Polska i Świat

Polska i Świat

Zabójstwo 10-letniej Kristiny mogło mieć podłoże pedofilskie tylko po to, aby zmylić policję. Główną przyczyną morderstwa mogła być zemsta. Policja od początku jest oszczędna w informowaniu o tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że zatrzymany 22-latek miał dobrze znać rodzinę dziewczynki.

Donald Tusk przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT. Szef Rady Europejskiej zeznawał cztery i pół godziny. Były pytania o lukę VAT-owską, raporty instytucji europejskich w tej sprawie i nadzór. Nie zabrakło złośliwości ani ze strony byłego premiera, ani ze strony komisji.

Przez wiele godzin gotowali się w upale, bo kolejarze nie zorganizowali komunikacji zastępczej. Po awarii podróżni z pociągu TLK w koszmarnych warunkach czekali na informację i pomoc, która nadeszła dopiero po wielu godzinach. Dziś władze kolei zapewniają, że pasażerowie dostaną także pieniądze za bilet.

Naprawił zdewastowany pomnik i spotkała go kara. Ktoś zniszczył zakład kamieniarski Krzysztofa Kolibskiego, który pomaga upamiętniać miejsca zagłady Żydów. Policja w Puławach zatrzymała już mężczyznę podejrzanego w tej sprawie i bada między innymi wątek antysemicki.

Ministerstwo Środowiska chce, żeby każdy Polak wrzucał odpady do odpowiednich pojemników. Zmienia przepisy i wprowadza kary za brak segregacji. Osoba, która wrzuca śmieci do jednego worka, zapłaci co najmniej dwa razy więcej od tej, która dzieli odpadki. Ustawa w tej sprawie jest już po pierwszym czytaniu.

Przyjazd Arcybiskupa Charlesa Scicluny nie wywołał trzęsienia ziemi w polskim Kościele. Duchowny przyznał, że widział film braci Sekielskich opowiadający o pedofilii w Kościele – wyraził smutek, ale podjęcie konkretnych kroków zostawia polskim władzom kościelnym.

"Będę walczyć każdymi dostępnymi środkami do końca tej bitwy" — zapowiada Marek Falenta w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Całość listu opublikowała w piątek "Gazeta Wyborcza". Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że główny bohater afery taśmowej partii nie zaszkodzi. Biznesmen przekonuje, że to politycy PiS współpracowali z nim przed ujawnieniem nagrań z restauracji.

W lesie koło Żarowo znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki. Policja szuka zabójcy. Liczy się każdy trop, każdy szczegół i informacja. Policja stosuje szereg działań i metod śledczych, by schwytać sprawcę zbrodni - informują funkcjonariusze.

Było ponad trzydzieści stopni, a podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej na zajęciach z wychowania fizycznego biegali w pełnym rynsztunku. Trzech zasłabło, jeden zmarł. Prokuratura już wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Komary, czyli letnia zmora. Co roku z nimi walczymy, teraz jest trudniej, bo jest ich więcej. Czemu tak dużo, jak się przed nimi bronić? Sposoby domowe i fachowe zebrała Sylwia Piestrzyńska.

Tomasz Arabski skazany w procesie dotyczącym lotu do Smoleńska za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu. Wyrok nie jest prawomocny. Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

W związku z przejściem części posłów do Parlamentu Europejskiego, w polskim Sejmie dojdzie do przetasowania. Na kilka miesięcy przed wyborami nie wszyscy jednak chcą wcielić się w role parlamentarzystów.

Nad Wisłą panują temperatury jak na południu Europy. Piekielne upały nie ustępują - jest cieplej niż w Hiszpanii czy Portugalii, a my jesteśmy świadkami tworzenia się nowego atmosferycznego ładu.

Terapia simontonowska kierowana jest do osób chorych na raka. Terapię, która nie zastępuje, a wspomaga leczenie onkologiczne przeszedł nasz redakcyjny kolega Rafał Poniatowski.

Pomnik przedstawiający księdza Eugeniusza M., budowniczego bazyliki w Licheniu, klęczącego przed papieżem Janem Pawłem II został zdemontowany. W efekcie emisji filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele, od miesiąca był zasłonięty białą płachtą. Wiadomo już, że pomnik powróci, ale ksiądz z niego zniknie.

Reforma edukacji i związany z nią podwójny rocznik w liceach mogą sprawić, że od września szkoły będą pękać w szwach. Nowy minister edukacji zagrożenia nie widzi i uspokaja, że wszyscy znajdą w szkołach średnich miejsca. Nauczyciele już teraz wskazują, że może się to odbić na poziomie nauczania.

Politycy chcą wiedzieć, kto był zleceniodawcą nagrywania rozmów polityków. Marek Falenta domaga się od prezydenta Andrzeja Dudy ułaskawienia, a Platforma Obywatelska powołania komisji śledczej. Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się temu pomysłowi, mimo że w 2014 roku politycy tej formacji chcieli jej utworzenia.