Z kraju

Z kraju

PiS z długą listą obietnic. Politycy już szukają pieniędzy na ich realizację

- Trzeba znów pojechać do Polaków i z nimi pracować - mówiła zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów Beata Szydło. Ta praca ma się rozpocząć od pakietu ustaw społecznych. - Najważniejszym jest program wsparcia rodzina 500 plus. Jest gotowa ustawa - przyznała kandydatka na szefową polskiego rządu. To jednak nie jedyna obietnica, która pojawiła się w trakcie kampanii.

Michał Kończak wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowała w poniedziałek o powołaniu Michała Kończaka na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomicznych od 2 listopada – podała spółka w raporcie bieżącym.

Czeski prąd z polskiego węgla

Firmy górnicze walczą o wielki kontrakt u naszych południowych sąsiadów. Nie podoba się to związkowcom z tamtejszych kopalń – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

PiS powinno zawalczyć o podatki. "Potrzebny specjalista na ministra finansów"

- Rekomendowałbym żeby na ministra finansów został wskazany tzw. podatkowiec, czyli osoba, która specjalizuje się w podatkach - powiedział Stanisław Kluza, były minister finansów w rządzie PiS oraz były szef KNF. W jego ocenie taka decyzja powinna być podjęta z uwagi na główny problem Polski, którym jest "bardzo duża utrata przychodów podatkowych".

Naimski, Jaworski, Szałamacha? Giełda nazwisk nowych ministrów rozgrzana do czerwoności

Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości oznacza, że ugrupowanie będzie rozdawało karty w nowym rządzie. Przyglądamy się nazwiskom polityków, którzy są wskazywani do objęcia poszczególnych ministerstw związanych z gospodarką. - My mamy takie (odpowiednie - red.) osoby, natomiast nie odkrywa się wszystkich kart od razu. To nie jest moment na przedstawienie rządu - oceniła w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

PiS wyznaczy prezesów spółek. Do obsadzenia ma pół tysiąca stanowisk

Wygrana Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mogła prawdopodobnie samodzielne wpływać na obsadę kluczowych stanowisk w resortach gospodarczych państwa. W grę wchodzą jednak nie tylko posady ministerialne, ale także te w spółkach i agencjach należących do państwa.

Polacy chętnie zmieniają pracę. Rotacja na rekordowym poziomie

27 proc. Polaków zmieniło pracę w III kwartale br., najczęściej z powodu lepszych warunków zatrudnienia - wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Pod tym względem jesteśmy w czołówce krajów europejskich, przed nami są Wlk. Brytania i Włochy.

KNF poleca BOŚ zwiększenie wymogu kapitałowego

Zarząd Banku Ochrony Środowiska poinformował, że w piątek otrzymał od KNF zalecenie zwiększenia wymogu kapitałowego. Według rzecznika KNF to element polityki komisji wobec banków, posiadających hipoteczne kredyty walutowe.

Jakubas radzi PiS-owi, gdzie szukać pieniędzy

Nie sądzę, aby Prawo i Sprawiedliwość chciało wchodzić w koalicję, bo to byłby błąd. PiS będzie w stanie samodzielnie rządzić, pytanie tylko, na ile będzie chciało prowadzić postępową gospodarkę - ocenia w "Otwarciu Dnia" przedsiębiorca i inwestor giełdowy Zbigniew Jakubas. Dodał, że PiS jest w stanie wiele dobrego zrobić i podpowiedział, gdzie może szukać pieniędzy. Według niego trzeba opodatkować w Polsce duże holdingi międzynarodowe oraz walczyć z wyłudzaniem podatku VAT i "szarą strefą".

S&P: Wyniki wyborów na razie bez wpływu na rating Polski

PiS posiada silne poparcie, ale nie oczekujemy, że spełni wszystkie obietnice wyborcze. Przychody podatkowe nie zrekompensują wysokich wydatków - pisze agencja Standard & Poor. Jej analitycy podkreślają, że wyniki wyborów nie wpłyną bezpośrednio na rating Polski.

"Polacy! Nic się nie stało". Eksperci radzą czekać na konkretne działania PiS

Zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych nie wpłynąło negatywnie - wbrew wcześniejszym obawom - na nastroje inwestorów. - Polacy! Nic się nie stało, z giełdą nic się nie stało - uspokajał na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. - Inwestorzy międzynarodowi bardziej patrzą na fakty i realia niż na zapowiedzi i straszenie - tłumaczył spokojne rynkowe reakcje Marek Zuber, analityk rynków finansowych.

PiS zapowiada poprawki do budżetu

Napisanie nowego budżetu może być trudne, ale na pewno będą poprawki do tego przyjętego przez dotychczasową koalicję rządzącą - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Potwierdziła, że szefem nowego rządu będzie Beata Szydło.

PiS zrealizuje gospodarcze obietnice? "Będzie niezmiernie trudno"

- PiS musi zrealizować najważniejsze obietnice np. 500 zł na dziecko, bo nie wytłumaczy wyborcom, dlaczego mając większość i prezydenta nie jest w stanie tego zrobić - mówił w TVN24 BiŚ prof. Witold Orłowski. - Zrealizowanie obietnic PiS będzie niezmierne trudne, bo wzrost PKB będzie mniejszy niż prognozowany w ustawie budżetowej - ocenił dr Robert Zmiejko.

Biomasa, biogaz i biopaliwa. Powstało nowe laboratorium

Laboratorium prowadzące badania efektywności energetycznej biomasy, biogazu i biopaliw, na potrzeby wykorzystujących je w swojej działalności przedsiębiorców, powstało w Starachowicach (Świętokrzyskie). Inwestycję dofinansowała Unia Europejska.

Piękne i niedoceniane miasta Europy. Wśród nich jest i polski rodzynek

Paryż, Rzym czy Barcelona - te miasta są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Ale są w Europie też inne równie piękne miasta. A do tego nie tak bardzo zatłoczone i z niższymi cenami. Serwis "Business Insider" przygotował listę dziewięciu najbardziej niedocenianych miast na Starym Kontynencie. Nie zabrakło w nim również polskiego rodzynka.

Nasze firmy uciekają do Czech. Polska "nieprzewidywalna i uznaniowa"

Polacy chętnie zakładają firmy w Czechach, gdzie prowadzenie działalności jest dużo tańsze i prostsze, podczas gdy w Polsce problemem jest m.in. "nieprzewidywalność i uznaniowość" fiskusa - mówią PAP eksperci. Traci na tym polski budżet - podkreśla prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Kobiety firmami rządzą? Tylko w co piątej polskiej firmie

W zarządach firm i instytucji polskiego sektora finansowego jest 16,8 proc. kobiet, wśród prezesów jest ich 9,7 proc., mimo to na tle Europy i świata Polska wypada dobrze - wynika z raportu "Kobiety w finansach" przygotowanego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka.

"Młodzi" kierowcy muszą się doszkalać. Wkrótce nowe przepisy

Badania pokazują, że "młodzi" kierowcy mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Jak wynika ze statystyk, biorą udział w 20 proc. wypadków. Dlatego przepisy, które wejdą w życie od 2016 r., mają wydłużać okres ich szkolenia - mówi ekspertka Maria Dąbrowska-Loranc.

Masz pomysł na biznes? Joanna Jabłczyńska: uważaj, żeby nikt go nie ukradł

Jeżeli mamy pomysł na biznes, musimy go ochronić przed osobami, które będą chciały go wykorzystać. Jak to zrobić? - Nasz pomysł musimy zmaterializować, wystarczy, że np. go bardzo szczegółowo opiszemy. Następnie musimy pójść do notariusza, który poświadczy ten dokument - tłumaczy Joanna Jabłczyńska, radca prawny z kancelarii Clever One.

Radom straci połowę lotniczych połączeń? "Nikt nic nie wie"

Linia Czech Airlines, która obsługuje trasę Radom-Praga rezygnuje z tego połączenia. Z informacji, do których dotarła TVN24 wynika, że czeski operator zakończy współpracę z portem 30 października. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że ostatnie połączenie zostanie zrealizowane w poniedziałek. Lotnisko w Radomiu nic o tym nie wie i czeka na oficjalny komunikat czeskiego przewoźnika.

Budowa domu krok po kroku. Sprawdź, ile to kosztuje

Budowa własnego domu to zawsze poważna inwestycja: trzeba się do niej odpowiednio przygotować - organizacyjnie i finansowo. W "Biznesie dla Ludzi", wyjaśniamy od czego należy zacząć i z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Zmiana czasu a gospodarka. Czy to ma sens?

Brakuje jednoznacznych dowodów na to, czy zmiana czasu przekłada się na wydajność pracy i efektywność gospodarki - mówi dr Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli cofamy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00.