Z kraju

Z kraju

"Nie jest to kwestia życia lub śmierci dla polskiego sektora bankowego"

Banki szykują się na negatywny scenariusz w sprawie kredytów hipotecznych powiązanych z kursem franka szwajcarskiego i zawiązują rezerwy na wypadek przegranych spraw przed sądami. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego kwoty nie są jednak "przerażające", a rząd nie planuje podejmowania żadnych działań w związku z tą sytuacją.

Święta i zmiana przepisów sprzyjały zakupom. Nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna w grudniu 2019 roku wzrosła o 5,7 procent w ujęciu rocznym. Jak zauważają w komentarzach ekonomiści, dane z ubiegłego miesiąca są zbliżone do oczekiwań, w kolejnych miesiącach wzrost sprzedaży w sklepach może jednak spowolnić między innymi ze względu na rosnącą inflację.

Emerytura bez podatku w Sejmie. "Projekt jasny, czytelny i oczekiwany"

Obywatelski projekt ustawy "Emerytura bez podatku oraz o zmianie niektórych innych ustaw" został skierowany do rozpatrzenia przez sejmowe komisje. - Jest to projekt jasny, czytelny i oczekiwany przez emerytów i rencistów - mówił przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mieczysław Kasprzak z PSL-Kukiz'15. W ocenie Prawa i Sprawiedliwości opozycja składa emerytom "nieuczciwe oferty".

Uziemiony boeing wyleciał z Warszawy. Przewoźnik wyjaśnia

Samolot Boeing 737 MAX 8 należący do polskich linii lotniczych Enter Air wykonał lot z Warszawy do Tel Awiwu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że maszyny pozostają uziemione od marca ubiegłego roku. Jak wyjaśnił przewoźnik w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl, przebazowanie zostało wykonane zgodnie z zaleceniami koncernu Boeing. Na pokładzie nie było pasażerów. W "stałym kontakcie" z amerykańskim koncernem pozostają także Polskie Linie Lotnicze LOT.

Instytucje państwowe zawiodły w sprawie GetBack. NIK publikuje raport

Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBack - ocenia Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie. Izba zwraca uwagę szczególnie na Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), który przez pierwsze pięć lat działalności spółki nie przeprowadził w niej ani jednej kontroli.

Średnia krajowa w górę. Jest najwyższa w historii

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2019 roku wyniosło 5604,25 zł brutto. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym o 6,2 procent. W tym czasie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,6 procent do blisko 6,4 miliona osób.

"Sygnały o podejrzanych wiadomościach". Fiskus ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, informującymi o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy. "Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów" - podkreślono w poniedziałkowym komunikacie.

Jak długo ważna jest e-recepta? Ministerstwo wyjaśnia

E-recepty, czyli elektroniczne dokumenty, które zastępują tradycyjne, papierowe recepty, są obowiązkowe od niemal dwóch tygodni. Pacjenci nadal mogą mieć jednak wątpliwości, jak w praktyce z nich korzystać. Na niektóre pytania odpowiada w najnowszych wyjaśnieniach Ministerstwo Zdrowia.

"Wiecie, że musicie płacić podatki w Polsce". Minister finansów w brytyjskim dzienniku

Serwis Airbnb powinien płacić podatki od uzyskiwanych w Polsce dochodów - uważa minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w poniedziałkowym "Financial Times". Z wypowiedzi szefa MF dla brytyjskiego dziennika wynika, że Polska bierze pod uwagę wprowadzenie podatku cyfrowego, który miałyby płacić technologiczne firmy, takie jak Google czy Amazon, jednak nie popiera "jednego, uniwersalnego podatku dla wszystkich".

Ponad 40 lat pracy na własne mieszkanie. Kto musi odkładać najdłużej?

Na mieszkanie najdłużej, bo aż przez 43 i pół roku, muszą oszczędzać pracownicy wykonujący proste prace - wynika z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. W najlepszej sytuacji są przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy oraz kierownicy, którzy w tym celu muszą odkładać pieniądze przez około 15 lat.

Gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają na ferie

Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze - te miejsca Polacy najczęściej wybierają na zimowy wyjazd. Według danych Polskiej Izby Turystycznej najpopularniejsze kierunki zagraniczne to natomiast Egipt, Wyspy Kanaryjskie i Włochy.