Pieniądze

Pieniądze

Ropa drożeje. Ceny na stacjach pójdą w górę?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na trwający w USA strajk pracowników rafinerii - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,46 dolarów, po zwyżce o 89 centów. - Jeżeli ten trend się utrzyma ceny paliw na stacjach benzynowych pójdą w górę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Urszula Cieślak z BM Reflex.

Prezydent podpisał umowę o obligacjach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o obligacjach, poszerzającą m.in. katalog papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa o obligacje podporządkowane i obligacje wieczyste. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2015 r.

Darmowe konta bankowe to fikcja. Doprowadzą do nowego kryzysu?

Praktyka brytyjskich banków, które oferują klientom darmowe konta “jest nie do utrzymania” i może doprowadzić do zachwiania rynkiem usług finansowych - wynika z raportu opublikowanego przez PwC. Bankami, które proponują takie usługi są np. te główne działające na tamtejszym rynku jak Lloyds i Barclays.

Spadek po małżonku, a kredyt we frankach? Blajer podpowiada, co zrobić

Co zrobić, gdy kredyt na mieszkanie został wzięty przez małżonków, a w pewnym momencie jeden z nich zmarł? Drugiemu małżonkowi pozostał spadek, w którego skład wchodzi kredyt. Czy jest to okazja, aby bankowi zapłacić mniej bądź w ogóle pozbyć się długu? W programie “Sposób na franka” sprawdzał Paweł Blajer.

"Hejt bankowy jest potężny, banki nie są oszustami"

Związek Banków Polskich poinformował, że banki zaakceptowały wszystkie propozycje ws. “frankowiczów”. Według Piotra Kuczyńskiego, analityka DM Xelion wyjście bankowców w stronę klientów nie dziwi. - Bardzo dobrze, że tak robią, bo w niektórych mediach i na forach internetowych tzw. hejt bankowy jest potężny. Banki nie są oszustami - podkreślił ekspert w TVN24 Biznes i Świat.

Od dzisiaj niższe opłaty za transakcje kartami płatniczymi. Będą obniżki cen w sklepach?

Dziś po raz kolejny obniżona zostanie maksymalna wysokość opłaty interchange pobieranej przez banki za płatność kartą. Wszystkich, którzy podpiszą nową umowę z operatorami terminali, będzie obowiązywała niższa stawka: 0,3 proc. dla kart kredytowych i 0,2 proc. dla debetowych. - Uchwalona przez nas nowela ustawy o usługach płatniczych jest zgodna z założeniami unijnego rozporządzenia, z tym że wejdzie ona w życie znacznie wcześniej - powiedział Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji finansów.

Rząd na pomoc "frankowiczom". Zobacz, co proponuje

Wakacje kredytowe, przewalutowanie po kursie NBP, ograniczenie wahań kursu, po którym spłaca się raty - proponuje Ministerstwo Gospodarki w związku z zawirowaniami kursu franka. Podczas spotkania prezydenta z ministrem finansów pojawił się m.in. pomysł ujemnej stopy procentowej.

"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Ryczałt? To już ostatnie dni na rozliczenie PIT-ów

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) wyjątkowo w tym roku mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego - podało MF.

Pomoc dla "frankowiczów" i innych kredytobiorców z pieniędzy MdM? "Zostało 400 mln zł"

Niewykorzystane pieniądze z programu “Mieszkanie dla Młodych” mogłoby zostać przeznaczone na pomoc dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe, które znalazły się w trudnej sytuacji? W TVN24 Biznes i Świat mówił o tym Olgierd Dziekoński, doradca prezydenta. - Warto zauważyć, że jest projekt MdM, w którym wykorzystano 200 mln zł a 400 mln pozostało. Może warto te pieniądze przeznaczyć nie tylko dla tych, którzy chcą spłacać raty nabywanego mieszkania, ale też dla tych, którzy już spłacają raty, a są w szczególnie trudnej sytuacji - powiedział.

Warto pójść na wakacje kredytowe. Na koniec roku frank może kosztować 4 zł

- Ten rok jest przełomowy - pokaże, czy strefa euro przyspieszy, czy czekają nas kolejne trudne lata - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Marek Zuber. Jeśli euro się wzmocni, w ślad za nim pójdzie złoty. A to oznacza, że frank może spaść poniżej 4 zł. Jeśli taki scenariusz miałby się ziścić, warto pójść na wakacje kredytowe, aby przeczekać ten najtrudniejszy okres - tłumaczył na antenie TVN24 Biznes i Świat Marek Zuber. Rafał Sadoch, ekonomista z Plus Banku również typował, że na koniec roku, kursu franka, powinien znaleźć się zdecydowanie poniżej 4,5 zł.

Łukasiewicz o "frankowiczach": bankom nie opłaca się "dokręcanie klientom śruby"

Propozycje Związku Banków Polskich pomogą w rozwiązaniu problemu płynności kredytobiorcy we franku. Jest szansa, że ci będą kredyt spłacać zadłużenie, czasami płakać i spłacać, ale jednak nie stracą płynności finansowej - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Aleksandra Łukasiewicz z Expandera. Dodała, że dziś, także dzięki niedawnej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, zadłużeni w euro są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż kredytobiorcy frankowi.