Z kraju

Z kraju

Marek Belka zostaje. „NBP jest instytucją wolną od nacisków"

Prof. Marek Belka nie zrezygnuje ze funkcji szefa Narodowego Banku Polskiego. "NBP jest instytucją niezależną, wolną od wpływów i nacisków natury politycznej. Prezes Belka kontynuuje swoją misję, jego kadencja wygasa w czerwcu 2016 roku" - cytuje na Twitterze słowa Marcina Kaszuby z NBP dziennikarz PAP Biznes Jacek Barszczewski.

Belka poda się do dymisji? Jest jedną z najważniejszych osób w polskiej gospodarce

Po opublikowaniu ponad 20 tomów akt prokuratorskich ze śledztwa tzw. afery podsłuchowej rynek zadaje sobie pytanie, czy Marek Belka powinien podać się do dymisji. Kadencja obecnego prezesa NBP upływa dopiero za rok, ale PO może naciskać na dymisję, aby mieć wpływ na nominację nowego szefa banku centralnego. Prezes NBP jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Przewodniczy także Radzie Polityki Pieniężnej i zarządowi NBP. Reprezentuje interesy Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych i finansowych.

Tylko w tym roku kupimy leki za 30 mld zł. Przez wyższe ceny

W tym roku wartość sprzedaży w aptekach przebije barierę 30 mld zł. Powody to m.in. podwyżki cen leków – donosi "Dziennik Gazeta Prawna". - Nie wykluczam jednak, że wstępne wyniki sprzedaży w maju i duża dynamika wzrostu sprzedaży w czerwcu skłonią nas do podniesienia tych szacunków - podkreśla dr Jarosław Frąckowiak, prezes PharmaExpert, firmy analitycznej, która przygotowała prognozę.

Wisła, Orka, Ostryga wzmocnią bezpieczeństwo i polski przemysł

Postępowaniom dotyczącym zakupu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu, okrętów podwodnych i systemu obrony okrętów w portach będzie towarzyszył offset nadzorowany przez MON – poinformowali w środę sejmową komisję obrony przedstawiciele resortu.

"Decyzja premier powinna skłonić do refleksji prof. Marka Belkę"

Premier Ewa Kopacz przyjęła w środę wieczorem dymisje ministrów zdrowia, skarbu oraz sportu, a także rezygnacje trzech wiceministrów. - Lepiej późno niż wcale - oceniła w programie "Świat" Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. - Decyzja premier powinna też skłonić do refleksji prof. Marka Belkę, szefa NBP - dodała.

Janusz Daszczyński nowym prezesem TVP

Janusz Daszczyński prezesem; Marian Zalewski i Wiesław Rola członkami zarządu TVP na kolejne cztery lata - zdecydowała w środę Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej. Teraz decyzja o powołaniu lub odrzuceniu składu zarządu należy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kluczowi ministrowie odchodzą z resortów gospodarczych

Włodzimierz Karpiński złożył dymisję ze stanowiska Ministra Skarbu Państwa. Ze stanowiska rezygnuje też podsekretarz stanu w resorcie skarbu Rafał Baniak - powiedziała w czasie konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Sprawdź, kim byli odchodzący politycy. Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi także Jacek Rostowski.

Zmiany w transporcie kolejowym. Będzie przejrzyściej

W środę podczas pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym sejmowa komisja infrastruktury skierowała go do podkomisji nadzwyczajnej. Projekt zakłada zakaz przenoszenia środków publicznych między przewoźnikiem kolejowym a zarządcą infrastruktury.

Gospodarka ożywia się i przybywa ofert pracy

Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, ponownie wzrósł - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci tłumaczą, że ożywienie w gospodarce światowej jak i polskiej sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy.

Putin z wizytą we Włoszech. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W środę w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić wizytę Władimira Putina we Włoszech. Przedstawiciele pracodawców i pracowników będą dyskutowali na naszej antenie o podwyżce płacy minimalnej. Zastanowimy się także, jak będą wyglądały transatlantyckie loty przyszłości.

Odkładasz na emeryturę? Bank może dać ci większy kredyt

Kredyty hipoteczne mogą być zabezpieczone np. przez środki zgromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych, ale musi to być w umowach kredytowych tak sformułowane, by nie naruszało interesów banków, ani interesów emerytalnych klientów - wynika z ogłoszonego we wtorek stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego.

Rafał Hirsch: wyższa płaca minimalna nie zwiększy bezrobocia

To, że płace w Polsce powinny być wyższe jest dla mnie bezsporne. W gospodarce wolnorynkowej z dominującym sektorem prywatnym rząd nie może nakazać firmom podnieść wynagrodzenia. Jedyną formą bezpośredniego wpływu na poziom płac jest podniesienie płacy minimalnej. Tu właśnie doczekaliśmy się zapowiedzi naprawdę solidnej podwyżki, co oznacza, że to świetny dzień dla polskiej gospodarki.

Młodzi i wykształceni, ale żyją w ciągłej niepewności. Kim są współcześni prekariusze i jak im pomóc?

Młodzi, wykształceni i pracujący, ale na "śmieciówkach" i za grosze. Stanowią aż 30 proc. wszystkich pracujących. Walczą o stabilizację, bo nie mają podstawowego poczucia bezpieczeństwa i nie mogą zaplanować sobie życia, ponieważ nie wiedzą, czy za chwilę nie stracą pracy. O tym, kim są współcześni prekariusze oraz o tym, jak im pomóc dyskutowali na antenie TVN24 Biznes i Świat Marcelina Zawisza z inicjatywy "My, Prekariat" oraz prof. Piotr Sałustowicz z SWPS.