Z kraju

Z kraju

Ożywienie kredytowe

Dwa główne banki centralne w Europie dalej prowadzą politykę ultra niskich stóp - Bank Anglii i EBC dalej będą wspierać gospodarkę tanim kredytem. Inaczej niż polska Rada Polityki Pieniężnej, która zadeklarował - STOP - było 8 obniżek i teraz koniec cyklu!

Portfel w komórce

Mocna zagrywka bankowców - chcą przekonać Polaków, by karty płatnicze schowali do szuflady a na zakupy chodzili z komórką. 6 banków pod cichym przewodnictwem tego największego - PKO BP, tworzy wspólną platformę, która może uderzyć w interesy firm wystawiających karty płatnicze. Dominik Cierpioł

Twój brat PIT

Pewne są tylko dwie rzeczy- śmierć i podatki, fiskus wziął sobie tę maksymę do serca i ściąga podatki nawet od napiwków. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomaszem Modzelewskim, doradcą podatkowym w Rödl & Partner.

Polityka i pieniądze

W zeszłym tygodniu zostały zerwane obrady komisji trójstronnej- związkowcy opuścili salę. Postanowiliśmy skonfronotwać racje związków zawodowych i pracodawców. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jeremim Mordasewiczem z PKPP Lewiatan i Piotrem Szumlewiczem doradcą OPZZ.

OFEnsywa

Burza wokół OFE trwa. Według prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PWC, należy zadbać o cywilizowane warunki wyboru ZUS czy OFE. W rozmowie z Robertem Stankiewiczem, profesor wyjaśniał, jak powinien wyglądać system emerytalny w Polsce.

Mobilny sojusz

Telefon zamiast karty płatniczej i zamiast portfela - to najnowszy pomysł banków PKO BP, Alior, Millennium, ING i mBanku na płatności za zakupy. O tym jak będzie funkcjonował nowy system z prezesem Alior Banku, Wojciechem Sobierajem rozmawiał Dominik Cierpioł

Polityka i pieniądze

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie i zamieszanie wokół OFE – to główne tematy, o których mówił dziś w "Godzinie dla Pieniędzy" Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Rzeźniczka zyskał w ostatniej odsłonie 3%. Od początku inwestycji jest na plusie i wynosi ponad 5%. Największy zysk udało się uzyskać dzięki funduszowi KBC akcji małych i średnich spółek +9,9%. Jedyna strata, to fundusz TOTAL FIZ, który wyniósł -10,21%.

Polityka pieniądze

Europosłowie interweniują by powstrzymać spadek cen uprawnień do emisji CO2. Parlament europejski przegłosował dyrektywę, która zmniejsza o 900 milionów liczbę pozwoleń do darmowej emisji dwutlenku węgla. Taki ruch ma powstrzymać dramatyczny spadek rentowności inwestycji w odnawialne źródła energii. Negatywnie wpłynie na wyniki wysokoemisyjnych biznesów - a więc opartej głownie na węglu polskiej energetyki, branży cementowej, chemicznej czy papierniczej. Czy minister środowiska będzie walczył o zmianę decyzji korzystnych dla środowiska ale sprawiających problemy wielu polskim firmom? Jak odpowie na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że Polska nie miała prawa przyznawać koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego bez przetargu? Naszym gościem był Marcin Korolec, minister ochrony środowiska.

Mobilny sojusz

PKO BP blisko narzucenia rynkowi własnego standardu płatności. Prezesowi Zbigniewowi Jagiełło udało się przekonać 5 innych banków - BZ WBK, BRE Bank, Millennium, ING i Alior - do własnego systemu. Prezes Alior Banku twierdzi, że system gotowy będzie w ciągu pół roku. Mniej optymistyczny jest prezes Millennium. Z Bogusławem Kottem o mobilnych płatnościach, ale też o końcu cyklu obniżek stóp NBP i o widokach na ożywienie rozmawiał Dominik Cierpioł

Rekordowe kontrakty Robyga

Robyg chwali się rekordową sprzedaż mieszkań w drugim kwartale. Warszawsko-Trójmiejski deweloper znalazł nabywców na 402 lokale co oznacza wzrost o 1/3 wobec pierwszych trzech miesiącach roku. W efekcie na poziomie sprzedaży całe półrocze stoi pod znakiem 27-procentowego wzrostu. Pytanie ile na tych projektach mogą zarobić akcjonariusze spółki? Kolejne – to jak obniżka stupm procentowych – w całym cyklu to aż 225 punktów bazowych wpływa na koszty całej branży? Naszym gościem był Zbigniew Okoński, prezes grupy Robyg.

Surowce pod presją

Największy od 13 lat spadek zapasów ropy w USA, słaby dolar i ryzyko polityczne w Afryce Północnej. Jak wyglądają fundamenty, które decydują o wycenie surowców związanych z kondycją globalnej gospodarki? Gdzie na tych rynkach pojawiają się teraz okazje inwestycyjne? Naszym gościem była Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Klienci wygrali z BRE

W Łodzi zapadł wyrok w sprawie pierwszego i największego pozwu grupowego w Polsce. Przystąpiło do niego ponad tysiąc dwustu kredytobiorców banku. Uważali oni, że przy niekorzystnych dla nich zmianach kursu franka szwajcarskiego banki mBank i Multibank szybko podwyższały oprocentowanie kredytów, ale ociągały się z jego obniżaniem, gdy kurs franka był znów korzystny dla klientów. Według Banku odsetki były naliczane prawidłowo. Ale sąd przyznał rację klientom. Z prezes BRE Banku Cezarym Stypułkowskim rozmawiał Dominik Cierpioł

Akcje za grosze

Czy akcjonariusze spółek groszowych mogą znaleźć się w tarapatach? Giełda zaczyna konsultacje które mogą skończyć się wykluczeniem nawet 70 spółek z obrotów ciągłych. Czy dziś istnieje problem spółek których akcje są wyceniane przez rynek na mniej niż jeden złotych? Czy takie sytuacje mogą być niebezpieczne dla przejrzystości obrotu na giełdzie? Jak ewentualnie można uniknąć problemów z tym związanych? Naszym gościem był Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Przewrót w Egipcie

Widmo słabości reform w strefie Euro i obaw o wypłacalność ratowanych od lat Portugali a także Grecji wywołały falę spadków na europejskich giełdach. Bardzo szybko rosły rentowności obligacji państw południa Europy a wspólna waluta po raz kolejny testowała miesięczne minima. Czy obawy inwestorów nie są na wyrost? Czy rozwój wydarzeń w Egipcie po obaleniu przez ulicę i wojsko wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta, związanego z Bractwem Muzułmańskim - jeszcze odbije się inwestorom nieprzyjemną czkawką? Naszym gościem był Marek Buczak, dyrektor do spraw rynków zagranicznych TFI Quercus.

Mobilny sojusz

PKO BP szybsze niż Pekao SA na rynku płatności mobilnych. Prezes Zbigniew Jagiełło zmontował koalicję 6 banków popierających standard wymyślony przez PKO BP. Dominik Cierpioł rozmawiał z prezesem Jagiełło o mobilnych płatnościach - ale też o tym, czy ożywienie w polskiej gospodarce jest już blisko

Europejski kryzys społeczny

Koalicja rządowa w Portugalii szuka wyjścia z politycznego labiryntu. Gotowi do negocjacji są ludowcy na czele z Paulo Portasem, który we wtorek zrezygnował ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. To on będzie rozmawiać z portugalskim premierem i szefem Partii Socjaldemokratycznej Pedro Passosem Coelho. Zdaniem dziekana wydziału ekonomii UW - Jana Jakuba Michałka, rosnące niezadowolenie wśród społeczeństwa wynika z tego, że ludzie po kilku latach zaciskania pasa nie chcą słyszeć, że znów trzeba oszczędzać.

Groszowe inwestycje

Nawet 70 spółek może wkrótce zniknąć z notowań ciągłych z powodu zbyt niskich kursów. Po środowych konsultacjach na GPW, środowisko rynku kapitałowego opowiada się za surowym traktowaniem akcji, które przyciągają inwestorów złudzeniem szybkich zysków, wciągając w pułapkę kosztów i niskiej płynności. Naszym gościem był Kamil Gemra ze Stockwatch.pl

Action po I półroczu

Po I półroczu dystrybutor IT i elektroniki - Action – wykonał połowę planów sprzedaży. Piotr Bieliński, prezes spółki mówi, że spadek stóp procentowych i słabszy złoty pomagają jego biznesowi.

Energetyczne inwestycje M. Dudy

Opoka – fundusz Macieja Dudy inwestuje w biznes, który chce zarabiać na liberalizacji rynku energii. Wiceprzewodniczący RN PKM Duda mówi TVN CNBC, że celem spółki Polski Prąd jest dotracie do Małych i średnich firm.

Strefa euro straszy rynki

Inwestorzy znów drżą o słabości reform w strefie Euro i wypłacalność Grecji, Portugali czy Hiszpanii.

Stopy stop

To koniec cyklu obniżek – Rada Polityki Pieniężnej wysyła jednoznaczny komunikat. Prezes NBP dodaje, że do końca roku nie należy oczekiwać żadnych zmian.

Petrolinwest da zarobić?

Cztery sesje i 35- procentowy wzrost kursu. To w oczywisty sposób rodzi pytanie w co wierzą i na co liczą akcjonariusze Petrolinwestu.

Skazani w spółkach

Jak odwołać zgodnie z procedurą -ujętą w Kodeksie Spółek Handlowych- członka zarządu, kiedy np: dowiedzieliśmy się, że był karany za przestępstwa gospodarcze. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z mecenasem Arkadiuszem Matusiakiem z kancelarii Bird&Bird.

Budżet UE 2014-2020

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. budżetu europejskiego na lata 2014 – 2020. Polska ma być jednym z największych beneficjentów unijnych środków. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Dominiką Harasimiuk z katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Uczelni Łazarskiego.

Pracownik na urlopie

Czy pracownik będąc na urlopie może pracować dla konkurencji ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Krzysztofem Gąsiorem, adwokatem z kancelarii K&L Gates.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Nowe cztery kółka

Czerwiec przyniósł wzrost liczby rejestrowanych aut zarówno w porównaniu M/M jak i R/R. Wynik skumulowany po pierwszej połowie 2013 roku nadal jest na minusie w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2012, jednak dzięki rezultatom osiągniętym w czerwcu poziom spadku zmniejszył się.

Łupki z przeszkodami

Parlament Europejski opowiedział się w środę za interwencją na rynku handlu emisjami CO2 polegającą na zawieszeniu aukcji części pozwoleń na emisję. Co to oznacza dla Polski? Szczegóły w rozmowie z Filipem Elżanowskim z Kancelarii Elżanowski, Cherka i Wspólnicy.