Z kraju

Z kraju

Milion w portfelu

Portfel Marcina Mierzwy zyskał od początku inwestycji ponad 30%. W ostatniej odsłonie zarabia przeszło 4%. Największy wzrost na funduszu Ipopema Małych i Średnich Spółek (+9%). Jedyna strata w portfelu na funduszu Schroder ISF Frontier Markets Equity -3,99%. W nowej odsłonie ponad 60% środków zainwestowano na rynku akcji. Zarządzający jest uczestnikiem cyklu „Milion w portfelu” od marca 2011 roku. Program ten poświęcony jest konstruowaniu portfela inwestycyjnego. Jego uczestnicy proponują, jak zainwestować umowny milion złotych. Inwestycja jest weryfikowana przez zarządzających portfelami co dwa miesiące. Wtedy mogą oni dokonać zmian w portfelach. Wartość portfeli przeliczają z nami Analizy Online, partner cyklu.

Polityka i pieniądze

Zmiany w OFE, sygnały ożywienia gospodarczego i reakcja banków centralnych na nie - o tym między innymi rozmawialiśmy z prof. Dariuszem Filarem, członkiem Rady Gospodarczej Przy Premierze i byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Polnord po trzecim kwartale

Polnord wydał klientom w trzecim kwartale 130 lokali, w czwartym 500-550 mieszkań. O kondycji dewelopera rozmawialiśmy z jego wiceprezesem Tomaszem Sznajderem.

Droga do ożywienia

Ożywienie w europejskich gospodarkach wciąż jest bardzo powolne a konsumenci wciąż jeszcze oszczędzają i najważniejsze dla nich są niskie ceny - mówi wiceprezes polskiego Tesco. Jak mówi Czesław Grzesiak - nawet sieci dyskontowe muszą ciąć i tak bardzo niskie ceny.

Zmiany w E-zakupach

Zmiany w zakupach przez Internet. Do 14 dni ma się wydłużyć termin zwrotu towaru kupionego w sieci. Tak przewiduje projekt nowej ustawy o prawach konsumenta. Obecnie można odstąpić od umowy w ciągu 10 dni bez podawania przyczyn. Jeśli sklep internetowy nie powiadomi prawidłowo konsumenta o prawie do zwrotu towaru bez podawania przyczyn, to ten będzie miał nie 14 dni lecz 12 miesięcy by zrezygnować z zakupu. Jak to zmieni biznes firm internetowych pytaliśmy Michała Judę, jednego z założycieli portalu Showroom.pl.

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 2,5%. Jak to wpłynie na opłacalność lokat oszczędnościowych? Spytaliśmy Mikołaja Fidzińskiego z portalu Comperia.pl.

Kondycja gospodarki USA

Trzy dni trwa już blokada amerykańskiego rządu. Administracja Barracka Obamy nie może wydawać pieniędzy, bo nie ma zgody kongresu. 800 tysięcy pracowników publicznych jest na bezpłatnych urlopach, nie działają parki narodowe, muzea i NASA. Indeks ISM obrazujący nastroje w amerykańskich usługach spadł we wrześniu do 54,4 pkt. z 58,6 pkt w sierpniu, a to aż 3 punkty poniżej oczekiwań analityków. O kondycji gospodarki USA rozmawialiśmy z Rafałem Sadochem, ekonomistą Invest Banku.

OFEnsywa

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych chce, aby Komisja Europejska przyjrzała się rządowym zmianom w OFE. Listem, który wysłała w tej sprawie do Brukseli zajmuje się już komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Pełniąca obowiązki prezesa IGTE, Małgorzata Rusewicz mówi, że fundusze wciąż nie mają pełnej informacji, jak przebiegają prace nad zmianami w OFE.

Na zdrowie budżetu

Wódka i papierosy będą droższe. Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którym akcyza na mocny alkohol ma wzrosnąć o 15%. Według rządu, spowoduje to podwyżkę ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40% o około 1,80 zł. Projekt przewiduje też 5% wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy. Według Leszka Wiwały, prezesa Związku Polski Przemysł Spirytusowy jest to bardzo ryzykowne posunięcie.

Brat VAT: limit małego podatnika

Więcej podatników będzie mogło w uproszczony sposób rozliczać się z fiskusem. To efekt umocnienia się kursu euro w stosunku do ubiegłego roku. Jeżeli do końca grudnia przychody przedsiębiorcy ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczą 5068 tys. zł, to w 2014 r. będzie mu przysługiwał status małego podatnika dla celów podatku dochodowego (PIT lub CIT) i VAT. Umożliwia to korzystanie z wielu ułatwień, np. jednorazowej amortyzacji środków trwałych czy kasowej metody rozliczeń VAT. Wspomniany limit jest wyższy niż obowiązujący w 2013 r. (4922 tys. zł). W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem.

Biznes globalny

W Niemczech mamy obecnie najwyższy stopień obciążeń podatkowych w historii. Podatki były podnoszone zarówno przez rząd federalny jak i władze poszczególnych Landów. "Teraz nie ma potrzeby podnoszenie zobowiązań podatkowych zarówno jeśli chodzi o osoby fizyczne jak i firmy. Nasz wzrost gospodarczy nie jest szybki i podnoszenie podatków mogłoby go zdławić." uważa Prof. Dr. Christian Rödl.

Gwarancje na kredyty dla firm

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy BGK udzielił 20 tysiącom przedsiębiorców sektora MSP gwarancje na kwotę ok. 4,2 mld złotych. Dzięki temu otrzymali oni kredyty obrotowe o szacunkowej wartości 7,2 mld złotych. O planach związanych z pomocą MŚP w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Dariuszem Kacprzykiem, prezesem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Twórcza praktyka

Inwestowanie w młody narybek w naszej firmie z pewnością się opłaci, zwłaszcza jeśli prowadzimy rodzinny biznes i chcemy dać szansę naszym dzieciom. O tym jak zarządzać niedoświadczonym acz pełnym zapału do pracy praktykantem w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Izabelą Kielczyk, psychologiem biznesu.

Dzień z decyzjami banków centralnych

Europejski Bank Centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5%, choć rozważał obniżkę. Zdaniem prezesa Mario Draghiego, mimo ożywienia wciąż istnieją ryzyka w gospodarce europejskiej. Nie było również rewolucji na rynku po publikacji komunikatu Rady Polityki Pieniężnej. Rada pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 2,5%. Kiedy RPP zacznie zmieniać wysokość stóp? Czy należy się spodziewać szybkiego ograniczania programu QE3 w Sanach Zjednoczonych? O tych wydarzeniach rozmawialiśmy z Aleksandra Bluj, strategiem rynku stopy procentowej Ipopema i Piotrem Bielskim, ekonomistą BZ WBK.

Euro kryzys

Rynkami rządzili dziś Włosi - szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi i były premier Włoch Silvio Berlusconi. Według Marcina Mroza, głównego ekonomisty Grupy Copernicus, większy wpływ na nastroje inwestorów miał jednak nagły zwrot Berlusconiego, który poparł rząd Enrico Letty.

Po decyzji RPP

Stopy procentowe bez zmian. To najnowsza, choć oczekiwana decyzja Rady polityki Pieniężnej.

Baltona celuje w dyplomatów

Znana jeszcze z PRL-u Baltona kupiła holenderskie CDD Holding. Dzięki temu spółka będzie obecna na lotniskach w Rotterdamie, Liege, Weeze. Przejmie również sklepy dla dyplomatów w Brukseli, Londynie, Paryżu i Hadze. O planach na rozwój spółki rozmawialiśmy z Andrzejem Urygą, prezesem Baltony.

Przyszłość motoryzacji

Sprzedaż aut w Stanach Zjednoczonych spada po raz pierwszy od dwóch lat. Prognozy mówią, że przyszłością rynku motoryzacyjnego będą kraje BRIC. O tym, jak będzie wyglądała branża rozmawialiśmy z Mirosławem Michną, partnerem w KPMG.

Rynek pożyczkowy

Jest limit odsetek - miałby się pojawić limit kosztów pozaodsetkowych - po ubiegłorocznych aferach parabankowych głośno zrobiło się o konieczności zmian w przepisach dotyczących działalności firm finansowych spoza sektora bankowego - i takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Finansów. Wśród nich możliwość ograniczenia do 30% kosztów pozaodsetkowych, które mogłyby być nakładane na klienta. Rozmowa z Jarosławem Rybą, prezesem Związku Firm Pożyczkowych.

Ameryka bez budżetu

Amerykańscy politycy nie porozumieli się w sprawie budżetu na rok fiskalnych, który w USA zaczyna się od 1 października. O konsekwencjach braku porozumienia Dominik Cierpioł

Zmiany w e-handlu

Zmiany w ustawie dotyczącej ochrony konsumentów dotyczą m.in. wydłużenia terminu, w którym klient detaliczny będzie mógł odstąpić od umowy zawartej poza siedzibą przedsiębiorstwa sprzedającego. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy jak nowe prawodawstwo wpłynie na firmy. Rozmowa z Michałem Derdakiem.

Brat odwrócony VAT

1 października wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która określa zasady odpowiedzialności nabywcy za nierozliczony VAT solidarnie ze sprzedawcą w obrocie towarami wrażliwymi. Zmiany mają zapobiec nadużyciom w obrocie stalą, paliwem i złotem. Eksperci podkreślają, że przepisy oznaczają przerzucenie na podatników obowiązków, z którymi państwo nie jest sobie w stanie samo poradzić. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jerzym Martinim.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jak stosować nowe regulacje w praktyce. Rozmowa z Katarzyną Dobkowską, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Filantropia bez VAT?

1 października weszły w życie nowe zasady przekazywania żywności na cele charytatywne. To, co przez lata wydawało się niemożliwe, stanie się możliwe - przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatku VAT, który do tej pory skutecznie od udzielania pomocy odstraszał. W „Blajer mówi: Biznes” pokażemy czy faktycznie sytuacja przedsiębiorczego filantropa diametralnie się poprawiła. Rozmowa z Agnieszką Kobak.

Droga do ożywienia

Wysokie wartości indeksu PMI dają przedsiębiorcom podstawy do optymizmu i zachęcają do inwestowania. Jak należy intepretować wartość wskaźnika mierzonego przez firmę Markit, wyjaśniamy w "Blajer mówi: Biznes" w rozmowie z Andrzejem Zawistowskim, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki.

Modlin reaktywacja

Po ponad dziewięciu miesiącach przerwy do pracy wraca lotnisko w Modlinie. Pierwszego dnia pracy z podwarszawskiego portu lotniczego skorzystało kilka tysięcy osób. Z wiceprezesem lotniska Marcinem Daniłem rozmawia reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł

Barometr rynku pracy

Z najnowszego badania Work Service wynika, że mimo utrzymującego się poziomu bezrobocia, Polacy w coraz mniejszym stopniu obawiają się utraty pracy. Wraz z tą zmianą nastawienia, widoczny jest wzrost oczekiwań płacowych ze strony pracowników. Na ten temat ale też o planach spółki w rozmowie z jej prezesem - Tomaszem Hanczarkiem.

Milion w portfelu

Portfel Marcina Billewicza zyskuje od początku inwestycji 27,45%. W XIV edycji zarabia on 5,95%. W tej odsłonie wszystkie instrumenty pozwoliły zarządzającemu zarobić. Portfel jest tworzony od kwietnia 2011 roku. W następnej odsłonie pozostawia on kontrakty na ropę naftową i obstawia spadki cen surowca.

Emocje wokół OFE

To zamach na oszczędności Polaków, który da tylko przejściową ulgę dla polityków. Profesor Leszek Balcerowicz po raz kolejny dosadnie krytykuje rządowe plany zmian w systemie emerytalnym

Współpraca nauki i biznesu

Najlepiej wykształcone pokolenie, w którym co trzeci młody człowiek nie ma pracy. Polacy chętnie studiują, odsuwając moment wejścia na rynek pracy, a gdy dyplom w kieszeni praca nie leży na ulicy. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób młodych wynosi 75% i spada od 2008 roku. O tym kogo potrzebuje biznes, a kogo może zatrudnić rozmawialiśmy ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.