Z kraju

Z kraju

ARTYKUŁ SPONSOROWANY: BASF świętuje jubileusz. Przyszłość pod znakiem innowacji

Firma BASF, czyli wiodący koncern chemiczny na świecie, obchodzi właśnie 150-lecie istnienia. I choć taka rocznica to czas na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, BASF skupia się na wyzwaniach, które wciąż stoją przed firmą. O innowacyjnych rozwiązaniach rozmawiano podczas jubileuszu, który odbył się na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Gospodarcze zmiany w 2016 roku. Sprawdź, co cię czeka

Nowy 2016 rok niesie za sobą kilka istotnych zmian gospodarczych. Dotkną one m.in. pracowników, biznesmenów, rodziców oraz wszystkich tych, którzy marzą o swoim mieszkaniu, jak i niemal nas wszystkich - ludzi, którzy płacić muszą rachunki za prąd i gaz.

Do piwnic, na aukcje, do muzeum. Fotoradary znikają, ale stare mandaty zapłacić trzeba

Pożegnanie z fotoradarami. Od 1 stycznia korzystać z nich nie może m.in. straż miejska. Co się z nimi stanie? Część z nich trafi do magazynów, część pozostanie zaślepiona przy drogach. Ale niektóre gminy chcą urządzenia zlicytować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policja uspokaja, że zniknięcie niemal połowy fotoradarów nie pogorszy bezpieczeństwa. Materiał "Faktów" TVN.

"Polskie pendolino" uratowane. Kontrakt zrealizowany, unijna dotacja ocalona

Ponad 1,9 mld zł unijnej dotacji na tabor wyprodukowany przez PESĘ Bydgoszcz zostało w pełni wykorzystane - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. To efekt wdrażanego przez resort "Programu naprawczego dla funduszy Polityki Spójności 2007-2013". Podjęte działania pozwoliły nie tylko uratować zagrożone fundusze europejskie, ale także w całości zrealizować kontrakty na budowę i dostawę pociągów dla PKP Intercity oraz tramwajów zamówionych przez samorządy kilku miast.

Gaz-System ma nowego prezesa

Tomasz Stępień został nowym prezesem Zarządu Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., a Artur Zawartko nowym wiceprezesem - poinformowano na stronie internetowej spółki.

Urlop rodzicielski dłużej i więcej. Ale są też inne zmiany

Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat; z 2 dni zwolnienia na dziecko będzie można skorzystać w wymiarze godzinowym - 2 stycznia wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących uprawnień pracujących rodziców.

Wchodzi w życie ustawa dotycząca wspólnot gruntowych

Przekształcanie wspólnot gruntowych we współwłasność, co umożliwi zakładanie ksiąg wieczystych, opodatkowanie i sprzedaż tych gruntów - zakłada m.in. znowelizowana ustawa, która wchodzi w życie wraz z Nowym Rokiem.

Sylwestrowa rewolucja w PSE. Nowym prezesem Eryk Kłossowski

Duże zmiany w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki dokonano zmian w składzie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki. Z funkcji prezesa odwołano Henryka Majchrzaka, a jego miejsce zajął Eryk Kłossowski.

Rozprawy karne od tego roku także będą nagrywane

Od tego roku przebieg każdej rozprawy sądowej w procesie karnym ma być rejestrowany, chyba że nie będzie to możliwe ze względów technicznych. To kolejny etap nagrywania rozpraw - od połowy 2010 r. rejestrowane są już one w sprawach cywilnych, a od ponad roku w sprawach o wykroczenia.

Rząd zbiera pieniądze na obietnice. Senat za podatkiem bankowym, ale z poprawkami

Senat przyjął w czwartek po południu ustawę o podatku bankowym. Ale wprowadził w niej 15 poprawek, a to oznacza że teraz wróci ona do Sejmu. Jedna z nich powoduje, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły się dzielić, by zmniejszyć własne aktywa i w ten sposób uniknąć podatku. Ustawa zakłada, że od lutego 2016 roku m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Budżet państwa ma zyskać na nowej opłacie 4,4 mld złotych rocznie.

Chcesz wygrać auto? Dziś ostatni dzień na rejestrację paragonów

Wybierasz się do fryzjera lub kosmetyczki przed sylwestrową zabawą? Pamiętaj, że ostatni dzień roku, to także ostatni dzień premiowania branży fryzjerskiej i kosmetycznej. Wszystkie paragony z grudnia możesz zarejestrować już tylko dziś - przypomina w czwartkowym komunikacie ministerstwo finansów.

Co mają członkowie rządu? Pokazali swoje oświadczenia majątkowe

Premier Beata Szydło posiada dom i gospodarstwo rolne, a wicepremier Piotr Gliński obraz pt. "Wesołych Świąt" o wartości ok. 20 tys. zł. Kancelaria premiera opublikowała oświadczenia majątkowe członków Rady Ministrów. Sprawdź, co członkowie rządu Prawa i Sprawiedliwości wpisali do swoich oświadczeń majątkowych.

Zmiany w PKP PLK. Antoni Jasiński tymczasowym prezesem

Rada Nadzorcza uzupełniła skład zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Na okres trzech miesięcy obowiązki prezesa zarządu tej spółki powierzono Antoniemu Jasińskiemu, a stanowisko członka zarządu ds. finansowych Stanisławowi Skoczylasowi - poinformowała spółka.