Polska i Świat

Polska i Świat

Sejm wybrał nowego RPO

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich każdego człowieka, który się zwróci o pomoc, otoczę opieką - powiedział prof. Marcin Wiącek, którego Sejm w środę powołał na stanowisko Rzecznika. Zapewnił, że będzie "postępował w sposób bezstronny i niezawisły". Wybór ten oczywiście jeszcze musi przejść przez Senat, ale już w tej sprawie można mówić o porozumieniu ponad podziałami. Barbara Sobska sprawdziła, czy poparcie kandydata opozycji przez PiS było bezinteresowne.

Media służą obywatelom

Propozycja zmian w ustawie medialnej to próba uciszenia wolnych mediów - takie komentarze przeważają. Bez dziennikarzy, którzy patrzą politykom na ręce nie ma normalności i demokracji. To dzięki dziennikarzom niezależnych mediów poznaliśmy prawdę na temat wielu afer - nie tylko politycznych. Czwarta władza kontroluje trzy pozostałe i służy obywatelom. Jacek Tacik.

PiS chce zmienić prawo medialne

W środę w nocy projekt nowelizacji ustawy o KRRIT wpłynął do Sejmu. Jak mówi Marek Suski, czyli poseł wnioskodawca, zmiana ta jest po to, "żeby chronić Polskę przed wejściem podmiotów z krajów, które nam są wrogie". To oficjalna wersja - pytanie, czy prawdziwa? "To nic innego jak sztylet wbity w wolność słowa i niezależne media" – uważają komentujący propozycję PiS. Michał Tracz.

Ataki hakerskie i pytania o bezpieczeństwo

Tysiące prób hakerskich i żadna z nich nie była udana. Marszałek Elżbieta Witek zapewnia, że system do zdalnego głosowania jest bezpieczny. Pytań o bezpieczeństwo jest wiele w związku z nasileniem się ataków hakerskich. Tym bardziej, że odpowiedzi od ministra Michała Dworczyka brak. Materiał Jacka Tacika.

Spory o Zachętę

Czy PiS próbuje przejąć kolejną instytucje kultury? Eksperci mówią wprost, że przyszedł czas na Zachętę. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że nie przedłuży kadencji kierującej galerią od 2010 roku Hannie Wróblewskiej. Powód - była za długo. Czas na zmianę - tyle, że nie raz już wicepremier pokazał, że jego wybór jest źle oceniany. Materiał Adrianny Otręby.

Sąd Najwyższy uniewinnia ukaranych za udział w zgromadzeniu

Rząd nie mógł zakazać zgromadzeń na podstawie rozporządzenia. Sąd Najwyższy zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, uwzględnia jego kasację i uniewinnia dwóch mężczyzn ukaranych za udział w zgromadzeniu. Jest wyrok i stanowisko władzy, która dalej stoi przy swoim, choć sąd, eksperci i opozycja jasno podkreślają, że nie chodzi o zakaz, a raczej o sposób jego wprowadzenia. Materiał Michała Tracza.

Mobilizacja w szeregach Platformy

Kiedy emocje opadły, przyszedł czas na zabranie głosu. Rafał Trzaskowski nie ma do nikogo żalu, bo w polityce patrzy się w przyszłość, nie w przeszłość. Prezydent Warszawy zabiera się za Campus Przyszłości, a Donald Tusk za rozmowy z opozycyjnymi liderami. Do wyborów zostały dwa lata. Materiał Barbary Sobskiej.

Rosnące ceny paliw

PSL organizuje konferencję w sprawie drogiego paliwa, w tym czasie cena na stacji spada o 15 groszy. Po chwili do dyskusji dołącza rzeczniczka Orlenu. To było wyjątkowe spotkanie z dziennikarzami, bez odpowiedzi jednak na kluczowe pytanie: ile za paliwo zapłacimy w te wakacje? Czy 6 złotych za litr to realny scenariusz? Łukasz Wieczorek.

Umorzenie sprawy zakupu respiratorów

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zakupu respiratorów, bo uznała, że wszystko było zgodne z procedurami. Opozycja pyta, jak to możliwe, skoro handlarz bronią nie wywiązał się z umowy wartej 200 milionów. Jacek Tacik.

PiS i unikanie odpowiedzi na pytania

Dziennikarze czekają na wypowiedzi polityków i na możliwość zadania pytań. Taka ich rola. Tyle, że nie każda partia chce na nie odpowiadać. Przoduje w tym obóz rządzący, co mocno ostatnio kontrastuje z pojawieniem się w krajowej polityce Donalda Tuska, który od pytań nie stroni. Maciej Warsiński.

Chochla nepotyzmu

Widzę nie łyżkę, a chochlę nepotyzmu - mówi Donald Tusk, i nie ma wątpliwości, że uchwała przyjęta przez PiS, która skończyć ma z zatrudnieniem bliskich w spółkach Skarbu Państwa, jest obietnicą bez pokrycia. PiS podkreśla znaczenie uchwały, ale nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, ile rodzin to dotyczy. Do tej pory nie powstała żadna lista, choć nazwiska rodzin polityków, które znajdują się w państwowych spółkach, nie raz pojawiały się w mediach. Michał Tracz.

Problemy ze śmieciami

Kosz na śmieci czasami zmienia się w wylęgarnię wszystkiego, co się rusza. Szczególnie pojemnik z odpadami biodegradowalnymi. Segregować trzeba, ale mądrze. Reporter Łukasz Wieczorek rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.

Seminarium w Orchard Lake kończy działalność

O seminarium św. Cyryla i Metodego niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych zrobiło się głośno po reportażu "Królestwo" Marcina Gutowskiego. Rektor seminarium, ksiądz Mirosław Król został oskarżony o molestowanie seksualne. Dziennikarz TVN24 dotarł do jego ofiar, byłych wychowanków, a także zbadał powiązania księdza Króla z polskimi biskupami, w tym z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Zamknięcie seminarium to na pewno nie koniec tej sprawy. Monika Celej.

Kolejne wycieki z poczty Dworczyka

Afery mailowej ciąg dalszy i minister Michał Dworczyk znów w centrum uwagi. Wyciekły zdjęcia podglądu domniemanej skrzynki mailowej oraz informacje o odebranych i wysłanych wiadomościach wraz z ich tytułami, odbiorcami i nadawcami. Tym razem nie z prywatnej, a z sejmowej skrzynki szefa kancelarii premiera. Czy nieuprawnione osoby miały dostęp także do służbowej skrzynki ministra? Michał Dworczyk milczy, a ABW wskazuje, że to działania na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, które jest częścią operacji dezinformacyjnej przeciwko Polsce. Dawid Rydzek.