Z kraju

Z kraju

Frankowiczu, wkrótce odetchniesz. Zobacz krótki przewodnik po zmianach

W środę posłowie uchwalili przepisy umożliwiające przewalutowanie kredytów hipotecznych w walutach. 90 proc. kosztów takiego przewalutowania poniosą banki. To nowe rozwiązanie, które wprowadziła poprawka SLD. By móc skorzystać z przepisów, trzeba będzie spełnić kilka warunków. Warto jednak zaznaczyć, że zaproponowane przez Sejm zmiany muszą jeszcze przejść przez Senat i muszą zostać podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oto najważniejsze punkty ustawy w czterech krokach.

Gospodarcze obietnice prezydenta Andrzeja Dudy. Zostaną spełnione?

Obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, 500 złotych na dziecko, repolonizacja banków i nowy podatek dla hipermarketów - to główne obietnice Andrzeja Dudy, którzy dziś został zaprzysiężony na prezydenta RP. Nowy prezydent zapewnia, że zostaną spełnione. Przypominamy więc, co mówił w trakcie kampanii wyborczej.

Rzeź banków na giełdzie. Po zaskakującej zmianie w ustawie frankowej

Akcje banków gwałtownie tracą na wartości w czasie czwartkowych notowań. To reakcja inwestorów na przegłosowaną przez Sejm ustawę w sprawie przewalutowania kredytów w walutach obcych. Po wprowadzonej poprawce Sojuszu Lewicy Demokratycznej banki jeszcze mocniej niż zakładano wcześniej mają uczestniczyć w kosztach podziału tego przewalutowania. - Mam nadzieję, że Senat tego nie przepuści - powiedział Marcin Kiepas, główny ekonomista Admiral Markets.

SKOK pozywa ministra, Szczurek odpowiada: niech 5 największych Kas ujawni wyniki audytu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pięć największych SKOK-ów, objętych badaniem audytora, ujawniło wyniki tego badania i przedstawiło je opinii publicznej. Apeluję, aby tak się stało - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek. I dodał: Nie wyobrażam sobie, abym miał żyrować funkcjonowanie instytucji finansowej, która - według badań audytorów - jest niewypłacalna i przynosi straty.

Jagiełło nadal prezesem PKO BP. Bez zmian w zarządzie

Środowe spotkanie rady nadzorczej PKO BP zakończyło się bez decyzji w sprawie zmian w zarządzie - wynika z informacji uzyskanych przez PAP. Wczoraj pojawiły się spekulacje o możliwym odwołaniu prezesa banku Zbiegniewa Jagiełły.

Wojciech Kostrzewa wspomina Jana Kulczyka

- Charakteryzowała go długofalowość w myśleniu, ale drugiej strony miał duże wyczucie dla okazji - tak Jana Kulczyka wspomina Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI, który poznał biznesmena w 1989 roku. Jak dodaje, Kulczyk rzadko angażował się w projekty sam, umiał dzielić się z partnerami z zagranicy. - Oni uzupełniali jego mocne strony. Potrafił budować takie konsorcja i grupy inwestycyjne, które dzięki połączeniu silnych stron mogły wygrywać - zaznacza Kostrzewa. Jan Kulczyk został pochopwany dziś w Poznaniu.

SKOK pozywa ministra Szczurka i wiceminister Leszczynę. Za słowa o „piramidzie finansowej”

Kasa Krajowa SKOK idzie za ciosem i zgodnie z zapowiedzią składa pozwy przeciwko politykom. Chodzi o ministra finansów Mateusza Szczurka i wiceminister finansów Izabelę Leszczynę. "W związku z nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wypowiedziami Mateusza Szczurka a także Izabeli Leszczyny, Krajowa SKOK złożyła dzisiaj pozwy sądowe przeciwko ministrowi finansów oraz wiceministrowi finansów o ochronę dóbr osobistych" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez SKOK.

Duda daje sobie rok na najważniejsze projekty. Albo ustąpi z urzędu

Podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej: ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku - powiedział PAP prezydent elekt Andrzej Duda.