Z kraju

Z kraju

VW przyspiesza posiedzenie rady nadzorczej. Winterkorn traci poparcie

Volkswagen zdecydował o przełożeniu spotkania przedstawicieli rady nadzorczej na wtorkowy wieczór. Pierwotnie miało się ono odbyć w środę - podaje Reuters, powołując się na niemieckie media. Powodem takiej decyzji ma być los obecnego szefa koncernu Martina Winterkorna.

KNF jednogłośnie w sprawie kary dla MNI SA

KNF jednogłośnie nałożyła na MNI SA karę pieniężną w maksymalnej wysokości miliona zł za przekroczenie 33 proc. ogólnej liczby głosów w spółce Hyperion SA, bez zachowania warunków określonych w ustawy o ofercie - poinformowała Komisja w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu.

Strażacy jak inni kierowcy. Rząd zmienił przepisy

Strażacy nie będą już mogli uzyskiwać prawa jazdy na motocykl wcześniej niż inni kierowcy. We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, dostosowujący ją do wymogów UE – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Pociągi przyszłości zjechały do Gdańska

W Gdańsku rozpoczęły się 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. To największa tego typu impreza w Polsce i druga w Europie. Nowości kolejowe na miejscu obserwuje reporter TVN24 Biznes i Świat Łukasz Kijek.

Rząd przyjął program wsparcia eksportu polskiej broni

Rada Ministrów przyjęła we wtorek „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022”, przewidujący pomoc finansową w eksporcie polskiego uzbrojenia do krajów regionu i kształceniu ich wojskowych w Polsce – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął strategię dotyczącą działań UOKiK

Usprawnienie systemu ochrony konkurencji i konsumentów, udoskonalenie metod wykrywania karteli, przeciwdziałanie naruszeniom praw słabszych uczestników rynku to główne założenia Polityki ochrony konkurencji i konsumentów, którą we wtorek przyjął rząd.

Jest reklama? Dochód trafi do kasy gminy

Opłaty reklamowe mają być dochodem gmin - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie.

Piechociński: będę domagał się wyjaśnień od Volkswagena

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że będzie domagał się od Volkswagena wyjaśnień w sprawie skandalu związanego z emisją spalin. Chce wiedzieć, czy w Europie i Polsce koncern samochodowy, podobnie jak w USA, manipulował pomiarem emisji.

Umiejętności, a nie wykształcenie? "Muzyk może znakomicie grać na instrumentach naftowych"

E&Y w Londynie nie kładzie nacisku na wykształcenie i postanowił zatrudnić tylko tych, którzy mają odpowiednie umiejętności. Tą drogą podążają kolejni światowi giganci jak Apple, Google, czy Virgin. Czy doszliśmy do momentu, w którym dyplom przestaje decydować o sukcesie w zawodzie? Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska oraz Waldemar Siwiński z magazynu edukacyjnego "Perspektywy".

Błędy w prezydenckiej ustawie emerytalnej. "Była pisana na szybko"

- Błędy w tak ważnej dla gospodarki ustawie pokazują, że była robiona na szybko. Jej celem jest rozgrywka polityczna, a nie chęć zmiany systemu emerytalnego i poprawy sytuacji Polaków - uważa Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight. Jego zdaniem w budżecie po dwóch-trzech latach skończą się pieniądze na działanie nowych przepisów. - Potem konieczne będą gigantyczne cięcia w wydatkach publicznych. Spadną też emerytury - dodał.

Mniej ekologicznych gospodarstw

W 2014 r. po raz pierwszy od wstąpienia Polski do UE spadła liczba gospodarstw ekologicznych w naszym kraju. Natomiast coraz więcej jest przetwórni ekologicznych - wynika z raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dłuższa praca to wyższa emerytura? Duda obala argument PiS

Osoby, które osiągną wiek emerytalny, będą mogły pracować dłużej, aby mieć wyższe świadczenie - przekonywał wczoraj prezydent Andrzej Duda, prezentując projekt obniżenia wieku emerytalnego. Dotąd był to argument PO, który Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera, nazywała "zabiegiem PR-owskim". Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Prezydencka ustawa emerytalna. "Nie proponuje wzrostu emerytur"

- Dobra ustawa emerytalna musi mieć trzy cechy: musi być powszechna, obowiązkowa i reprezentować solidaryzm społeczny. Tego nie ma w projekcie ustawy prezydenta. Drugim zastrzeżeniem jest to, że ustawa zakłada koszty poziomu dzisiejszych emerytur. Ten system w ogóle nie proponuje wzrostu świadczeń - mówił w programie "Pieniądze, wybory, obietnice" prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Starsi oszukiwani na potęgę. UOKiK sprawdza Polskie Centrum Telemedyczne

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Polskiemu Centrum Telemedycznemu w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zatajanie przez osoby reprezentujące przedsiębiorcę faktu działania w jego imieniu i na jego rzecz, stosowanie niedopuszczalnego nacisku w celu podpisania umowy, niewydawanie dokumentów, obciążanie konsumentów dodatkowymi kosztami - to tylko niektóre z nich, które w komunikacie wymienił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

NBP: mieszkania drożeją, przybywa biurowych pustostanów

W drugim kwartale nieznacznie rosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym, na wtórnym raczej się nie zmieniały - wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Unijna pomoc dla przedsiębiorców dłużej

Przedsiębiorstwa będą mogły dłużej korzystać z pieniędzy UE, przyznawanych w formie instrumentów zwrotnych, czyli poręczeń czy kredytów, w ramach programów na lata 2007-2013. Takie rozwiązanie przewidziano w rozporządzeniach, nad którymi pracuje MIR .