Polska i Świat

Polska i Świat

- Traktujemy was jako siostry i braci naszego narodu - powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając po raz pierwszy w historii medale za ratowanie polskich obywateli. Wśród uhonorowanych są też Ukraińcy, którzy podczas zbrodni wołyńskiej ratowali Polaków.

Matka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska w rozmowie z dziennikarzem "Uwagi!" mówi, że nie potrafi zrozumieć, dlaczego jej syn zabił bezbronną dziewczynkę. - Rany zadane dziecku będę nosić w sobie do końca życia - dodaje. Jakub A. przebywa w areszcie - ma postawione zarzuty i status więźnia niebezpiecznego.

Koniec roku szkolnego nie kończy zmartwień nauczycieli, uczniów i samorządów. Zbliżające się rekrutacje do szkół w tym roku będą wyjątkowo trudne, bo o miejsca w liceach stara się podwójny rocznik. Rząd zrzuca odpowiedzialność na samorządy, a samorządy na rząd.

Kosić trawę, czy pozwolić jej rosnąć i pozwolić przerodzić się w łąkę? Przed tym pytaniem stoi coraz więcej miast. Główny powodem wątpliwości jest kwestia ekologii, bo rezygnacja z koszenia trawników oznacza także rezygnację z używania spalinowych kosiarek.

W środę uczniowie szkół podstawowych i średnich zakończą rok szkolny. Nie oznacza to jednak zakończenia problemów nauczycieli. Od września na nowo się z nimi zmierzą, bo w mniejszych miejscowościach, po likwidacji gimnazjów, zabraknie dla nich pracy. W większych miastach z kolei nauczycieli będzie za mało. Problemem wciąż są zbyt niskie zarobki pedagogów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczął rozpatrywać pytania dotyczące systemu dyscyplinowania sędziów w naszym kraju. Zdaniem zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, Macieja Taborowskiego, obecny system dyscyplinarny nie spełnia wymogów niezawisłości wynikających z prawa unijnego.

Luka VAT to różnica między tym, co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa z podatku VAT, a tym, co powinno wpływać. Składają się na nią unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków czy podatkowe nadużycia. Ponieważ lukę VAT można liczyć na kilka sposobów – rząd i partie polityczne podają różne liczby i wyliczenia, a z nich płyną sprzeczne dane.

Podejrzany o zabójstwo 10-latki na Dolnym Śląsku chciał zbudować fałszywy trop, że za zbrodnią stoi seksualny dewiant, ale policjanci nie nabrali się. Jakub A. usłyszał we wtorek kolejny zarzut - podżegania innej osoby do udziału w morderstwie. Mężczyzna kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny mogło mieć podłoże pedofilskie tylko po to, aby zmylić policję. Główną przyczyną morderstwa mogła być zemsta. Policja od początku jest oszczędna w informowaniu o tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że zatrzymany 22-latek miał dobrze znać rodzinę dziewczynki.

Donald Tusk przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT. Szef Rady Europejskiej zeznawał cztery i pół godziny. Były pytania o lukę VAT-owską, raporty instytucji europejskich w tej sprawie i nadzór. Nie zabrakło złośliwości ani ze strony byłego premiera, ani ze strony komisji.

Przez wiele godzin gotowali się w upale, bo kolejarze nie zorganizowali komunikacji zastępczej. Po awarii podróżni z pociągu TLK w koszmarnych warunkach czekali na informację i pomoc, która nadeszła dopiero po wielu godzinach. Dziś władze kolei zapewniają, że pasażerowie dostaną także pieniądze za bilet.

Naprawił zdewastowany pomnik i spotkała go kara. Ktoś zniszczył zakład kamieniarski Krzysztofa Kolibskiego, który pomaga upamiętniać miejsca zagłady Żydów. Policja w Puławach zatrzymała już mężczyznę podejrzanego w tej sprawie i bada między innymi wątek antysemicki.

Ministerstwo Środowiska chce, żeby każdy Polak wrzucał odpady do odpowiednich pojemników. Zmienia przepisy i wprowadza kary za brak segregacji. Osoba, która wrzuca śmieci do jednego worka, zapłaci co najmniej dwa razy więcej od tej, która dzieli odpadki. Ustawa w tej sprawie jest już po pierwszym czytaniu.

Przyjazd Arcybiskupa Charlesa Scicluny nie wywołał trzęsienia ziemi w polskim Kościele. Duchowny przyznał, że widział film braci Sekielskich opowiadający o pedofilii w Kościele – wyraził smutek, ale podjęcie konkretnych kroków zostawia polskim władzom kościelnym.

"Będę walczyć każdymi dostępnymi środkami do końca tej bitwy" — zapowiada Marek Falenta w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Całość listu opublikowała w piątek "Gazeta Wyborcza". Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że główny bohater afery taśmowej partii nie zaszkodzi. Biznesmen przekonuje, że to politycy PiS współpracowali z nim przed ujawnieniem nagrań z restauracji.

W lesie koło Żarowo znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki. Policja szuka zabójcy. Liczy się każdy trop, każdy szczegół i informacja. Policja stosuje szereg działań i metod śledczych, by schwytać sprawcę zbrodni - informują funkcjonariusze.

Było ponad trzydzieści stopni, a podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej na zajęciach z wychowania fizycznego biegali w pełnym rynsztunku. Trzech zasłabło, jeden zmarł. Prokuratura już wszczęła śledztwo w tej sprawie.