Polska i Świat

Polska i Świat

Flis Obojga Narodów - czyli flisacy i miłośnicy rzek tradycyjnym stylem na ogromnej tratwie chcą pokonać ponad 500 kilometrów trasy.

To, czy marszałek złamał prawo, czy nie, ma sprawdzić prokuratura. Lista pasażerów jest długa, bo na jaw wychodziły koleje loty i kolejne osoby. Wśród nich znajduje się nie tylko rodzina Marka Kuchcińskiego, ale też posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Kuchciński ogłasza, że rezygnuje z funkcji marszałka, ale zastrzega: "Nie złamałem prawa". Na konferencji pojawił się w towarzystwie samego prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który potwierdza jego słowa i dodaje, że "nie doszło nawet do złamania dobrego obyczaju", co jeszcze bardziej wzburza opozycję.

Ministerstwo Infrastruktury publikuje nowy projekt ustawy o ruchu drogowym, a w w nim mowa o hulajnogach elektrycznych - kto będzie mógł nią jeździć, na jakich zasadach i gdzie. Projekt jest ważny, bo brak doprecyzowania przepisów w tej sprawie od miesięcy sprawiał wiele problemów.

Milionowe straty, złe warunki chowu zwierząt - tak wynika z kontroli stadniny w Janowie. Stadniny, która jeszcze cztery lata temu cieszyła się zupełnie inną renomą. Wyniki kontroli pojawiają się tuż przed kolejną ważną aukcją co niepokoi jej organizatorów.

Wiceministra środowiska stwierdził, że ekolodzy chcą wyeliminować człowieka. Słowa te ekologów wzburzają. Dla nich to nic innego jak szukanie kolejnego wroga. Jak przekonują, płacą cenę za mówienie prawdy o tym, jak bardzo zagrożona jest Ziemia.

Czy nowy prezydent Ukrainy ma szansę na zawieszenie broni w Donbasie? Do ataków cały czas dochodzi, dlatego Wołodymyr Zełenski dzwoni do Władymira Putina. Doskonale wie, że separatyści posłuchają jedynie jego. Prezydent Ukrainy chce też wznowienia pokojowych rozmów z udziałem Niemiec, Francji oraz Rosji. Jakie ma szanse, by spełnić swoją wyborczą obietnicę?

Prawo i Sprawiedliwość broni lotów marszałka Marka Kuchcińskiego. Dziś wiemy, że marszałek miał gest - na pokład rządowej maszyny zapraszał nie tylko swoją rodzinę, ale także kolegów, koleżanki i ich bliskich. Na liście pasażerów pojawiają się nowe nazwiska i nowe tłumaczenia.

Sąd zdecydował, że trzeba rozwiązać stowarzyszenie Dumę i Nowoczesność. W statucie stowarzyszenie ma patriotyzm, a w praktyce neofaszyzm. Dziennikarze "Superwizjera" TVN pokazali, jak wyglądały urodziny Adolfa Hitlera organizowane przez członków tej grupy. Po tym dokumencie było śledztwo, proces i jest nieprawomocny wyrok.

Kukiz’15 i Polskie Stronnictwo Ludowe próbują tworzyć polityczne małżeństwo z rozsądku. Jeszcze niedawno temu było nie do pomyślenia, ale teraz obie partie są bliskie ogłoszenia wspólnych list. Program nie stanowi problemu. Kłopotem jest dobór nazwisk do poszczególnych regionów.

Prezydenci miast przyjechali do ministra edukacji zapytać o dofinansowanie dla nauczycieli. Rozmowy o pieniądzach nigdy nie są łatwe - ale tym razem okazały się wyjątkowo trudne, bo minister Dariusz Piontkowski na umówione spotkanie nie przyszedł.

To była zemsta, dlatego mnie zwolniono - mówił były już policjant z Białegostoku, który po tym jak wyrzucono go z pracy poszedł do sądu. Ale sądu nie przekonał, bo faktycznie był na L4 przez rok. Kłopoty z szefami pana Norberta zaczęły się po tym, jak zaczął nagłaśniać nieprawidłowości w policji i to jego zdaniem był prawdziwy powód zwolnienia.

Na alzheimera nie ma leku, ale są metody, by rozwój choroby opóźnić i pacjenta jak najdłużej ratować przez odcięciem od świata. To często proste i skuteczne rozwiązania.

Marszałek Marek Kuchciński w swoim wystąpieniu użył magicznego słowa "przepraszam", ale magia tym razem najwidoczniej nie zadziałała. Afera wokół rodzinnych lotów marszałka Sejmu rządowym samolotem trwa i nawet się rozwija.

Ekspresówką przez mazurską Krainę Wielkich Jezior? 80-kilometrowa droga ekspresowa ma prowadzić z Mrągowa do Ełku. Ekolodzy zwracają uwagę, że budowa trasy może zmienić tamtejszy unikatowy krajobraz. Z kolei drogowcy pokazują zyski.

Zdaniem Platformy Obywatelskiej marszałek Marek Kuchciński powinien zostać zdymisjonowany. W Prawie i Sprawiedliwości nikt oficjalnie o takim rozwiązaniu nie mówi. Głosowanie w sprawie wniosku o odwołanie marszałka odbędzie się w piątek.