Polska i Świat

Polska i Świat

Horror w domu

Komendant policji ze łzami w oczach opowiada historię chłopca, który przyszedł na komisariat. 10-latek zgłosił się na policję, by opowiedzieć o horrorze w domu. W nocy spał na podłodze, nie mógł sam otwierać lodówki. Na ciele miał siniaki. Łukasz Wieczorek.

Raport NIK w sprawie wyborów kopertowych

Marian Banaś z miażdżącym raportem i oskarżeniami wobec najważniejszych urzędników w państwie. Są zawiadomienia do prokuratury i co ciekawe nie wobec szefa rządu i odpowiedzialnych ministrów, tylko wobec prezesów spółek Skarbu Państwa: Poczty Polskiej i Wytwórni Papierów Wartościowych. Barbara Sobska.

Spory o ceny biletów we Wrocławiu

We Wrocławiu trwa spór o ceny biletów komunikacji miejskiej. PiS chce, żeby wróciły ceny sprzed podwyżki, ale miasto się nie zgadza. Gra idzie o miliony złotych, nie tylko w stolicy Dolnego Śląska. Włodarze szukają pomysłu jak namówić swoich mieszkańców do podróżowania środkami komunikacji miejskiej, bo w trakcie trwania pandemii wiele osób z tego zrezygnowało. Materiał Łukasza Wieczorka.

Dzieci z Izdebek potrzebują pomocy

Były molestowane przez ojca, a teraz nie ma kto płacić za ich utrzymanie - dziesięcioro dzieci z Izdebek na Podkarpaciu trafiło pod opiekę sióstr zakonnych, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej. Przez zawiłe prawo urzędnicy wzajemnie przekazują sobie rachunki - należności sięgają 300 tysięcy złotych. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Rzecznik Praw Dziecka i pytania o dyskryminację

Poznań pyta uczniów o ich zdanie na temat edukacji - wśród pytań są też te, którymi zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka. To pytania o dyskryminację - dla władz miasta normalne i oczywiste, dla rzecznika nie. Pojawiają się sugestie, że to próba szerzenia ideologii. Materiał Marii Mikołajewskiej.  

Walka o wzrost liczby zaszczepionych

Epidemiolodzy mówią wprost, że aby uniknąć czwartej fali epidemii, Polacy muszą się jak najliczniej zaszczepić – rządzący dodają, że to jedyne, główne, prawdziwe remedium powrotu do normalności. Na razie w pełni zaszczepionych są niespełna 4 miliony Polaków. Materiał Dawida Rydzka.

Sędziowie dublerzy dalej orzekają

W Trybunale Konstytucyjnym wciąż orzekają tak zwani dublerzy - nawet w środę, kilka dni po tym, jak w tej sprawie zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Dziennikarze pytają, co z wyrokami, które wydali dublerzy i czy szykuje się fala skarg i odszkodowań? Materiał Michała Tracza.

Pandemia i problemy z wagą

"Blizny" - kolejny odcinek cyklu Adrianny Otręby o tym, co pandemia zrobiła z naszym ciałem i psychiką. Jak wynika z badań, 42 procent z nas w trakcie pandemii przytyło, a średni wzrost wagi to prawie 6 kilogramów.  

Szpitale próbują wrócić do normalnego trybu pracy

Lekarze mówią, że jeśli chodzi o pandemię i jej trzecia falę, najgorsze jest za nami. Widać to po zajętych łóżkach i respiratorach - zakażeń też jest zdecydowanie mniej. Szpitale próbują wracać do normalnego trybu pracy, tego sprzed pandemii. Łóżka wcześniej covidowe teraz nie będą stały puste na pewno. Do szpitali zgłaszają się ci, którzy od wielu miesięcy nie byli badani, diagnozowani i leczeni. Materiał Moniki Celej.

Zmiany w szczepieniach

Od poniedziałku będzie szansa na zaszczepienia dla młodzieży od 16. roku życia. Muszą mieć zgodę rodzica na piśmie, ale jego obecność na szczepieniu nie jest już konieczna. To wszystko po to, by zapobiec kolejnej fali pandemii i osiągnąć odporność populacyjną - żeby tak się stało, szczepienia muszą przyspieszyć. Materiał Barbary Sobskiej.

Gastronomia czeka na otwarcie ogródków

Wielu zaciera ręce, że za kilka dni znów usiądzie w ogródku, spotka się ze znajomymi. Właściciele lokali też, tyle że ich entuzjazm studzi rzeczywistość. Nie tak łatwo skompletować na nowo zespół. Brakuje kelnerek, barmanów, kucharzy. Materiał Adrianny Otręby.

Odcinkowe pomiary prędkości

Na jednej z dróg odcinkowe pomiary prędkości w kilka miesięcy zrobiły więcej zdjęć piratom drogowym niż wszystkie inne w całym kraju przez cały rok. Chodzi o urządzenia na powstającej autostradzie A1 w województwie łódzkim i koło Częstochowy. Wykroczeń jest tam tak dużo, że Inspektorzy Transportu Drogowego nie nadążają z obrabianiem zdjęć. Materiał Łukasza Wieczorka.

Kolejne rysy w Zjednoczonej Prawicy

Reforma wymiaru sprawiedliwości na cenzurowanym i to przez sam PiS. To dziwi, bo do tej pory od wielu lat Zbigniew Ziobro za swoje działania zbierał pochwały partii rządzącej - aż do wtorku. O zmianach decydował nie tylko minister sprawiedliwości. Materiał Michała Tracza.

Sąd Najwyższy odracza decyzję ws. frankowiczów

Nie takiej decyzji spodziewali się frankowicze - Sąd Najwyższy, zamiast dać odpowiedź na najważniejsze pytania w sprawie kredytów walutowych, odroczył swoją decyzję. Chce poznać najpierw opinie innych instytucji. Co zaskakujące, o kredytach frankowych opinie ma wydać Rzecznik Praw Dziecka. Materiał Macieja Warsińskiego.

Problemy z rehabilitacją pocovidową

Zmierzenie się z koronawirusem to jedno - po chorobie trzeba jeszcze dojść do siebie i tu dla wielu osób zaczyna się problem. Rehabilitacji pocovidowej potrzebuje 30 procent pacjentów. Placówki do tego wyznaczone nie wystarczają, dlatego NFZ stawia na rehabilitację ambulatoryjną. Program jeszcze nie ruszył, a już jest wiele zastrzeżeń. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Zmiana przepisów ws. elektrycznych hulajnóg

Kierujący hulajnogą elektryczną to nie pieszy - długo wyczekiwane przepisy wchodzą w życie. Skończyć ma się wolna amerykanka na chodnikach i porzucanie pojazdów, gdzie popadnie. Kierujący e-hulajnogą nie wszędzie wjadą i zaparkują. Materiał Łukasza Wieczorka.

Politycy Platformy chcą zmiany kierunku działania

Co dalej z Platformą Obywatelską? 50 parlamentarzystów napisało list – to i sondaże mówi wprost, że w opozycyjnej partii nie dzieje się dobrze. Trzeba zmienić kierunek działania - pytanie, czy zmiany wymaga też samo kierownictwo, bo wyborcy ewidentnie zamiast chaosu potrzebują liderów. Materiał Barbary Sobskiej.

Szczepienia seniorów

Liczby zaszczepionych mogą cieszyć - nie odbiegamy od średniej europejskiej. Tyle że ten optymizm studzi się, kiedy spojrzymy na liczbę zaszczepionych seniorów. Monika Celej sprawdziła, dlaczego wśród seniorów mamy tak niezadowalający wynik.

Kolejne zmiany w zasadach dotyczących szczepień

Rząd podjął decyzję - skraca okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Decyzja może niektórych zaskoczyć, bo najpierw okres ten wydłużono, żeby teraz skrócić. Podobnie jest z ozdrowieńcami. Jest uzasadnienie, ale też wątpliwości lekarzy, czy to słuszna decyzja. Materiał Anny Wilczyńskiej.