Prezes ARiMR tłumaczy się z "cięcia siekierą". "Zmiany usprawnią działalność Agencji"


Dzięki dokonanym zmianom kadrowym poprawi się efektywność ARiMR - przekonywał w środę w Sejmie nowy prezes Agencji Daniel Obajtek. Dodał, że wkrótce powinien zakończyć się audyt tej instytucji. W połowie stycznia zostało wymienione kierownictwo wszystkich oddziałów.

W środę w Sejmie odbyło się posiedzenia komisji rolnictwa, podczas której posłowie wysłuchali informacji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nt. wprowadzonych zmian, które mają zwiększyć efektywność Agencji.

Problemy z dopłatami

Obajtek, który na stanowisko szefa ARiMR został powołany 13 stycznia tłumaczył, że odkąd objął funkcję prezesa Agencji spotkał się z wieloma problemami. Największym z nich były dopłaty dla rolników, co było spowodowane przeciągającymi się pracami nad systemem informatycznym do obsługi tych wypłat. - Rozpoczęliśmy intensywne działania, aby rolnicy jak najszybciej dostali pieniądze. Te działania się udały - podkreślił. Wskazał jednocześnie, że na dzień 8 lutego wypłacono 43 proc. przewidzianych na 2015 r. środków. Kolejne 2,5 mld zł ma być wypłacane na przełomie lutego i marca, a ostatnia transza (6 mld zł) na przełomie marca i kwietnia. - Z rokiem 2015 sobie poradzimy, ale rok 2016 również będzie w tym zakresie problemowy ze względu na wcześniejsze zaniedbania - zwrócił uwagę szef Agencji. Dodał, że ARiMR wraz z resortem rolnictwa postanowiły, aby "te większe dopłaty szły w pierwszej kolejności". - Chcemy ten system jak gdyby odwrócić, bo to ma duży skutek dla gospodarki - mówił. Posłów obecnych na posiedzeniu komisji najbardziej interesowały jednak ostatnie zmiany kadrowe w ARiMR. W połowie stycznia zmieniło się też kierownictwo 16 oddziałów regionalnych. - Zrobiliśmy pewne zmiany kadrowe, ale to tylko usprawni działalność Agencji - odpowiadał im Obajtek.

"Nie decydowała przynależność polityczna"

Poseł PO Stanisław Żmijan odparł, że "to nie są pewne zmiany kadrowe, ale to było cięcie siekierą". Obajtek tłumaczył, że "każdy ma prawo wybrać swoich współpracowników" oraz że wymiana kadr w ARiMR nie była podyktowana kwestiami przynależności politycznej. - Chciałbym, aby ta Agencja prawidłowo funkcjonowała, żeby była jak najtańsza w obsłudze, żeby była jak najmniej skomplikowana i żeby była bardziej otwarta do ludzi. Tylko o to chodzi mi i moim współpracownikom - podkreślił. Obajtek mówił ponadto, że wśród planowanych zmian, które mają poprawić efektywność Agencji jest wzmocnienie departamentu informatyki. - Chcemy wzmocnić departament informatyki tak, aby Agencja (w miarę możliwości) zajmowała się niektórymi programami i ich obsługą. To jest istotne i bardzo ważne, aby Agencja miała pełną stabilność. To jest rzecz dla nas istotna i bardzo ważna - stwierdził.

Audyt instytucji

Poinformował też, że ARiMR dokonała pewnych oszczędności. - Uważam, że Agencja za dużo nas kosztuje i w związku z tym dokonaliśmy pewnych cięć wydatków, szczególnie w nagrodach i wydatkach, które uważaliśmy, że są mniej potrzebne - mówił Obajtek. Wskazał tu wydatki na promocję. - Opracowaliśmy też zmianę organizacyjną, którą będziemy chcieć wdrożyć w Agencji. Będziemy chcieć połączenia paru departamentów (...). Niektóre z tych departamentów zostały sztucznie podzielone (...) i teraz zostaną połączone, tak by mogła być większa wydajność i większa efektywność działania Agencji - stwierdził. Prezes ARiMR zwrócił też uwagę, że na ukończeniu jest audyt całej instytucji. - Kiedy będzie skończony, przedstawimy państwu wyniki tego wszystkiego - zapowiedział. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powstała w 1994 r. w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Jest jedną z największych agencji płatniczych w UE obsługując ok. 1,4 mln beneficjentów. M.in. wypłaca dopłaty bezpośrednie oraz współfinansuje projekty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zatrudnia ok. 11 tys. osób.

Agencja rolnicza pozbywa się kierowników. Z 314 ostało się dziesięciu:

Agencja rolnicza pozbywa się kierowników. Z 314 ostało się dziesięciu
Agencja rolnicza pozbywa się kierowników. Z 314 ostało się dziesięciutvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów rząd przyjął projekt ustawy o składce zdrowotnej - podano na profilu Polski2050, która zgłosiła projekt, na portalu X. Zakłada on obniżenie w 2025 roku minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Reforma obejmuje ok. 2,6 mln przedsiębiorców, z czego na zmianach zyskuje ok. 2,45 mln.

Rząd przyjął projekt obniżenia składki zdrowotnej na 2025 rok

Rząd przyjął projekt obniżenia składki zdrowotnej na 2025 rok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

Po dobrym otwarciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie doszło do załamania nastrojów. Większość spółek traci na wartości, a największe spadki dotyczą banków oraz spółek paliwowych. Nagłe osłabienie zbiegło się z informacjami o zatwierdzeniu przez Rosję nowej doktryny nuklearnej.

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl zaproponuje klientom ugody gwarantujące zwrot 100 procent powierzonych środków w uzgodnionym terminie plus ustawowe odsetki - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że jest to propozycja dla osób "poszukujących dodatkowego zabezpieczenia".

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP