Polska i Świat

Polska i Świat

Transformacja polskiego górnictwa

Polskie górnictwo powoli przechodzi do historii - taki jest plan i wymóg unijny. Rezygnacja z węgla to konieczność, ale opór jest i górnictwa, i władzy. Ekolodzy porozumienie oceniają jako kompletne mydlenie oczu, które de facto zakłada przedłużenie działania kopalń jeszcze o kolejne trzy dekady. Dawid Rydzek.

Agenci CBA w domu syna Banasia

Po porannym przeszukaniu domu syna Mariana Banasia przez agentów CBA, prezes NIK nie ma wątpliwości, że to nie przypadek, tylko odpowiedź na opublikowane fragmenty raportu o wyborach kopertowych. Prezes NIK mówi o bolszewickich czasach i o policyjnym państwie w czystej postaci, w którym rządzą służby, a nie premier, prezydent czy parlament. W mocnych słowach zapewniał w środę, że będzie bronił niezależności NIK do końca swojej kadencji. Barbara Sobska.

Przedsiębiorcy miesiące po wprowadzeniu obostrzeń

Restauratorzy, hotelarze czy trenerzy mogą szykować się do otwarcia swoich biznesów. Jak radzili sobie przez ostatnie miesiące? Ile czasu będą wychodzić na prostą i czy wszyscy zostaną na rynku? Łukasz Wieczorek rozmawiał z przedsiębiorcami, którzy spotkali się z nami kilka miesięcy temu, gdy rząd zaostrzył obostrzenia.

Rząd zapowiada znoszenie obostrzeń

Rząd w środę przedstawił plany odmrażania gospodarki. Od 4 maja najmłodsi uczniowie w całej Polsce wracają do szkół, otwarte będą galerie sztuki i handlowe oraz muzea. Od 8 maja otwierają się hotele przy połowie obłożenia, ale restauracyjne ogródki dopiero od połowy maja. Od 29 maja wracają do szkół uczniowie wszystkich klas w trybie stacjonarnym i dopiero wtedy otwarte zostaną kina i teatry. Adrianna Otręba.

Polacy chętnie inwestują

Takiego boomu dawno nie było - Polacy kupują mieszkania, działki budowlane, rekreacyjne, siedliska, a nawet grunty rolne i leśne. Deweloperzy budują najwięcej w historii, a Polacy oszczędności inwestują, a nie trzymają na lokatach. Jeśli nie mają oszczędności, to banki im chętnie pożyczą, dostępność kredytów też jest łatwiejsza. Materiał Karoliny Bałuc.

Juszczyszyn chce ukarania Nawackiego

Ciąg dalszy sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna. Mimo wyroku sądu dalej nie jest dopuszczany do pracy. Dlatego złożył do sądu wniosek o ukaranie swojego szefa, prezesa sądu rejonowego Macieja Nawackiego i domaga się, by nałożyć na niego 15 tysięcy złotych kary. Materiał Michała Tracza.

NIK i dowody przeciwko Morawieckiemu

Najwyższa Izba Kontroli ma dowody, by postawić premiera Mateusza Morawieckiego i szefa jego kancelarii przed Trybunałem Stanu - tak napisał we wtorek Onet. Chodzi o słynne kopertowe wybory, które nie odbyły się w maju zeszłego roku, ale przygotowania były i to kosztowne - wszystko na zlecenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z rażącym naruszeniem prawa. Dokumenty mają obciążać Mateusza Morawieckiego i Michała Dworczyka, ale NIK - kierowana przez Mariana Banasia - użytku z tej wiedzy nie robi. Materiał Barbary Sobskiej.

Porozumienie Lewicy z PiS

Lewica zdradziła opozycję i polską demokrację, "haniebny deal" - tak mówi Koalicja Obywatelska po dogadaniu się Lewicy z rządem w sprawie Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Było spotkanie w Sejmie, rozmowy z premierem i nieoczekiwana zgoda. Dawid Rydzek sprawdził, czy Lewica dała się ograć i czy PiS wygrało to, co chciało.

Babcia Kasia niewinna

Aktywistka Katarzyna Augustynek, znana jako Babcia Kasia, została zatrzymana 21 kwietnia podczas manifestacji przed budynkiem Sądu Najwyższego. W trybie przyspieszonym oskarżono ją o znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariuszy policji. Sąd działania policji ostro skrytykował, mówiąc że ich metody były nieproporcjonalne i nieadekwatne, że naruszali godność protestującej i że nie mieli prawa legitymować uczestników protestu, jeśli ci nie naruszali porządku prawnego. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Wysłannik ds. osób LGBT w Departamencie Stanu USA

"Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia" - te słowa prezydenta Andrzeja Dudy z czasów kampanii prezydenckiej już weszły do historii polityki. Niestety odbiły się też szerokim echem na świecie. Amerykański Departament Stanu zwrócił na nie uwagę już niejednokrotnie. W USA powstanie gabinet wysłannika Departamentu Stanu do spraw praw osób LGBT. Nie jest to nowy pomysł, ale okazuje się, że ciągle potrzebny, by gwarantować przestrzeganie praw mniejszości seksualnych. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Zwiększony limit przyjęć na uczelnie medyczne

To szansa dla przyszłych medyków i dla pacjentów - lekarzy ma być więcej. Jest zielone światło w sprawie limitu przyjęć na uczelnie medyczne. Na jedno miejsce na kierunku medycznym potrafi być nawet trzydziestu chętnych. Materiał Moniki Celej.

Wzrost liczby zgonów w Polsce

COVID-19 uderza w ludzi bezpośrednio i pośrednio - widać to po statystykach. Za danymi kryją się ludzkie dramaty - zgonów w Polsce jest dwa razy więcej niż urodzeń i to dramatyczny problem, bo jesteśmy w grupie państw, w których śmiertelność jest zdecydowanie za wysoka. Przez ostatnie 12 miesięcy zmarło ponad pół miliona Polaków, z czego 65 tysięcy na COVID-19. Materiał Karoliny Bałuc.

Stosunek Polaków do szczepień

Ponad 10 milionów Polaków zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką. Kolejne miliony czekają. 37 procent Polaków jeszcze nie wie, czy się zaszczepi. Tak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. To niepokoi, bo odporności populacyjnej możemy nie osiągnąć, jeśli Polacy dalej będą sceptyczni co do szczepień. Materiał Łukasza Wieczorka.

Policyjne oskarżenia i interwencja

W obronie sędziego Igora Tulei stanęła pani Katarzyna Augustynek. Policjanci zarzucili jej kopanie i wyzwiska, czego nie potwierdzają ani świadkowie, ani nagrania. Sylwia Piestrzyńska.