Czechy

Czechy

Premier Petr Nečas ogłosił, że wszystko wskazuje na to, iż we wtorek rano w Pradze spotkają się dwie fale kulminacyjne - z Wełtawy i jej lewego dopływu Berounki. Zbiorniki Wełtawskiej Kaskady położone przed Pragą nie będą wstanie utrzymać nadmiaru wody z rzek. W wyniku powodzi, jaka nawiedziła Czechy zginęło już sześć osób. Ostatnią jest 30-letni mężczyzna, który zginął podczas próby odłączenia zalanego transformatora.

Czeski Krumlov znika w wodach Wełtawy. Miasteczko powstałe w Średniowieczu, które do dziś zachowało unikatową architekturę, jak dotąd najbardziej ucierpiało w trwającej w Czechach powodzi. Nasi południowi sąsiedzi, zakochani w tym miejscu, załamują ręce, bo w 2002 r. w czasie wielkiej powodzi ulicami starego miasta też popłynęła woda. Największa w historii kraju.

Premier Czech w trakcie swojej czterodniowej wizyty w Rosji skupia się co prawda na sprawach energetycznych i współpracy gospodarczej, ale niewykluczone, że nie uda mu się uniknąć tematu, który w ostatnich dniach wstrząsnął Czechami i dotyczy relacji z Rosją. Chodzi o dramatyczną akcję na praskim lotnisku, gdy ministrowie rządu premiera Petra Neczasa na próżno usiłowali zapobiec ekstradycji rosyjskiego biznesmena do Moskwy.

W ołtarzu kościoła Św. Ducha w Ostrawie-Zabrzehu w Czechach umieszczono w sobotę relikwiarz z kroplą krwi błogosławionego Jana Pawła II. Kroplę krwi polskiego papieża podarował kościołowi arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Na szczytach czeskich władz trwa ostry spór pomiędzy prezydentem a rządem. Nie przeszkodziło to jednak ministrowi spraw zagranicznych w jawnym spaniu podczas wystąpienia głowy państwa przed parlamentem. Nawet, gdy prezydent Milosz Zeman mówił o polityce zagranicznej, minister Karl Schwarzenberg malowniczo pokładał się na stole.

Czeskie kontrole artykułów żywnościowych nie są orientowane "celowo" na żywność importowaną z Polski w celu jej dyskredytacji - zapewnił po spotkaniu ze Stanisławem Kalembą czeski minister rolnictwa Peter Bendl. Szefowie resortów rozmawiali w poniedziałek na temat bezpieczeństwa żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Podpisali też komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy.

Czeska Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (SVS) uznała, że nie może spełnić prośby Polaków o ponowne przebadanie skażonego mięsa, ponieważ cała 320-kg partia koniny została już sprzedana. Sprawę skomentował również czeski minister rolnictwa Peter Bendl.

Czwartek to ostatni dzień urzędowania prezydenta Czech Vaclava Klausa, który odchodzi po dwóch kadencjach. Klaus przez 22 lata współtworzył politykę swojego kraju, zajmując najważniejsze stanowiska w państwie i budząc kontrowersje, w tym także w Brukseli, m.in. z powodu swego eurosceptycyzmu.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy i Francja czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Jak dodał, jedność należy budować za pomocą trzech narzędzi: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych.

Czeski Senat oskarżył prezydenta Vaclava Klausa o, jak podaje agencja Reutera, "zdradę" i rozpoczął procedurę impeachmentu. Głowa państwa ma stanąć przed Trybunałem Konstytucyjnym za zarządzoną w styczniu masową amnestię, w wyniku której na wolność wyszła 1/3 czeskich więźniów.