Polska i Świat

Polska i Świat

Lubin odzyskał połączenia kolejowe. Czekał na nie wiele lat, dlatego świętowanie będzie huczne. Kiedy jedni się cieszą, inni powodów do radości nie mają, bo nowy rozkład  jazdy, który zacznie obowiązywać już od niedzieli nie dla wszystkich jest bardzo pociągający.

Komisja Europejska zaleca, by Polska podwyższyła wiek emerytalny. PiS, który wiek obniżył, nie ma zamiaru cofać się ze spełnionej wyborczej obietnicy, dlatego tłumaczy że daje prawo wyboru - czy przejść na emeryturę czy jednak pracować dalej. O rekomendacji Komisji Europejskiej i konsekwencjach obniżenia wieku emerytalnego - Dawid Rydzek.

Nowy minister edukacji, który jeszcze na dobre nie rozpoczął pracy, a już naraził się swoim oponentom. Poszło o jego słowa dotyczące seksualizacji dzieci i tego, jak z nich się tłumaczył. Minister Dariusz Piontkowski powołuje się na standardy WHO, choć dokumentu w całości nie czytał. Jak mówi - nie musi.

Wysokie temperatury w całej Polsce potrwają jeszcze kilka dni. Okazuje się, że nasze metody nie zawsze są dobre, a niektóre z nich nawet niebezpieczne.

Rekonstrukcja rządu oznacza dla polityków nowe otwarcie i nowe zdania. Jacek Sasin, który został wicepremierem, ma koordynować prace wszystkich resortów. Ma się też skoncentrować na przygotowywaniu nowych propozycji, jakie rząd będzie chciał Polakom przedstawiać przed wyborami.

Elżbieta Witek, nowa minister spraw wewnętrznych i administracji nie kryje, że nowy resort to dla niej duża niespodzianka. Przyznaje, że sporo nauki przed nią, a czasu mało, bo do kolejnych wyborów zostało kilka miesięcy.

Opozycja zwiera szeregi. Rozważana jest możliwość zbudowania wspólnej listy, na której znaleźliby się samorządowcy i prezydenci miast. Senat dla opozycji jest o tle ważny, że mógłby zagwarantować statusu quo w kraju.

Wbrew pozorom rekonstrukcja to misterna układanka. Trudnością nie jest tylko znalezienie następców odchodzących ministrów, ale przede wszystkim znalezienie równowagi między różnymi grupami politycznych interesów.

Wolna prasa nie istniała. Z gazet, radia i telewizji sączyła się jedynie słuszna narracja. Kampania wyborcza ruszyła w nieprawdopodobnym tempie, a cała Polska została zaklejona wyborczymi plakatami Solidarności.

Liderzy Solidarności 30 lat temu wydawali się wielu jako ludzie pewni swego, zdecydowani i niezłomni. Po latach działacze opozycji w PRL przyznają jednak, że się bali, a ich nadzieje równe były obawom. Chociaż 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce, zmieniło się niemal wszystko – przy bramie Stoczni Gdańskiej atmosfera była podobna.

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. Areną wspomnień był Gdańsk – w uroczystościach rocznicowych uczestniczyli bohaterowie sprzed lat i dzisiejsza opozycja. W obchodach nie wzięli za to udziału członkowie obecnej władzy.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała osobiście zaprosić premiera Mateusza Morawieckiego na wtorkowe uroczystości w Gdańsku. - Takich spraw nie załatwia się na ulicy - oburzają się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Dulkiewicz poinformowała jednak, że oficjalny list został przesłany prawie dwa miesiące temu.

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd.

Stanęły prace na kluczowych odcinkach budowanych autostrad i dróg szybkiego ruchu. Drogowcy wyrzucają z budów kolejne firmy, a nowych, chętnych do kontynuowania prac nie widać.

Jednemu z oddziałów wrocławskiego centrum onkologii, do którego rocznie trafia wiele dzieci z całej Polski, grozi zamknięcie. Powodem jest brak personelu. Sytuacja jest tak trudna, a czasu jest tak mało, że kierownik oddziału pilnie szuka pielęgniarek. Osoby chętne do pracy przyjmie od zaraz.

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił oświadczenie majątkowe, ale opozycji to nie satysfakcjonuje. Po informacji o przepisaniu części majątku na żonę polityczni przeciwnicy będą forsować w Sejmie ustawę "Czyste ręce", która ma zobowiązać najważniejsze osoby w państwie do ujawnienia majątku współmałżonków.

Już we wtorek, 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". Film opowiadający o roli, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce, będzie można zobaczyć już w niedzielę o godzinie 21 na antenie TVN24 i TVN24 BiS.