Z kraju

Z kraju

O krok od wojny Rosja-NATO? "To zimnowojenne gry i zabawy"

W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu niebezpiecznych incydentów pomiędzy Rosją a NATO. - Ludność cywilna nie jest raczej zagrożona, ale te zimnowojenne gry i zabawy mogą doprowadzić do III wojny światowej - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO".

Talaga: Nowa zimna wojna nam nie grozi. Rosja jest za słaba

Świat nie stoi w obliczu nowej zimnej wojny. Kiedyś ten konflikt miał charakter globalny, a jego istotą była broń nuklearna. Teraz jest zupełnie inaczej, Moskwa odbudowuje swoją siłę, ale nie jest to zagrożenie globalne, bo stan rosyjskiej armii jest dużo gorszy od armii sowieckiej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Jak dodał, dzisiejszy konflikt bardziej przypomina wojnę handlową, która osłabi przede wszystkim Rosję.

Rafał Hirsch: przełomowy dzień dla rubla

Dziś rano okazało się, że w ciągu tygodnia rubel traci do dolara i euro 11 procent, co oznaczało, że to najgorszy tydzień dla rosyjskiej waluty od 1998 roku – czasów bankructwa Rosji u schyłku ery Borysa Jelcyna. Ale potem rubel w ciągu kilku godzin zyskał 6 procent. Sytuacja nie jest więc już tak prosta, jak jeszcze kilka dni temu.

Jak przeciwstawić się Rosji? "Przekuć potęgę UE na siłę"

- W przypadku Unii Europejskiej, należy postawić pytanie jak przekuć ten wielki potencjał gospodarczy jaki posiada UE? Rosja to 6 proc. potencjału Unii Europejskiej. Nie są to współmierne potęgi. Jak przekuć to w argument siły, na to pytanie jeszcze Unia Europejska sobie nie odpowiedziała – mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski były komisarz UE ds. budżetu.

Jesienny wypad na wakacje. Dokąd warto pojechać?

Jesień w Polsce jest dobrym czasem, by wybrać się na wycieczkę na południową półkulę, gdzie mamy przełom wiosny i lata, co oznacza, że nie jest jeszcze upalnie. - Teraz jest dobra pora na wyprawę np. do Bhutanu, który był przez wiele lat krajem zamkniętym - polecała podróżniczka Monika Witkowska. Jak tłumaczyła, żeby wyjechać na taką orientalną wycieczkę nie jest potrzebny majątek. Sama szuka promocji, które pozwolą jej znaleźć atrakcyjną ofertę. - Bilet lotniczy do Indii, Bangkoku czy Panamy w obie strony może kosztować zaledwie 2 tysiące złotych [zwykle trzeba zapłacić dwukrotnie więcej - red.] - mówiła. Warto też szukać miejsc w hostelach czy podróżować z namiotem.

Prowokacje w przestworzach. W co gra Rosja?

- Zachowanie Rosji to nieustanna demonstracja siły. Federacja Rosyjska pokazuje, że sankcje nie wpływają na jej siły militarne. To także testowanie tego, na ile możemy sobie pozwolić i jak system NATO reaguje - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.

Mull w TVN24 BiŚ: efekty sankcji nałożonych na Rosję już są

- Myślę, że efekty sankcji już są. Od początku roku wartość kapitału, który wyleciał z Rosji, wynosi ponad 80 mld dolarów. Cała sytuacja np. z cenami ropy naftowej, które spadają, to też bardzo niekorzystna sytuacja dla Rosji. Mają też najniższą wartość rubla od lat. To wszystko wynik sankcji - powiedział w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w programie "Świat" Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Szwajcarska decyzja o rezerwach w złocie. Co oznacza dla kredytobiorców w Polsce?

30 listopada Szwajcarzy w referendum zdecydują, czy chcą, aby pokrycie franka szwajcarskiego w złocie sięgnęło 20 proc. - Jeśli Szwajcarzy powiedzą tak, to będzie to proces na lata, a być może nawet na dłużej. Pytanie brzmi, nie to czy zostaną zwiększone rezerwy w złocie, tylko co się stanie w strefie euro - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, ekonomista Marek Zuber.

Imigracja zarobkowa do Polski? "Dziś to trochę kosmiczny temat"

- Mówienie dziś o emigracji zarobkowej do Polski, wydaje się trochę kosmicznym tematem. W przeciągu najbliższych lat będziemy mieli braki w zakresie pracowników. Potrzebne nam są osoby z zewnątrz. Na pewno trzeba będzie zrobić wszystko, by nie czuli się jak imigranci we Francji, gdzie ci czują się odrzuceni i wykluczeni - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat, Magdalena Kochan z PO.

Mundial w Rosji kontra polityka. "Sportowcy są poza takimi sporami"

Mundial w Rosji rozpocznie się w czerwcu 2018 roku i potrwa około miesiąca. Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Joseph Blatter zapowiedział, że jeśli Ukraina zdoła awansować na mistrzostwa świata 2018 w Rosji, to na pewno nie trafi do jednej grupy z gospodarzami. Trwa bowiem polityczny konflikt między tymi krajami. O tym ze swoimi gośćmi rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Rafał Hirsch: kredyty we franku mogą potanieć po referendum w Szwajcarii

30 listopada Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy chcą, aby szwajcarski bank centralny utrzymywał 20 procent swoich rezerw walutowych w złocie. Sondaże wskazują, że mogą tak właśnie zdecydować pomimo tłumaczenia ze strony banku, że to zły pomysł. Powstają więc teorie i hipotezy o tym, co będzie potem, a wśród nich popularnością cieszy się zwłaszcza ta, że potem podrożeją franki. Ale argumenty przemawiające za tą hipotezą moim zdaniem są słabe.

Co z tym frankiem? Przewalutować kredyt czy czekać?

Nie warto teraz przewalutować kredytu we franku szwajcarskim - mówili zgodnie na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion i Roland Paszkiewicz szef działu analiz CDM PEKAO. Podkreślali też, że nie można demonizować ew. skutków szwajcarskiego referendum ws. rezerw złota.

Antyimigranckie nastroje na Wyspach. Ewart: To zjawisko stosunkowo nowe

- Sama przez 20 lat byłam imigrantką w Wielkiej Brytanii. Była ona znana z tego, że jest krajem niesłychanie tolerancyjnym. To było to, co przyciągało imigrantów z innych krajów. Ta ksenofobia jaką można dziś zobaczyć w brytyjskiej polityce, to jest zjawisko stosunkowe nowe - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart.

Rafał Hirsch po szczycie klimatycznym: nie wiem, po ile będzie prąd w 2030 roku

Widziałem dziś w telewizorze jednego posła, który mówił o tym co będzie w 2030 roku. Wpadłem w podziw i zadumę jednocześnie, bo jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo, kto przewidywałby przyszłość na 16 lat do przodu. Nie hipotetycznie, warunkowo, z niuansami, tylko tak po prostu. Obawiam się, że ten poseł może nie być wyjątkiem, inni może bardziej skrycie, ale też mogą podejrzewać, że wiedzą jak będzie w 2030 roku.

Maciej Sokołowski: Polska osiągnęła, co chciała, ale bez inwestycji będzie energetycznym skansenem

Polska osiągnęła to, co chciała. Nasza strategia była prosta: niech Europa ogranicza sobie limity CO2, jeśli ją na to stać, ale niech da nam spokój, bo Polska gospodarka ich nie wytrzyma. Zgodziliśmy się więc z ogólnym hasłem, które teraz pojawi się w zachodnich nagłówkach: "Europa redukuje emisję o 40 proc.", ale dla nas istotne jest to, co zostało dopisane drobnym drukiem - pisze z Brukseli nasz korespondent Maciej Sokołowski.

Jak przekonywać dzieci do zdrowego jedzenia? Komentuje Pascal Brodnicki

Wszystkie kluby poselskie poparły w środę w Sejmie projekt, którego celem jest zakaz sprzedaży w szkołach "śmieciowego jedzenia". Chodzi o takie produkty, jak np. chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym te energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadza zakaz sprzedaży w szkołach żywności, której spożywanie w nadmiarze może być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych.

"Bez weta ws. emisji CO2 przemysł brudny przeniesie się poza UE"

- Jeśli pakiet klimatyczny przejdzie, to przemysły brudne, energochłonne przeniosą się gdzie indziej. Z punku widzenia globalnego jest prawie wszystko jedno, czy cementownia pracuje w Polsce czy w Pakistanie. Jeśli będzie pracować w Pakistanie, to ten cement będzie trzeba dodatkowo wozić do Europy - uważa Piotr Woźniak, ekspert ds. energetyki. Na antenie TVN24 BiŚ dyskutował z nim Franciszek Bobrowski z OPZZ.

Rosyjscy szpiedzy w Warszawie. "Byli, są i będą"

- Szpiedzy byli, są i będą - komentował ujawnienie zatrzymanie dwóch rosyjskich szpiegów Vincent V. Severski, były oficer wywiadu. Jak dodał Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl: - Nie było tu żadnej gry służb specjalnych. Tym się różnimy od reżimów, że takie rzeczy należy wyjaśniać opinii publicznej.

Bez rewolucji po synodzie. Komentują Magdalena Ogórek i Jacek Pałasiński

Nowa faza papiestwa, głęboki rozłam w kościelnej hierarchii, wielki przełom w podjęciu kontrowersyjnej tematyki - tak włoska prasa komentuje zakończony w niedzielę synod. Poświęcony on był rodzinie. W jego końcowym dokumencie, ogłoszonym w sobotę w Watykanie, podkreślono, że nie ma żadnych analogii między związkami homoseksualistów a małżeństwami. Synod uznał sprawę komunii dla rozwodników będących w nowych związkach za wymagającą pogłębienia.

Rafał Hirsch: Dlaczego rynek znów boi się rozpadu strefy euro?

Kryzys wrócił do strefy euro. Jak można było zobaczyć w ostatnim tygodniu na rynkach finansowych jest to znów kryzys egzystencjalny, a nie obawa przed zwykłą recesją. Znów, podobnie jak w 2011 i 2012 chodzi o niepewność co do trwałości całej instytucji, jaką jest strefa euro. Dziś widać wyraźnie, że efektowna obrona strefy w wykonaniu Mario Draghiego z 2012 może na dłuższą metę okazać się nieskuteczna.

Jan Niedziałek: Ekonomia, kierowco!

Kocham motoryzację. To jednak trudna miłość. Codzienna jazda, zwłaszcza na motocyklu, jednocześnie pogłębia ją, ale i wystawia na próbę, bo zmusza do zmierzenia się z rozmaitymi zagrożeniami na polskich drogach. Wydaje mi się, że bezpieczeństwo na szosach można by poprawić zaprzęgając do pracy nad tym zadaniem ekonomię. Po pierwsze - wysokie, może nawet bardzo wysokie, mandaty! I jeszcze - więcej radarów! Kto wie, może i podobną receptę wystawiłby jeden z najbardziej znanych ekonomistów, noblista Gary Becker…