Polska i Świat

Polska i Świat

Jak cel w życiu może nie tylko życie uratować, ale dać paliwo na kolejne lata innego, lepszego życia. Doświadczył tego narkoman, alkoholik, którego na prostą wyciągnęły psy. Dziś to on się nimi opiekuje i pokazuje innym dlaczego warto się zmienić.

Bartłomiej Sienkiewicz staje przed komisją śledczą do spraw VAT. Miał tłumaczyć się, dlaczego podległe mu służby nie łapały sprawnie tych, którzy chcieli oszukać państwo. Były szef MSW nie ma sobie nic do zarzucenia. Podkreśla za to, że z rozwiązań wprowadzonych przez poprzednią władzę korzysta dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Czy w tym roku padnie rekord? Chodzi o turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Wiele na to wskazuje. Polska jest coraz chętniej wybieranym krajem do zwiedzenia. Pytanie dlaczego turyści do nas przyjeżdżają i jakie miasta zwiedzają.

Czy i kiedy minister Piotr Gliński powoła prof. Dariusza Stolę na dyrektora Muzeum Polin? Profesor już raz był dyrektorem muzeum, konkurs wygrał ponownie, ale nie może dalej pełnić swojej funkcji, bo nie ma ważnego ministerialnego podpisu. Sprawa zaczyna niepokoić darczyńców placówki.

Nadal prawie połowa Polaków nie widzi nic złego w dawaniu dzieciom klapsa. Psychologowie twierdzą, że ten zwyczaj trudno będzie zmienić, bo nadal w Polsce panuje przyzwolenie, co potwierdził też dziś poseł partii rządzącej Tadeusz Cymański.

Rosja odzyskała pełnię praw w Radzie Europy. Polska delegacja nie była z tego zadowolona i demonstracyjnie opuściła sale obrad. Decyzja o izolacji Rosji - wykluczeniu jej z obrad - zapadła po aneksji Krymu pięć lat temu. Pytanie, dlaczego teraz Kreml nie jest już na cenzurowanym.

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje opinię, która jest miażdżąca dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o KRS i o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rzecznik pisze wprost: nie ma gwarancji niezawisłości. To na razie opinia, nie wyrok, ale sędziowie, konstytucjonaliści, którzy wielokrotnie wskazywali na rażące błędy w reformie nie kryją ze słów rzecznika zadowolenia.

Wydarzenia sprzed 50 lat bardzo mocno wpisały się w historię walki o prawa osób homoseksualnych. Tamta noc w nowojorskim klubie dla wielu bywalców skończyła się tragicznie. Policja ich biła, aresztowała, ale tamto wydarzenie - i kolejne - dały im siłę, by wyjść z cienia i walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie.

W Radzyniu w województwie lubuskim w środę po południu odnotowano 38,2 stopni Celsjusza. Jest żar, a co za tym idzie - jest też susza, która dotknęła sporą część kraju. Niepokoi to rolników i ekspertów, bo jest to zjawisko coraz częściej występujące w naszym kraju.

Po tragicznej śmierci 9-miesięcznej Blanki z Olecka pojawia się coraz więcej pytań. Jacek Tacik ustalał, co działo się w domu w dniu zabójstwa dziewczynki i jak wyglądał los dziecka tuż po urodzeniu. Pojawiają się również pytania, dlaczego sąd wbrew opinii pracowników pomocy społecznej postanowił z powrotem oddać dziecko matce?

Dziewieciomiesięczna Blanka decyzją sądu wróciła pod opiekę matki. Po kilku miesiącach dziecko zostało zabite. Psychologowie i eksperci zastanawiają się, dlaczego dziewczynka tak szybko wróciła do domu. Część z nich wskazuje, jak ważna jest w Polsce rodzina i jej wartość. Ale wskazują też na braki w systemie opieki socjalnej.

Sprawa drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT, doczekała się swojego finału. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną i bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie krył satysfakcji z wyroku.

Dzięki utrzymującej się dobrej koniunkturze ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną. W Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie ceny za metr kwadratowy nieruchomości w ciągu roku wzrosły o ponad 10 procent, a w Katowicach nawet o 25 procent.

Beata Szydło nie będzie pełnić żadnej kluczowej funkcji w Parlamencie Europejskim. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość zachwalało Beatę Szydło, to ostatecznie była premier nie została zgłoszona do żadnej funkcji w europarlamencie. Szanse na ważne unijne stanowiska mają za to Ewa Kopacz, Zdzisław Krasnodębski i Bogusław Liberadzki.

Dziesięć lat temu zmarł Michael Jackson. Jego płyty i single rozeszły się w nakładzie przekraczającym 750 mln egzemplarzy. Piosenkarz nadal inspiruje wielu artystów na całym świecie, mimo że jego muzyczny geniusz w ostatnim czasie przybladł przez informacje dotyczące jego prywatnego życia.

Niektóre miasta już stawiają na energię słoneczną. Podobnie robi coraz więcej mieszkańców. Igor Sokołowski ustalił, jak tanie jest to rozwiązanie i czy faktycznie inwestowanie w panele słoneczne się opłaca.

Trzy siostry, ofiary przemocy domowej, zmówiły się i zabiły oprawcę - własnego ojca. Grozi im za to wiele lat w rosyjskim więzieniu, ale w ich obronie stanęły organizacje praw człowieka. Demonstracje odbyły się też w Warszawie.

Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził wielkie manewry wojskowe. 150 tysięcy żołnierzy, 20 tysięcy pojazdów wojskowych i 500 samolotów zostało postawionych w stan gotowości w rosyjskim Centralnym Okręgu Wojskowym.

Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji obywatel polski próbował organizować przewóz nad Wisłę części do systemów rakietowych S-300. W związku z tym został oskarżony o szpiegostwo i skazany na 14 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze – poinformowała agencja TASS. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie komentuje tego wyroku.