Polska i Świat

Polska i Świat

Są wyjątkową publicznością. Ich wnioski potrafią zaskoczyć niejednego kinomaniaka. Ich pogłębiona uwaga jest nie lada wyzwaniem dla aktorów. Ich zaangażowanie - najlepszą nagrodą dla reżysera. Żałują jedynie, że na najnowsze produkcje muszą długo czekać. Uwielbiają oglądać filmy. Są niewidomi.

ZUS miał wątpliwości i złożył zażalenie do Sądu Najwyższego. Ten skierował pytania do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. I choć okazało się już, że wyrok zapadnie w ekspresowym tempie, jeszcze szybszy okazał urzędnik z Jasła. Bo wątpliwości mieć przestał i zażalenie z sądu wycofał.

Pracowali niezależnie, doszli do podobnych wniosków. Teraz podzielą się nagrodą. Choć cenniejsze są ludzkie życia uratowane dzięki ich metodzie. Tegoroczna nagroda Nobla w medycynie została przyznana nie tylko za teoretyczne ustalenia. W praktyce, już od kliku lat, wykorzystują je lekarze. Także w Polsce.

Rolnicy i posłowie opozycji kontra wiceminister rolnictwa, czyli kłótnia o pomoc po suszy. Rolnicy przyjechali do Sejmu, by walczyć o większą i sprawniejszą pomoc po wyjątkowo upalnym lecie. Była ostra wymiana zdań, jest widmo podwyżek cen jedzenia i groźba rolniczego protestu.

Brak konkurencji nie jest gwarancją sukcesu. Bo w tych miejscach, gdzie o urząd wójta, burmistrza czy prezydenta stara się tylko jedna osoba, zmienia się zasady wyborczej gry. Głosowanie staje się plebiscytem.

Opozycja mówi o układzie i wielkich zyskach, i domaga się informacji od ministra infrastruktury. Ten twierdzi, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Dziennikarze "Superwizjera" TVN dotarli do planów budowy trasy S12 i sprawdzili, komu zależało na zmianie jej przebiegu, i dlaczego. O prostej drodze do wielkich pieniędzy.

Wszystko jest w porządku - zapewnia minister edukacji mówiąc o przeprowadzonej reformie. Opozycja ma inne zdanie i wylicza: ile pieniędzy musiały wyłożyć samorządy, ile nauki dołożono uczniom, jakie inwestycje trzeba było odłożyć. I składa kolejny wniosek o wotum nieufności.

Nie miał sobie równych nie tylko w finałowym meczu z Brazylią. Bartosz Kurek, bohater Biało-Czerwonych, najlepszy zawodnik turnieju. Komentatorom brakowało określeń na jego grę, przeciwnikom sposobu, jak sobie poradzić z jego kosmicznymi zagrywkami. Dlaczego nie grał na poprzednich mistrzostwach i czemu zagra we wszystkich kolejnych rozgrywkach?

Pałac Saski z krajobrazu Warszawy zniknął 74 lata temu i niemal tak samo długo trwa dyskusja o jego odbudowie. Teraz zyskał ważnego sprzymierzeńca - prezydenta Andrzeja Dudę.

Jak się wpisać do rejestru wyborców i głosować tam, gdzie się rzeczywiście mieszka? Szef PKW, urzędnicy tłumaczą jak to zrobić, by każdy głos był ważny.

Kolejne uchwały Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymane. Taka decyzję po raz drugi podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Tym razem chodzi o powołania sędziów do dwóch Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej.

Brakuje członków obwodowych komisji wyborczych. W wielu województwach sytuacja jest trudna. Kalendarz wyborczy narzuca konkretne terminy, ale ludzie wcale nie garną się do pracy. Gdzie brakuje członków i co w przypadku, kiedy się nie zgłoszą?

Pakistański rząd wypowiada wojnę polio. Chce zaszczepić dzieci poniżej piątego roku życia. Efekty tych działań już widać. Europa o polio już zapomniała, ale w obliczu rosnących tendencji antyszczepionkowych lekarze przypominają: "szczepcie się!".

Czy przegrana stanie się wygraną? Premier Mateusz Morawiecki wykonał postanowienie Sądu Apelacyjnego i sprostował swoją wypowiedź o budowie dróg za czasów rządu PO-PSL. Sąd podzielił zdanie Platformy Obywatelskiej i uznał, że słowa premiera są nieprawdziwe. Wyrok został uszanowany, ale jak zapewnia PiS, o przeprosinach i o przegranej nie ma mowy.

Jak się odstresować? Radzenie sobie ze stresem w pracy nie zawsze jest proste. Metod jest wiele, niektóre bardziej, inne mniej skuteczne. Chilijscy robotnicy postawili na bębenki. Im bardziej uderzają, tym bardziej czują ulgę.

Uchwala nowej Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymana. Taką decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Powód? Sędziowie, którzy kandydowali i nie zostali pozytywnie rozpatrzeni nie mogą się odwołać. Dla PiS-u to zaskoczenie.