy, co możesz zrobić

Znaleziony pod choinką prezent nie przypadł nam do gustu albo jest wadliwy? Co możemy zrobić w takiej sytuacji wyjaśniała Aleksandra Kapnik z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Ten Mikołaj, który kupił prezenty online i zachował dowód zakupu, może ten towar zwrócić, wymienić - mówiła.

Wigilijne zakupy droższe niż przed rokiem

Główny Urząd Statystyczny podał, że w tym roku część popularnych produktów, które kupujemy na święta Bożego Narodzenia, jest droższa niż przed rokiem. Więcej zapłacimy między innymi za śledzia, kapustę kwaszoną czy buraki. Tańszy za to jest karp.

"Niewiele osób w to wierzyło". Nowy odcinek A1 otwarty przed świętami

W poniedziałek po południu oddano do ruchu główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Chodzi o 20-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Na razie będzie na nim jednak obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. W poniedziałek otwarto także 25-kilometrowy odcinek S5 w województwie kujawsko-pomorskim.

Co ma marszałek i wicemarszałkowie? Oświadczenia majątkowe Prezydium Senatu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma 400 tysięcy złotych w walutach. Dodatkowo jest współwłaścicielem nieruchomości, których wartość wynosi prawie milion złotych. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz ma kolekcję monet z Janem Pawłem II, a wicemarszałek Michał Kamiński - cztery zegarki, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy oświadczenia majątkowe członków Prezydium Senatu.

Projekt budżetu bez deficytu. Jest decyzja rządu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, budżet ma być zrównoważony; dochody i wydatki mają wynieść po około 435,3 miliarda złotych.

Pensja w ogłoszeniach o pracę. Komentarz wiceministra

Wprowadzenia obowiązku umieszczania propozycji płacowej w ogłoszeniach o pracę chcą posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy przygotowali projekt odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy. - Nie widzę przeszkód. Jestem otwarty na dyskusję na ten temat - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Minister: auto zarejestrujemy przez internet

Będziemy mieli wybór: formalności załatwimy w dowolnym urzędzie lub przez internet; pracujemy też nad możliwością rejestracji pojazdów przez internet - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ceny prądu i nowy podatek. Oto najważniejsze wydarzenia tygodnia

Wnioski taryfowe w sprawie energii elektrycznej na 2020 rok, propozycja wprowadzenia tak zwanego podatku cukrowego oraz podwyżka akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Spore emocje wywołała także sprawa amerykańskich sankcji dla firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.