Litwa

Litwa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że o miesiąc przedłużone zostaną kontrole na granicach z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef resortu Mariusz Kamiński.

- To ludzie, którzy wysoko wznieśli sztandar wiary, którzy tworzą więzi między wspólnotami i krajami - mówiła w sobotę pierwsza dama Litwy Diana Nausediene, uczestnicząc w uroczystości otwarcia pierwszego w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci. Jego założycielką i dyrektorem jest polska zakonnica, siostra Michaela Rak.

Nasze zobowiązania wobec NATO są niezmienne, nadal traktujemy tę organizację jako najważniejszego gwaranta bezpieczeństwa - podkreślał prezydent Polski po spotkaniu z prezydentem Litwy w Wilnie. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda rozmawiali między innymi o Sojuszu Północnoatlantyckim. Odnieśli się do słów francuskiego prezydenta, który w udzielonym niedawno wywiadzie mówił o "śmierci mózgowej" NATO. Nausėda podkreślił, że "ani w Polsce, ani na Litwie żadna 'śmierć mózgu' się nie zdarzyła".

Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją - poinformował szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis. Dwóch Rosjan zostało wymienionych na dwóch Litwinów i Norwega, skazanych w Rosji za szpiegostwo. Kilka godzin wcześniej kancelaria prezydenta Litwy podała, że Gitanas Nauseda podpisał dekret w sprawie ułaskawienia dwóch obywateli Rosji skazanych w 2017 roku za szpiegostwo.

Harcerze, przedstawiciele polskiej dyplomacji oraz aktywiści społeczni w piątek z okazji Wszystkich Świętych rozpalili tysiące zniczy na grobach w polskich nekropoliach w Wilnie. Lampki zapłonęły na cmentarzu na Rossie, na cmentarzu Bernardyńskim, a także na Antokolu. Znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego zapaliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Głos Białorusi został usłyszany w USA i NATO - oświadczył w środę sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Stanisłau Zaś, komentując rozmowy z charge d'affaires ambasady USA. - Strona białoruska wyraziła zaniepokojenie w związku z rozmieszczeniem na Litwie amerykańskich żołnierzy i ciężkiego sprzętu - dodał sekretarz. Zapewnił, że Białoruś jest gotowa skorygować plany reakcji na obecność zagranicznego wojska w pobliżu swoich granic.