Z kraju

Z kraju

Urzędnik musi wyjaśnić

Właściciel firmy ma prawo do wyjaśnień od urzędników w sprawie ich decyzji. Pozwala na to ustawa o dostępie do informacji publicznej. Pytać można o każdą sprawę i nic to nie kosztuje.

Porozumienie ws. niemieckiej koalicji

Partie CDU i CSU porozumiały się w środowy poranek co do umowy koalicyjnej. O to czego spodziewa się po nowym niemieckim rządzie i czy taki rząd w ogóle ma szanse powstać pytaliśmy prof. Tomasza Budnikowskiego z Instytutu Zachodniego.

Milion w portfelu

Nowy uczestnik pojawia się w milionie w portfelu. Jest to Wojciech Łaciak, zarządzający Idea TFI. Jedną piątą wartości portfela przeznacza na KGHM, JSW, PKN ORLEN, PGNIG. Inwestuje m.in. poprzez ETF w ropę i spółki rosyjskie.

Rząd po zmianach

Zakończyło się pierwsze posiedzenie nowo zaprzysiężonego rządu. Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz zniesieniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Super resortem pokieruje Elżbieta Bieńkowska. Ministrowie zdecydowali też, o ustanowieniu pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej. Będzie nim dotychczasowy minister środowiska Marcin Korolec. O wpływie zmian w rządzie dla polskiej gospodarki rozmawialiśmy z socjologiem - prof. Edmundem Wnukiem-Lipińskim z Collegium Civitas i z politologiem - dr. Tomaszem Słupikiem z Uniwersytetu Śląskiego.

Polityka i pieniądze

Nie stać nas na OFE - mówił w TVN CNBC Bogusław Grabowski. Członek Rady Gospodarczej przy premierze tłumaczył, ze utworzenie drugiego filara nie było spiskiem, lecz błędem rządzących. Z naszym gościem rozmawialiśmy także o dokonaniach odchodzącego ministra finansów. Jacka Rostowskiego zastąpił dziś bowiem Mateusz Szczurek.

Kupujemy firmę

Ożywienie zagościło na dobre w gospodarce, co potwierdzają wszystkie wskaźniki ekonomiczne jak choćby PMI, który pokazuje przyszłe nastroje w gospodarce. Jest to dobry moment na różnego rodzaje fuzje czy przejęcia biznesów. Na co zwrócić uwagę w dokumentacji firmy, którą mamy zamiar kupić? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Anną Dąbrowską i Sabiną Famirską z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Płaca za godzinę

Resort Pracy i Polityki społecznej szuka sposobu na poprawę warunków wynagradzania pracowników. Płaca minimalna miałaby obowiązywać w przypadku umowy-zlecenie. Według ministra Władysława Kosiniaka Kamysza mogłoby to być około 10 złotych za godzinę.

Sposób na sprzedaż

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,6 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Inwestowanie w nieruchomości

Agencja Mienia Wojskowego ma około 2 tysiące działek ewidencyjnych, czyli około 5 tys. hektarów terenów do sprzedania. Co ciekawego agencja ma jeszcze na sprzedaz? Jan Niedziałek pytał Zbigniewa Prokpczyka z Agencji Mienia Wojskowego

"Nowe rozdanie" w rządzie

Podczas konwencji Premier Donald Tusk chwalił się że rządząca partia ma szczegółowy plan dla Polski na najbliższe dwa lata. O tym jak będą wyglądały rządy Platformy w najbliższych dwóch latach i jaki pomysł na wydawanie pieniędzy ma rząd, Łukasz Kijek pytał Cezarego Michalskiego z Krytyki Politycznej i Grzegorza Cydejko z Forbesa.

Zadania dla nowego ministra

Nominowany na ministra finansów Mateusz Szczurek zapowiedział że będzie chciał zmienić prawo podatkowe w Polsce. To tylko jeden z zapowiedzianych elementów pracy przyszłego ministra. Czy rząd ma plan jak ułatwić życie podatników? Od jakich reform powinien zacząć swoją prace nowy minister pytaliśmy Adama Jassera, ministra w KPRM i Stanisława Kluze, byłego przewodniczącego KNF

Nagroda PRB im. J. Wejcherta

Ruszają "biznesowe Oskary", czyli trzecia edycja Nagrody Polskiej rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nagroda jest przyznawana co roku w kategoriach Sukces, Wizja i Innowacje oraz Działalność Społeczna. O to kto ma szanse na nagrody w tym roku Łukasz Kijek pytał Zbigniew Niemczyckiego, Prezesa Polskiej Rady Biznesu.

Nowe zasady e-handlu

Niedługo zmienią sięzasady gry - do 13 grudnia państwa Unijne w tym Polska musza przyjąć i opublikować nowe prawo. Konsumenci maja mieć więcej praw oraz ujednolicić zasady e-handlu na terenie europy. Czy nowego prawa konsumenta powinien obawiać się e-handel, Jan Niedziałek Pytał Tomasza Rutkowskiego, Radcy prawnego w Deloitte Legal

Polskie drogi

Centrum im. A Smitha przygotowało raport w którym czemu Polska nie radzi sobie z inwestycjami infrastrukturalnymi. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, barierą przy budowie dróg jest utrudnione rozstrzyganie sporów dotyczących budów. Dodaje on że są nam potrzebne drogi ekspresowe, nie koniecznie autostrady. Czasem wystarczy małym kosztem dodać jedynie pas jezdni lub poszerzyć istniejącą drogę, aby w efekcie zwiększyć przepustowość ruchu.

Twoje oszczędności

Przeciętna polska rodzina z dwojgiem dzieci ma szansę zaoszczędzić miesięcznie około 1000 złotych, uważa Jarosław Sadowski. Analityk Expandera podaje gdzie w domowym budżecie można znaleźć dodatkowe środki. Zestawienie sporządzone w oparciu o dane GUS sporządzone przez Expandera zakładało zarobki netto małżonków na poziomie 5,5 tysiąca złotych. Z raportu można wyczytać, że dużą część wydatków stanowi żywność.

Kondycja polskiej gospodarki - sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna nieco gorzej od oczekiwań. W październiku wzrosła o 3,2% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu o 4,1%. Tymczasem w grupie Allegro prawdziwych żniw oczekują w grudniu. Łukasz Nowak, dyrektor działu produktów w grupie Allegro spodziewa się wtedy 20-procentowego wzrostu sprzedaży rok do roku.

Polityka i pieniądze - Specjalne Strefy Ekonomiczne

Wydłużenie działania SSE do 2026 roku to bardzo dobra wiadomość dla inwestorów, mimo, że warunki maja być mniej korzystne - mówił w TVN CNBC Tomasz Sadzyński, członek zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tłumaczył, że dla inwestorów bardzo ważna jest lokalizacja inwestycji i zasoby ludzkie, a w tym Polska jest bardzo silna.

Kondycja polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,2% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu o 4,1%. Bezrobocie wyniosło zaś 13%, zgodnie z oczekiwaniami. O najnowszych danych i kondycji polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą Nordea Bank Polska i Maciejem Ptaszyńskim, dyrektorem polskiej izby handlu

Gmina bez podatku

W gminie Michałowo, burmistrz zwolnił mieszkańców z opłat z tytułu podatku od nieruchomości. Celem ulgi jest m.in pobudzenie migracji ludności z okolicznych wiosek do miasta.

Monopol na cmentarzach

UOKIK otrzymał zawiadomienie od jednego z przedsiębiorców świadczących usługi cmentarne, któremu odmówiono prawo wykonywania usług na cmentarzu komunalnym w Katowicach.

Instrukcje podatkowe

Kandydat na ministra finansów Mateusz Szczurek powiedział podczas sobotniej konwencji PO w Warszawie, że po 15 latach czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową, którą trzeba zastąpić nowym kodeksem podatkowym z listą praw podatnika. .

Polityka i pieniądze - Specjalne Strefy Ekonomiczne

Wydłużenie działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych może okazać się szansą dla Polski Wschodniej - mówił w wywiadzie dla TVN CNBC Paweł Tynel, dyrektor Działu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY. Unia Europejska ma zmienić zasady udzielania pomocy publicznej na mniej korzystne już od lipca przyszłego roku. Jak wynika z raportu przygotowanego przez EY od początku działalności w SSE powstało 186 tys. miejsc pracy. Z Pawłem Tynelem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Polityka i pieniądze - koniec Komisji Trójstronnej?

Rząd nie chce kompromisu w kwestii elastycznego czasu pracy i tak zwanych umów śmieciowych - twierdzi lider "Solidarności", Piotr Duda. Związkowcy spotkali się dziś z ministrem pracy - pierwszy raz od czerwca - w trakcie debaty na jednej z uczelni. Zdaniem przewodniczącego NSZZ "Solidarność" nie ma szans na rozmowy w ramach komisji trójstronnej, bo ta formuła już się wyczerpała.

Polityka i pieniądze

Przyszły minister finansów, Mateusz Szczurek chce zrezygnować z obecnej ordynacji podatkowej. Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie nowego kodeksu podatkowego z listą praw podatnika. O tym jak może i jak powinien zmieniać się system podatkowy w Polsce rozmawialiśmy z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha.

Polityka i pieniądze

Rezygnację z obecnej ordynacji podatkowej proponuje przyszły minister finansów Mateusz Szczurek. O jej konieczności mówił podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej. Mateusz Szczurek wyjaśnił, że chodzi o nowy kodeks podatkowy z listą praw podatnika. O nowym rozwiązaniu proponowanym przez przyszłego ministra rozmawialiśmy z Andrzejem Pośniakiem, partnerem w CMS Cameron McKenna.

Milion w portfelu

Portfel Aleksandra Jawienia, prezesa IFM zyskał od początku inwestycji prawie 22%. W ostatniej odsłonie zarobił blisko 3%. Największy zysk na funduszu ING Japonia +5,09%. Wszystkie pozycje w portfelu zyskały na wartości. W nowym portfelu zarządzający inwestuje między innymi w ETF Grecki.

Polityka i pieniądze

Nominowany na ministra Finansów, Mateusz Szczurek, zapowiedział sprawiedliwe zasady oskładkowania pracy. Zdaniem byłego ministra finansów Marka Borowskiego, jest to ważne ze względu na przyszłych emerytów, dla których brak składek oznacza głodową emeryturę.

Finanse w nowych rękach

Polska awansowała o jedno miejsce pod względem przyjazności systemów podatkowych dla biznesu i znalazła się na 113-tej pozycji w raporcie Paying Taxes 2014 - poinformowało w komunikacie PwC, które wspólnie z Bankiem Światowym przygotowało raport.

Brat VAT

Budżet UE na lata 2014-2020 przewiduje wspracie w znacznym zakresie na działalność B+R czyli badanie i rozwój. Jak obecnie wygląda opodatkowanie wynalazków czy projektów innowacyjnych w ogóle? W programie "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy na ten temat z Jerzym Martinim z kancelarii Martinii i Wspólnicy.

Dzień z nowoczesnymi technologiami w motoryzacji

Ekologia i marketing przyczyniają się do zwiększania innowacyjności w branży motoryzacyjnej. Zdaniem Romana Dębeckiego, zastępcy redaktora naczelnego „ Auto Świata” łatwiej sprzedać samochód kreowany jako nowoczesny.