Z kraju

Z kraju

Rewolucyjnej pomocy dla frankowiczów raczej nie będzie. Senat szykuje się do zmiany ustawy

Zbierająca się w czwartek senacka komisja finansów najprawdopodobniej zarekomenduje całej izbie przywrócenie pierwotnych zapisów ustawy dotyczącej frankowiczów, zmienionych na początku sierpnia przez Sejm. Senat ma się zająć ustawą na posiedzeniu, które rozpoczyna się 2 września. - Naszą rolą jest pomoc tylko tym, którzy tych kredytów nie mogą spłacać, a jednocześnie pamiętać o stabilności naszego systemu bankowego - powiedziała dziś premier Ewa Kopacz.

Walka sieci na tanie wyprawki szkolne

Wydatki na szkołę, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, są potężnym obciążeniem domowego budżetu. Instytut badawczy ABR SESTA dokonał analizy tego, gdzie można kupić najtaniej wyprawki szkolne – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Straszą pozwami, chcą rekompensat. "Banki narażają się"

Właściciele banków wysłali dziś pisma do polskich władz, w których domagają się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie - podała agencja Reuters. - Jest to próba nacisku na polityków żeby coś zrobili z tematem - ocenił ekonomista Marek Zuber. Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska uspokajał, że "nikomu żaden bank nie grozi".

Rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej. Sawicki: to nie sprawiłoby, że spadnie deszcz pieniędzy

Rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej pomimo suszy, która dotknęła Polskę po sierpniowej fali upałów. - Jej ogłoszenie nie sprawiłoby, że spadnie deszcz pieniędzy - powiedział po wtorkowym posiedzeniu rządu szef resortu rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że rząd przeznaczy na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami suszy 488 mln zł, z których ok. 450 mln zł trafi bezpośrednio do nich.

Banki listy piszą i straszą. Chcą od władz rekompensaty za pomoc frankowiczom

Właściciele banków Commerzbanku (właściciel mBanku) i Millennium wysłali pisma do polskich władz. Według agencji Reuters mogą domagać się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie. Otrzymanie pisma od Commerzbanku w sprawie ustawy potwierdził Kazimierz Kleina, szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Zdaniem szefa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, "ustawa o frankowiczach nie powinna naruszać bezpieczeństwa depozytów klientów banków, destabilizować sektora ani zmniejszać jego zdolności do finansowania gospodarki".

"Mamy do czynienia z paradą oszustów ze strony rządowej"

Od września górnicze centrale związkowe rozpoczną na Śląsku akcję mającą informować mieszkańców regionu o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami z 17 stycznia br. Od października miałoby zostać ogłoszone pogotowie protestacyjno-strajkowe.

PKP PLK: nie będziemy już planować remontów z roku na rok

Dzięki wieloletniemu programowi zarządzania infrastrukturą kolejową nie będziemy planować robót z roku na rok - zapowiada członek zarządu PKP PLK Piotr Wyborski. Do końca sierpnia trwają konsultacje społeczne programu dotyczącego utrzymania i remontów na lata 2016 – 2023.

Sprawdź, czy Twój sąsiad zdradza. Z Ashley Madison namiętnie korzystali też Polacy

Hiszpańscy informatycy z firmy Tecnilógica stworzyli mapę pokazującą, gdzie na świecie jest najwięcej osób chętnych na "skok w bok". Wykorzystali do tego dane ponad 37 mln użytkowników, wykradzione z portalu randkowego Ashley Madison. Aż 90-95 proc. zdradzających osób stanowią mężczyźni. Mapa uwzględnia również dane użytkowników z Polski.

Susza w całym kraju. Co zrobi rząd?

Susza wystąpiła na terenie całego kraju, największy niedobór wody jest na Lubelszczyźnie. Z powodu braku wody najbardziej zagrożona jest uprawa roślin strączkowych, ziemniaków oraz krzewów owocowych - wynika z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Rząd na wtorkowym posiedzeniu wysłucha informacji o skutkach suszy, która dotknęła m.in. rolników. Premier zapowiedziała, że będą konkretne propozycje pomocy dla poszkodowanych.

Lokalny spadek podatków

W 2016 r. czeka nas niewielka, najprawdopodobniej o 1,2 proc., obniżka stawek podatków i opłat lokalnych, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Dziennik wyjaśnia, że to efekt utrzymującej się deflacji.

"Spadki na giełdzie zawdzięczamy politykom"

Pretekstem do poniedziałkowych spadków na światowych rynkach akcji była dewaluacja chińskiego juana 11 sierpnia; spadki na GPW zawdzięczamy, prócz chińskich, również polskim politykom, którzy zaszkodzili sektorom bankowemu i energetycznemu - mówi analityk Xelion Piotr Kuczyński.

Podwyżki dla zarządu, miliony na budynki. NIK z zastrzeżeniami do Lasów Państwowych

Przychody Lasów Państwowych spadały, ale wynagrodzenia pracowników i koszty zarządu rosły. Co więcej, mało środków szło na kluczowe inwestycje, a na budynki wydawano miliony - wynika z raportu NIK. Izba podkreśla, że taka gospodarka finansowa stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych: zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymania i powiększania upraw i zasobów leśnych. Dodaje jednak, że sytuacja Lasów jest obecnie stabilna.