Z kraju

Z kraju

Twoja emerytura

Minął termin konsultacji do projektu ustawy ws. zmian w OFE. Według Głównego Urzędu Statystycznego umorzenie obligacji z OFE nie zmniejszy deficytu wg metodologii unijnej. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rządowy plan zmian w OFE jest optymalny, ale trzeba zastanowić się, czy zasada utrzymywania minimum 75% aktywów OFE w akcjach nie wywołuje zbyt dużej niepewności w sprawie wysokości przyszłych emerytur. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaś dłuższego okresu vacatio legis. O opinię poprosiliśmy dr. Bohdana Wyżnikiewicza, wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

To był premier autorytet, potrafił dotrzeć do milionów z trudnym apelem dotyczącym reform - wspomina byłego premiera profesor Stanisław Gomułka, doradca w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jarosława Antonika zyskał 32%, a w ostatniej edycji prawie 8%. Najlepszą inwestycją w tej odsłonie okazał się fundusz KBC Akcji Małych i Średnich Spółek. Generalnie wszystkie składowe portfela pozwoliły tym razem zarobić. Portfel tworzony jest od 1 marca 2011 roku.

Oszczędności Polaków

Ostatnim czasie 735 milionów złotych zostało przetransferowane z rachunków bankowych i lokat m. in. na rynek funduszy inwestycyjnych. O tym jakie mamy na rynku fundusze, czym się różnią i w co inwestują, pytaliśmy Piotra Nowaka, Dyrektora ds. Produktów Inwestycyjnych Expandera.

Lewiatan: zmiany w OFE niekonstytucyjne?

Zakaz reklamowania OFE może budzić wątpliwości konstytucyjne - uważa Konfederacja Lewiatan. Z Katarzyną Urbańską, dyrektor departamentu Lewiatana rozmawia reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł

Wyniki funduszy inwestycyjnych

Polacy wycofują oszczędności z banków - i to niemało, bo w samym wrześniu 735 milionów złotych. Środki wycofywano nie tylko z lokat terminowych, ale także z rachunków bieżących. Według Tomasza Publicewicza, prezesa Analiz Online, pieniądze pojawiły się w dużej mierze w towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

Sytuacja na rynku pracy

Mimo że bezrobocie w Polsce jest na wysokim poziomie, pracodawcy maja problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. O sytuacji na rynku pracy Marek Tejchman rozmawiał z Moniką Jabłońską, ekspertem Menpowergroup.

Twój Brat PIT mieszka w firmie

Jeśli planujemy mieszkać i prowadzić działalność gospodarczą w jednym budynku, możemy koszty budowy lub zakupu takiej nieruchomości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Firma. Teraz

Spółka komandytowo-akcyjna, polega na prowadzeniu działalności gospodarczej przez wspólników, posiadających status komplementariusza, którzy nie angażują w spółkę, środków finansowych, ale aktywnie prowadza sprawy spółki posiadając określoną wiedze i przygotowanie, natomiast pozostali akcjonariusze inwestują w spółkę środki, ponosząc związane z tym ryzyko, a w zamian za to nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

Twój Brat PIT dziedziczy udziały

Po precedensowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 października b.r. dotyczącym zasad sukcesji podatkowej spadkobierców jednostek uczestnictwa, przyszła pora na uregulowanie tej kwestii od strony legislacyjnej.

Leczenie za granicą

Dyrektywa unijna o swobodnym przepływie usług medycznych ma być wdrożona w Polsce już na początku 2014 roku - mówił wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann. Minister ostrzegał jednak, że może to spowodować odpływ środków z Narodowego Funduszu Zdrowia za granicę. Według Radosława Szuberta, prezesa Polmedu, Polaków nie będzie jednak stać na medyczne podróże i na dopłacanie do zagranicznej - droższej służby zdrowia.

Twoja emerytura

Trwają konsultacje do projektu ustawy w sprawie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich obawia się, że obecna propozycja zmian w OFE ograniczy wielkość kapitału dostępnego dla polskich przedsiębiorstw. To zaś będzie negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy i zatrudnienie w Polsce.

Milion w portfelu

W tym tygodniu omawialiśmy zmiany w portfelach Andrzeja Kaczorowskiego, Rafała Lorka, Roberta Nejmana i Adama Dakowicza. Podsumowanie tygodnia w Milionie razem z Marcinem Różowskim, analitykiem Analizy Online. Liderem tygodnia jest portfel Adama Dakowicza. Osiągnął on stopę zwrotu 6,26% w ostatniej odsłonie. Co wyróżnia jego portfel i sprawiło że zarobił więcej od pozostałych? O to pytał Łukasz Kijek.

Kondycja brytyjskiej gospodarki

Brytyjska gospodarka przyspiesza i rośnie najmocniej do 3 lat. Według wstępnego odczytu, w trzecim kwartale PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o 0,8% w ujęciu kwartalnym i o półtora procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. To dane zgodne z oczekiwanymi. O komentarz poprosiliśmy Michaela Dembinskiego z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Lewiatan o zmianach w OFE

Konfederacja Lewiatan uważa, że realizacja propozycji zawartych w projekcie doprowadzi do całkowitej likwidacji kapitałowej części systemu emerytalnego. Z Jeremim Mordasewicz z Lewiatana rozmawiał Dominik Cierpioł

OFEnsywa

O zmianach w OFE i coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy, reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł rozmawia z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

Życie na podsłuchu

Afera podsłuchowa, której czarnym charakterem zatacza coraz szersze kręgi. Według medianych doniesień ich ofiarą nie byłą tylko kanclerz Niemiec Angela Merkel ale także ponad 30 światowych przywódców. Naszymi gośćmi w tym temacie byli Piotr Zajączkowski, prezes Agencji Bezpieczeństwa Informacji i Izabela Kowalczuk, radca prawny, kancelaria Bird & Bird

Życie na podsłuchu

Afera podsłuchowa na linii Europa - Stany Zjednoczone. Amerykańska agencja NSA inwigilowała obywateli UE a także część przywódców światowych. Według generalnego inspektora danych osobowych, Wojciecha Wiewiórowskiego - niewykluczone jest, że Amerykanie mogą korzystać ze zdobytych danych, przy wydawaniu wiz do USA.

PKP Cargo wjedzie na GPW

Inwestor giełdowy Zbigniew Jakubas mówi, że jest oburzony faktem, iż Mennicy Polskiej, której jest udziałowcem, nie przyznano akcji PKP CARGO debiutującej na GPW ostatniego dnia października. Jednak Leszek Koziorowski z Kancelarii "Gessel, Koziorowski" wyjaśnia, że przydział akcji przy debiucie spółki odbywa się według uznania władze emitującej spółki i ta zasada niemal zawsze zapisana jest w prospekcie emisyjnym.

OFE kontra wpływowe grupy nacisku

Wydawać by się mogło, że w debacie o zmianach w OFE padły już wszystkie możliwe argumenty za i przeciw. Tymczasem znalazłem jeszcze jeden ciekawy wątek, o którym wcześniej nigdzie nie słyszałem i sam też na to nie wpadłem - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

Firma. Teraz

Według danych GUS dotyczących koniunktury konsumenckiej wynika, że postrzeganie obecnej i przyszłej sytuacji w gospodarce przez konsumenta uległo znacznej poprawie.

Milion w portfelu

Portfel Andrzeja Kaczorowskiego zyskał w ostatniej odsłonie 0,6%. Od początku inwestycji zarobił 43%. W nowej odsłonie 70% wartości portfela lokuje w akcje. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011.

Centrum wyników – Dom Development

Trzeci kwartał był bardzo udany dla developerskiej spółki Dom Development, ocenia jej prezes Jarosław Szanajca. Oczekiwania analityków zostały bowiem wielokrotnie przewyższone. Zysk netto wyniósł 1,13 mln zł. Wobec spodziewanych 0,1 mln zł. O wynikach jak też o programie Mieszkanie dla Młodych w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

Mieszkanie dla Młodych

Nowy rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" może przynieść korzyści nie tylko deweloperom - mówił w TVN CNBC Bartosz Turek, analityk Lion's Bank. Dodał, że program pobudzi rynek nieruchomości i spowoduje większe wpływy do kasy państwa - głównie związane z podatkami. Sławomir Muturi, inwestor, prezes stowarzyszenia Mieszkanicznik zwraca jednak uwagę na to, że wspieranie zakupu mieszkań sprzyja bezrobociu. Przywiązanie do mieszkania ogranicza bowiem mobilność.

Unijny budżet

Uni Europejskiej nie zabraknie pieniędzy. Eurodeputowani zatwierdzili pilną nowelizację rocznego budżetu UE na 2013 rok o 2,7 mld euro. Komisja Europejska ostrzegała, że bez tej korekty w kasie UE zabraknie pieniędzy na wypłaty należnych pod koniec roku środków. Jednak kształt nowego budżetu na lata 2014-2015 stoi ciągle pod znakiem zapytania. O pracach nad nowym budżetem UE Łukasz Kijek rozmawiał z Robertem Zmiejko z SGH.

Przedsiębiorca roku EY

Znamy polskich finalistów 11 edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Jury wybrało twórców 11 firm, z których jeden będzie reprezentował Polskę na finale międzynarodowej edycji konkursu w Monte Carlo. 23 Listopada podczas Gali Finałowej konkursu spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii – Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny – Przedsiębiorca Roku 2013. Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo. Spotkają się w nim wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu – z ponad 50 krajów świata. Wśród finalistów są Michał Czekalski i Łukasz Olek, twórcy firmy InternetowyKantor.pl - pierwszego w Polsce kantoru online.

Lawina uchodźców

Od dwóch dekad nie było tak wielu uchodźców. Wojna w Syrii, porażka Arabskiej Wiosny, klęska głodu w Sudanie to tylko część powodów, dla których ludzie decydują się na niebezpieczną przeprawę przez morze w nadziei na lepszą przyszłość. O tym czy Unia Europejska jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby emigrantów z Afryki, a ci znaleźć nowy dom, rozmawialiśmy z Magdaleną Łużniak–Piechą, psychologiem społecznym z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz z Bartoszem Smoterem, specjalistą w zakresie problematyki uchodźców.