Z kraju

Z kraju

Europa przesiądzie się do aut na prąd? "Zatoczyliśmy krąg, zaczynaliśmy od elektrycznych samochodów"

Przemysł motoryzacyjnych coraz chętniej inwestuje w elektryczne samochody. Tesla, Nissan, Toyota i inni albo już oferują takie samochody, albo nad mini pracują. Niektóre kraje Europy wprowadzają zachęty dla kierowców, by ci wybierali takie samochody. - Można przesiąść się na samochód elektryczny pod warunkiem, że zostaną stworzone odpowiednie warunki dla rozwoju elektrycznej motoryzacji - ocenił gość "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jarosław Maznas z programu "Automaniak" emitowanego w TVN Turbo.

Weekend w TVN24 Biznes i Świat: wyzwania dla świata, zimowa podróż i nowe programy

W weekend w TVN24 Biznes i Świat rozmawialiśmy o prognozach na nowy rok, narysowaliśmy też mapę geopolityczną świata na nadchodzące miesiące. Podpowiadaliśmy, jak zaplanować zimową podróż a także zapowiedzieliśmy najciekawsze premiery filmowe 2015 roku. Wydarzenia tygodnia podsumowaliśmy w "Atlasie Świata", w TVN24 Biznes i Świat także nowy program "Korespondent".

Jak skutecznie oszczędzać? "Ważna regularność"

Jak dobrze oszczędzać w 2015 roku? - Ważne, aby robić to regularnie, bo przez wiele lat nazbiera się pokaźna kwota. Najlepiej oszczędzać nie mniej niż 10 proc. naszego wynagrodzenia - radzi Jarosław Sadowski z Expandera

PKP z karą. Za brak informacji o promocjach

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nałożył na PKP Intercity karę w wysokości 155 100,44 zł za brak informacji pasażerskiej o możliwości zakupu w cenach promocyjnych biletów na podróż pociągami spółki w automatach biletowych - poinformował w piątek w komunikacie urząd.

Sytuacja Polski jest "dość dobra". Na sukces wpływ ma rosnąca konsumpcja

Początek roku to czas na podsumowania i prognozy gospodarcze na 2015 rok. Co czeka Polskę, jaki wpływ na nasz kraj będą miały wydarzenia w Europie i gospodarcze decyzje naszych sąsiadów? O prognozach na obecny rok mówili w TVN24 Biznes i Świat Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku i Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku.

Świat kobiecym okiem. "Babilon" od tej soboty w TVN24BiŚ

Babilon od tej soboty, co tydzień w TVN24 Biznes i Świat o godz. 14.10. - W programach telewizyjnych występują przede wszystkim mężczyźni. My łamiemy tą zasadę, bo u nas występują same kobiety – mówił prowadzący program Piotr Marciniak. Gośćmi programu w tym tygodniu będą Hanna Gronkiewicz-Waltz, Małgorzata Gosiewska, Katarzyna Piekarska, Karolina Wigura, prof. Monika Płatek.

Polska oczami korespondentów. Nowy program w TVN24 BiŚ

Polska widziana oczami zagranicznych dziennikarzy, najważniejsze wydarzenia w naszem kraju komentować będą korespondenci prestiżowych redakcji pracujący w Polsce. - Chciałbym się skupić na mówieniu o tym, jak postrzegana jest Polska przez zagraniczne redakcje - mówił Marek Tejchman, prowadzący program "Korespondent". Premiera programu w każdą niedzielę o 12.30 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Emerytury w górę. Waloryzacja jakiej jeszcze nie było

W tym roku emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, którą przewiduje nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Lewandowski: wyzwania dla Polski to reforma branży węglowej, wejście do strefy euro, utrzymanie stabilności gospodarczej

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

Prezes PKO BP: konsolidacja sektora zmiecie z rynku małe banki

Polski kapitał kontroluje 40 proc. branży bankowej w naszym kraju, a zagraniczny – 60 proc. Proporcje powinny być odwrotne, mówi „Gazecie Wyborczej” prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że konsolidacja sektora sprawi, że z rynku znikną małe banki.

Ekspansja PKP Cargo na południe Europy. Polacy mają chrapkę na czeską AWT

PKP Cargo spodziewa się, że finalizacja przejęcia czeskiej spółki AWT nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy – poinformował w rozmowie z PAP prezes Adam Purwin. Dzięki akwizycji polska firma chce wejść na rynek przewozów na południu Europy, oraz uzyskać synergie wynikające z efektywniejszego wykorzystania taboru.

Ukraińcy zaleją Polskę? “Będą szukać pracy"

Deregulacja, decentralizacja i walka z korupcją - to najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed gospodarką Ukrainy w 2015 r. Eksperci oczekują spadku PKB Ukrainy o 9-12 proc., a jednocześnie wzrostu - nawet o 50 proc. liczby Ukraińców, którzy będą szukać pracy w Polsce.

Rośnie płaca minimalna i w Polsce, i w Niemczech. A jaka jest jej stawka na świecie?

8,5 euro za godzinę - tyle wynosi od 1 stycznia 2015 roku płaca minimalna w Niemczech. A jaka jest jej wysokość w innych europejskich krajach i na świecie? W Luksemburgu pracownicy zarobią co najmniej 11 euro, a we Francji 9,5 euro. Niższe minimalne zarobki są w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracownicy otrzymują 7,25 dolarów za godzinę pracy. Dla porównania w Polsce płaca minimalna to 2,5 euro za godzinę pracy. Na 28 unijnych państw 21 ma określoną pensję minimalną.

Spam zalewa skrzynki. Nikomu to nie przeszkadza?

Jedno postępowanie administracyjne w ciągu dwóch lat i kilka spraw o wykroczenia - to prezentowane przez "Dziennik Gazetę Prawną" statystyki spraw o rozsyłanie niezamawianych informacji handlowych.

Rewolucja w urzędach? W dużym mieście większe pensje

Pracodawcy proponują rewolucję w wynagradzaniu urzędników, informuje „Gazeta Wyborcza”. Na tym samym stanowisku w dużych miastach powinni zarabiać więcej od tych z mniejszych miejscowości. Dzięki temu w administracji pracowaliby lepsi ludzie.

Zmiany w VAT. To koniec luksemburskiego raju podatkowego?

W UE od 1 stycznia 2015 r. zmienia się sposób naliczania podatku VAT dla usług elektronicznych, a także telekomunikacyjnych i nadawczo-emisyjnych. Będzie on naliczany w kraju, gdzie konsumpcja ma miejsce, a nie jak do tej pory w kraju, gdzie firma ma siedzibę.

"MDM", mieszkania na wynajem, ceny i kredyty. Rynek nieruchomości w 2015 roku

Nowy rok oznacza zmiany także na rynku nieruchomości, szczególnie mieszkań. Niektóre z nich zaczynają obowiązywać od pierwszych dni stycznia, na inne jeszcze czekamy, ponieważ prace wciąż trwają. Powinny jednak zakończyć się w 2015 roku i będą miały wpływ na rynek mieszkaniowy. Szczególnie uważnie powinny się nimi zainteresować osoby, które planują zakup własnego "M". Oto kilka zmian i prognoz na nadchodzące 12 miesięcy.