Polska i Świat

Polska i Świat

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje metody chińskiej medycyny tradycyjnej. To przełom, ale nie dla wszystkich dobry, bo chińska medycyna ma też wymiar ludowy oparty na przesądach. Wykorzystywane są w niej części ciał zwierząt. - Ten akt WHO, bez względu na szlachetne pobudki i nadzieje, przyniesie wybicie, być może do ostatniej sztuki, cennych zwierząt - ocenia Sławomir Brzózek z fundacji "Nasza Ziemia". Materiał "Polska i Świat".

Papież Franciszek oczyścił Jana Pawła II od zarzutów, że ten nic nie robił w sprawie pedofilii w Kościele. Na pytanie meksykańskiej dziennikarski o oskarżonego o pedofilię założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa papież zdementował informację, że Jan Paweł II miał zablokować to postępowanie. Franciszek stwierdził, że papież Polak bywał oszukiwany w sprawie skandali w Kościele.

Coraz więcej dzieci zanurza się w wirtualny świat tak bardzo, że przestaje dostrzegać ten realny. Badania dotyczące uzależnienia najmłodszych od sieci są niepokojące, a jeszcze bardziej niepokojące są skutki takiego uzależnienia. W niektórych przypadkach już nie pomaga rozmowa, odebranie telefonu czy komputera.

Krakowscy radni chcą, by godzina parkowania w Krakowie kosztowała nawet 11 złotych. Jest już gotowy projekt uchwały dotyczący podwyżek za postój w centrum miasta. Za niecały miesiąc radni zdecydują czy parkowanie w Krakowie będzie najdroższe w kraju. Kontrowersyjnemu pomysłowi spod Wawelu przyglądają się inne miasta. Część nie wyklucza, że też podniesie ceny.

Polacy niebawem będą decydowali, gdzie ulokować pieniądze po likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Do wyboru będą mieli stary ZUS lub nowe Indywidualne Konto Emerytalne.

Najpierw susza, teraz podtopienia. Jak zalane części kraju mogą poradzić sobie z podtopieniami, czyli sytuacją, która powtarza się od kilku lat? Potrzebne są nowe zbiorniki retencyjne. Te, które są nie potrafią pomieścić nadmiaru wody.

Kto zastąpi polityków, którzy zasilą Brukselę? Miejsc do obsadzenia jest sporo, ale nie wszyscy zdecydują się przyjąć mandat posła na cztery miesiące.

Polskie partie niebawem dołączą do unijnych frakcji. To decyzja, która będzie miała wpływa na możliwości kształtowania Unii. Europejskie wybory w Polsce wygrał PiS, ale jeśli ponownie dołączy do frakcji Konserwatystów i Reformatorów, jego wpływ na unijną politykę będzie marginalny.

Koalicja Europejska powstała na czas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wybory się skończyły, więc opozycja musi teraz zadecydować, czy idzie dalej razem, czy osobno. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw rozliczyć kampanię wyborczą i osiągnięty wynik.

Rekonstrukcja rządu jest nieunikniona, bo część ministrów Warszawę zamienia na Brukselę. Nie jest jasne, czy tylko europosłowie zostaną zastąpieni, bo rekonstrukcja może objąć również ministrów, którzy do Parlamentu Europejskiego nie startowali.

Prawo i Sprawiedliwość, które opozycja posądzała o polexit, wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Najwięcej głosów w kraju - ponad pół miliona - zdobyła była premier Beata Szydło, która zasłynęła wyprowadzeniem flag unijnych ze swojego gabinetu. Kto głosował na partię Jarosława Kaczyńskiego i czym naprawdę przekonał on wyborców?

Wydawało się, że bardzo szybko rośnie w siłę. Przed wyborami, w niektórych sondażach przekraczała nawet 10 procent. Jednak w europejskich wyborach z trudem przekroczyła próg wyborczy. Wiosna Robert Biedronia uzyskała nieco ponad 6 procent głosów i stała się trzecią siłą w Polsce.

Historycznie wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do urn poszedł żelazny elektorat PiS i Koalicji Europejskiej. Słabo jednak spisali się młodzi Polacy. Z badań wynika, że są niezadowoleni z obecnej sytuacji politycznej w Polsce, ale głosować im się nie chce.

W Parlamencie Europejskim bez radykalnych zmian. Wybory wygrała Europejska Partia Ludowa. Następni są Socjaliści i Demokraci. Dobry wynik mają Zieloni. Równolegle rośnie poparcie dla eurosceptyków i populistów. Nadal nie będą odgrywać bardzo znaczącej roli, ale ich wygrana, na przykład we Francji i Włoszech, daje do myślenia.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Konstanty Radziwiłł czy Joanna Scheuring-Wielgus - to najwięksi przegrani wyborów do europarlamentu w okręgu warszawskim. Rzutem na taśmę mandaty zdobyli Andrzej Halicki i Ryszard Czarnecki. Prawdziwą rekordzistką okazała się być Beata Szydło. Zdobyła ponad pół miliona głosów. O wielkich wygranych i przegranych tych wyborów.

Zielona fala, która zatrzymała radykałów - tak politycy tej frakcji komentują swój sukces. Oni oraz Liberałowie zdobyli znacznie więcej mandatów niż poprzednio. Powstaje nowa równowaga sił w Parlamencie Europejskim - mówią komentatorzy.