Z kraju

Z kraju

Twoja emerytura, drogi przedsiębiorco

Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować diametralne zmiany w naszym systemie emerytalnym. Coraz więcej pojawia się głosów, że pewną emeryturę możemy sobie wypracować tylko sami, nie bacząc na I i II filar.

Ustawowa musztarda po obiedzie?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców została w czwartek przyjęta przez Senat.

Kondycja budowlanki

By zakwalifikować się do programu MDM w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach - cena metra kwadratowego mieszkania nie może przekroczyć 5-ciu tysięcy złotych. W Warszawie Gdańsku czy Poznaniu limit bliższy jest 6-ciu tysięcy złotych. Zdaniem prezesa Budimeksu w Warszawie firma nie ma mieszkań spełniających kryteria programu. Inaczej jest w Krakowie i Poznaniu. Produkcja budowlano-montażowa spadła we wrześniu o 4,8% rok do roku, podał GUS. Zdaniem Dariusza Blochera, nie widać poprawy w branży budowlanej. Można się jej spodziewać w 2015 roku.

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 6,2% w ujęciu rocznym. To wynik gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się jej wzrostu o 7,1%. Najmocniej rosła produkcja samochodów, wyrobów z drewna, farmaceutyków i mebli. Spadała natomiast między innymi produkcja napojów i chemikaliów. Zdaniem ekonomisty grupy Copernicus - Marcina Mroza, dane z sektora przemysłowego potwierdzają ożywienie w gospodarce, które może skutkować nawet 2-u procentowym wzrostem PKB w trzecim kwartale.

Upadły Gant

Gant nie daje rady wykupić swoich obligacji - spółka złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Wcześniej jej wierzyciele złożyli trzy wnioski o upadłość likwidacyjną. Kamil Gemra ze Stockwatch.pl uważa, że upadłość dewelopera odbiłaby się niekorzystnie na rynku obrotu obligacjami, czyli catalyst, na którym Gant niegdyś brylował.

KNF kontra rząd

Komisja Nadzoru Finansowego krytycznie o proponowanych przez rząd zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Plany Integera

Inpost już wykorzystuje korzystny dla siebie wyroku sądu z pierwszych dni października, który umożliwił spółce wejście na rynek listów poleconych dla sądów i prokuratur. Do tej pory był on zarezerwowany tylko dla Poczty Polskiej. Rafał Brzoska, prezes Integer.pl podkreśla, że to najważniejsze wydarzenie w historii spółki a do końca roku ma zapewnione 50 przetargów, czyli około 10 milionów listów.

OFE akcyjne?

Rząd chce, żeby prze pierwsze dwa lata po reformie systemu emerytalnego, OFE miały w swoich portfelach minimum 75% akcji.

Koalicja w Niemczech

Z Zielonymi nie wyszło, może uda się SPD. Czy kolejna runda negocjacyjna chadeków kanclerz Angeli Merkel z socjaldemokratami z SPD przyniesie rezultaty? Najważniejsze sprawą w negocjacjach obu partii będzie płaca minimalna, podatki i zwiększenie wydatków budżetowych. O szansach na porozumienie rozmawialiśmy z doktorem Sebastianem Płóciennikiem z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Polityka i pieniądze

S&P szacuje, że rządowy paraliż kosztował 24 miliardy dolarów - jednak zdaniem prezesa Euroamerican Company, Andrzeja Kurnickego, giełda już odrobiła straty wywołane shutdownem. Z Andrzejem Kurnickim rozmawiał Rafał Hirsch.

Przyszłość mediów - PIKE 213

"Najważniejszą są i będą treści, które oferują media" - podkreśla dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak. Według niego - widz i tak znajdzie to, co go interesuje - bez względu gdzie będzie szukał - w telewizorze, na tablecie czy w smartfonie. O przyszłości mediów elektronicznych podczas Konferencji PIKE 2013 rozmawiał z Edwardem Miszczakiem - nasz reporter Dominik Cierpioł

Słabsza płeć?

Komisje Parlamentu Europejskiego za parytetem w radach nadzorczych spółek giełdowych. Komisje prawna oraz praw kobiet poparły w poniedziałek propozycję dyrektywy, która przewiduje, że do 2020 roku w radach nadzorczych dużych spółek giełdowych w krajach Unii 40 procent będą stanowić kobiety. Głównym celem projektu, jest zapewnienie równowagi płci w radach nadzorczych spółek giełdowych.

Sieć bez alkoholu

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu łamie ustawę o wychowaniu w trzeźwości.

Raport NBP o kondycji firm

Według najnowszego raportu Nardowego Banku Polskiego dotyczącego kondycji firm, opłacalność eksportu z punktu widzenia kursu euro, pomimo dużych wahań jest wysoka.

Odwrócona hipoteka

Rząd przyjął założenia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projekt zakłada minimalny kapitał zakładowy spółek, prowadzących taką działalność, konieczność zdobywania przez nich licencji od Komisji Nadzoru Finansowego, a dla emerytów możliwość odstąpienia od umowy.

Twoja emerytura

Według Instytutu Allerhanda nie można przystać na wniosek, jakoby pozbawienie OFE ich własności nie naruszało praw osób ubezpieczonych.

Wsparcie finansowe za mieszkanie

Mieszkanie w zamian za comiesięczną wypłatę. Renta dożywotnia lub odwrócona hipoteka. To dwie formy dodatkowego finansowania dla osób, które w zamian zdecydują się przekazać swoją nieruchomość. Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i zaakceptował propozycję uregulowania renty dożywotniej. Za kredyt odpowiada ministerstwo finansów, rynek rent chce uregulować resort gospodarki. O założeniach projektu rozmawialiśmy z Jerzym Bańką, wiceprezesem Związku Banków Polskich i Małgorzatą Rosińską, prawnikiem funduszu hipotecznego Dom SA.

Milion w portfelu

Portfel Adama Drozdowskiego, zarządzającego funduszami Pioneer Pekao IM zyskuj eod początku inwestycji prawie 30%. W ostatniej odsłonie zarabia blisko 8%. Najwięcej udało mu się zarobić na FTLE Italia All Share Bank Index. +27,7%. Największa strata na Direxion Daily 7-10 Year Terasury Bear 3x Shares -4,61%.

Stacja giełda

Na warszawskiej GPW zadebiutuje PKP Cargo, największy przewoźnik kolejowy w Polsce i drugi w Europie. Licząc po maksymalnej cenie 74 zł za akcję, wartość oferty wyniesie 1,6mld zł. Rozmawialiśmy z członkiem zarządu PKP, Piotrem Ciżkowiczem

PKP Cargo wjedzie na GPW

PKP Cargo - największy przewoźnik kolejowy w Polsce i drugi w Europie, po Deutsche Bahn – wjeżdża na giełdę. Licząc po maksymalnej cenie 74 złotych za akcję, wartość oferty wynosi ok. 1,6 mld złotych. Planowany termin debiutu na parkiecie GPW - 31 października. O komentarz poprosiliśmy Michała Wolańskiego z katedry transportu SGH.

Unijny parytet

Komisje Parlamentu Europejskiego za parytetem w radach nadzorczych spółek giełdowych. Komisje: prawna oraz praw kobiet poparły w poniedziałek propozycję dyrektywy, która przewiduje, że do 2020 roku w radach nadzorczych dużych spółek giełdowych w krajach Unii 40 procent będą stanowić kobiety. Naszym gościem była Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. równouprawnienia.

Historia kołem sie toczy

16 wiek i długo, długo nic. PKB Polski w porównaniu do PKB europy zachodniej jest w najwyżej od szesnastego stulecia. PKB Od 20 lat nie mieliśmy recesji, PKB liczony w sposób skumulowany podwoił się od 1992 roku. Według raportu Banku światowego ma być jeszcze lepiej. O raporcie rozmawialiśmy z jego autorem, starszym ekonomistą Banku Światowego, Marcinem Piątkowskim.

Polityka i pieniądze

Coraz bliżej szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. W poniedziałek główna partia w Parlamencie Europejskim - EPP - przyjęła stanowisko, żeby nie zgadzać się na tym szczycie, na zwiększenie limitu ograniczających emisje CO2. Naszym gościem był profesor Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Pułapki renty dożywotniej

Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, a także pokryć koszty jego pochówku. W „Blajer mówi: Biznes” przybliżamy instytucję dożywocia. Rozmowa z Grzegorzem Kalinowskim.