Z kraju

Z kraju

Sachs dla TVN24 BiŚ: Polska musi tworzyć technologie, a nie tylko je importować

Kolejny krok dla Polski to przekształcić się w społeczeństwo zaawansowane technologiczne. To największe wyzwanie, które Polska powinna postawić sama przed sobą. Chodzi o to, żeby tworzyć technologię, a nie tylko ją użytkować. Import technologii oznacza wyższy standard życia, ale nie postęp - powiedział TVN24 Biznes i Świat ekonomista Jeffrey Sachs, który współtworzył program polskiej transformacji po 1989 roku.

Rząd ma plan na ratowanie kopalń. "Chodzi tylko o to, żeby utrzymać spokój społeczny"

Spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, co ma być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego - przewiduje przyjęty w środę przez rząd plan dla górnictwa. To działanie doraźne - oceniają eksperci. Kpina z górników - uważają związkowcy. W programie "Wybory, pieniądze, obietnice" o polskim górnictwie i politycznych deklaracjach ze swoimi gośćmi - Kazimierzem Krupą i Wojciechem Warskim - rozmawiał Robert Stanilewicz.

Rosja nie odpuszcza embarga, a Polska znajduje nowe rynki

Polska dołączyła do elitarnego grona. Nasze jabłka mają trafić 10 października na wietnamski rynek; rocznie będziemy ich eksportować kilkadziesiąt tysięcy ton - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Polska eksportuje te owoce do 68 krajów.

Dokumenty w TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat ciekawe dokumenty. Zapraszamy na podróży do Rio i Londynu. Opowiemy również o tajemnicach śmierci Osamy bin Ladena.

Prof. Hausner: obecny model gospodarki nie jest prorozwojowy

Obecny model gospodarki rynkowej nie jest prorozwojowy - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner. Jak wskazuje, pojawiają się zachowania pasożytnicze, takie jak "przechwytywanie zysku, a nie wytwarzanie wartości", dlatego - dodaje - potrzebna jest modyfikacja tego modelu.

Szydło zgłasza projekt "przed ostatnim posiedzeniem". "To czysto wyborczy pomysł"

Na ostatniej prostej kampanii i przed ostatnim posiedzeniem Sejmu kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała złożenie projektu ustawy "o minimalnej stawce za godzinę 12 zł". Jak mówiła, ma to być jednocześnie test na wiarygodność premier Ewy Kopacz, czy chce realizować obietnice dawane Polakom. Gest Szydło nie przeszedł niezauważony, szczególnie w sieci, gdzie dziennikarze wytknęli, że projekt wpływa do Sejmu przed ostatnim posiedzeniem, więc nie ma szans na uchwalenie.

Prywatyzacja PKP Intercity za trzy lata. Przez giełdę

Prywatyzację PKP Intercity w 2018 r., ale z zachowaniem przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego, zapowiedział w rozmowie z PAP prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Wyjaśnił, że prywatyzacja przewoźnika odbyłaby się za pośrednictwem giełdy.

Ogłoszono przetargi na budowę pięciu obwodnic

Przetargi na budowę pięciu obwodnic, w tym Trasy Kaszubskiej między Lęborkiem a Gdynią (droga ekspresowa S6) oraz wiaduktu w Legionowie ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - poinformował rzecznik prasowy GDDKiA w komunikacie.

Pomoc dla kredytobiorców. Nie tylko bezrobotnych

Prawo do pomocy mieliby nie tylko ci kredytobiorcy, którzy są bezrobotni, ale także ci o najniższych dochodach na członka rodziny - to jedna z poprawek do ustawy o wsparciu kredytobiorców, którą w czwartek zaakceptował Senat.

Zmiany w OC. Inna droga do odszkodowania

Sprawy o odszkodowania z komunikacyjnego OC będą odbywały się w sądach w całym kraju - stanowi nowelizacja ustawy, którą bez poprawek zaakceptował w czwartek Senat. Głównym celem zmiany jest odciążenie sądów warszawskich.

Polskie lasy zabezpieczone przed prywatyzacją. Jest ustawa

Senat zaakceptował w czwartek nowelizację ustawy, która ma zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją. Nowela dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg. Przepadł wniosek PiS o odrzucenie tej nowelizacji.

Rząd rozda samochody i komputery. Ruszyła loteria paragonowa, sprawdź jak wygrać

Dzisiaj wystartowała Narodowa Loteria Paragonowa. Co zrobić by otrzymać jedną z nagród? Wystarczy na specjalnej stronie internetowej zarejestrować paragon, na którym widnieje transakcja na kwotę co najmniej 10 zł. Właściciele paragonów, które wezmą udział w loterii, będą mogli wygrać m.in. samochody, laptopy, tablety. - Do godz. 12.00 zarejestrowano ponad 3 tys. paragonów - poinformowała tvn24bis.pl rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż.

Górnictwo w ogniu kampanii. "Musimy być bardziej konkurencyjni niż Chińczycy"

Mamy nową strukturę i kolejny strumień publicznych pieniędzy, które trafiają do górnictwa. Ale brakuje oszczędności i wzrostu efektywności. Poza tym, rząd nic nie może zrobić z rynkową rzeczywistością, czyli spadającymi cenami węgla - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Bujak, ekonomista PKO BP. Z kolei Przemysław Kwiecień, ekonomista X-Trade Brokers uważa, że jeśli chcemy przeżyć na globalnym rynku górnictwa to musimy być bardziej konkurencyjni od chińskich producentów. - Chiny zużywają i produkują ponad połowę globalnej produkcji węgla - tłumaczy. Goście programu "Wybory, pieniądze, obietnice" komentowali w ten sposób ratunkowy plan rządu dla Kompanii Węglowej.

Rozmowy ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze zostały zawieszone

Zawieszono rozmowy pomiędzy SRK a RSG dotyczące umowy na sprzedaż kopalni Brzeszcze - poinformowało w środę wieczorem biuro prasowe Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ta decyzja, jak dodano, ma umożliwić m.in. przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych.