Pieniądze

Pieniądze

Ceny ropy zanurkowały, ale prezes Shell zarobił krocie

Pomimo spadających cen ropy, prezes brytyjsko-holenderskiego koncernu naftowego Shell Ben van Beurden zarobił w 2014 roku 24,2 mln euro, co czyni go jednym z najlepiej zarabiających szefów spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.

Rosja miała być odcięta od systemu finansowego. A osadzi w nim swojego człowieka

Zwiększony ruch bankowy oznacza, że Rosja będzie miała miejsce w zarządzie Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) - podaje prorządowa Russia Today. Zbiega się to w czasie z nawoływaniem do bardziej drakońskich sankcji wobec Moskwy, w tym odłączenia jej od systemu pośrednictwa w transakcjach międzybankowych.

Bankowcy przedstawili nowe propozycje dla "frankowiczów". Liczą, że pomoże państwo

Utworzenie dwóch funduszy - dla osób, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej, oraz dla "frankowiczów" na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych - to nowe pomysły bankowców na rozwiązanie m.in. problemu kredytów frankowych. Bankowcy chcieliby, żeby fundusze wsparł budżet państwa.

Jest projekt nowego prawa budowlanego. Co się zmieni?

Uelastycznienie procedur, ułatwienie realizacji inwestycji i stabilizacja wydanych pozwoleń na budowę - to najważniejsze propozycje prawne przewidziane w projekcie kodeksu budowlanego, które przedstawiła Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.

TK: Celnicy są dyskryminowani. Ale na zmianę muszą poczekać

W tej kadencji parlamentu nie zdążymy dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK, mówi wiceminister finansów Jacek Kapica. Trybunał orzekł, że celnicy są dyskryminowani, bo wyłączono ich z przywilejów emerytalnych, przysługujących innym mundurowym.

Super Mario już działa. Są pierwsze efekty

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Unijna gospodarka ożywa. Oto trzy dowody

Walka z deflacją, niemrawym wzrostem gospodarczym, wysokim poziomem bezrobocia zwł. wśród młodych - sytuacja w Europie jest sporym obciążeniem dla światowej gospodarki. Pojawia się jednak kilka powodów, które mogą dodać otuchy samym Europejczykom.

Kapica: kontrole podatkowe tańsze i przyjazne podatnikom

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

Wychowujesz samotnie dziecko? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT

Początek marca to bardzo dobry czas, aby - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - zabrać się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym bardziej, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć powinny się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Rosja stanie za finansowym murem? "To broń atomowa", ale obosieczna

- Sankcje polegające na wykluczeniu Rosji z sytemu bankowego SWIFT są możliwe, ale prawda jest taka, że jest to broń obosieczna, która uderzy w nas wszystkich - powiedział w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem. Unia Europejska będzie rozważała rozszerzenie dalszych sankcji wobec Rosji, jeśli popierani przez Kreml separatyści zaatakują Mariupol.