Pieniądze

Pieniądze

Portret polskiego "frankowicza", czyli do kogo mówią kandydaci na prezydenta?

566 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, co daje łącznie 953 tys. osób - to najważniejsze liczby dotyczące posiadaczy kredytów frankowych w Polsce. Kredyty we frankach ma w Polsce niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn (odpowiednio 470 i 483 tys.). Co ciekawe, ponad 90 proc. kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania terminowo. Takie dane jeszcze niedawno podawało Biuro Informacji Kredytowej. Jaki jest portret polskiego "frankowicza" i do kogo bezpośrednio zwracają się kandydaci w wyborach prezydenckich - o tym w "Bilansie" mówił Robert Stanilewicz.

Od poniedziałku wchodzą nowe mandaty. "Idziemy z grubej rury"

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące - policja ma nowy straszak na piratów drogowych. Nowe przepisy m.in. mocno uderzą w tych, którzy mają zbyt ciężką nogę w terenie zabudowanym. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli kierowca rajdowy Michał Kościuszko oraz Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Klęska "nabitych" "frankowiczów". Sąd Najwyższy uwzględnił kasację mBanku

Sąd Najwyższy ws. "nabitych w mBank" uwzględnił w czwartek kasację banku. SN uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten sąd. Sprawozdawca sędzia Mirosław Bączyk powiedział, że wyrok SA nie mógł być utrzymany z powodów formalnych. Jesteśmy usatysfakcjonowani tą decyzją i liczymy na to, że ponowne rozpoznanie sprawy opierać się będzie na analizie dowodów i racji obu stron - poinformował Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku.

Polskie firmy krócej czekają na zapłatę

Już ponad 35 proc. faktur nie jest płaconych w terminie. Choć i tak w Polsce jest lepiej niż u sąsiadów - pisze "Puls Biznesu" powołując się na badania firmy Atradius.

TVN z tytułem Idealnego Pracodawcy 2015

TVN otrzymała pierwsze miejsce i tytuł Idealnego Pracodawcy 2015 w największym badaniu opinii studentów w Polsce – Universum Student Survey 2015 - w kategorii „Nauki humanistyczne”.

Rząd zatwierdził zmiany w prawie autorskim

Tzw. dużą nowelizację prawa autorskiego, która m.in. rozszerza zakres prawa cytatu, wprowadza wynagrodzenia dla twórców za wypożyczenia biblioteczne i umożliwia korzystanie z tzw. utworów osieroconych, przyjął we wtorek rząd.

Dobra praca, wysoka pensja. W tych branżach zarobisz najwięcej

Informatyka, motoryzacja i nowe technologie, logistyka - między innymi w tych sektorach jest największe zapotrzebowanie na pracowników. Wiele z nich gwarantuje nie tylko zatrudnienie, ale także atrakcyjne wynagrodzenie już na starcie - wynika z analizy Work Service.

Żyjemy byle do pierwszego. "Sytuacja jest niebezpieczna"

Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, remont, zakup sprzętu domowego czy naprawę samochodu z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK. Okazuje się, że Polacy najchętniej kupują odzież, prezenty dla najbliższych i kosmetyki. Z kolei najmniej przyjemności sprawiają nam zakupy, na które zaciągamy kredyty.

"Konstytucja dla firm" jeszcze w tej kadencji? Resort zapowiada

Założenia nowego Prawa działalności gospodarczej, które w intencji resortu gospodarki, ma stanowić kartę praw przedsiębiorców w relacjach z administracją, na najbliższym posiedzeniu rozpatrzy rząd. Ministerstwo Gospodarki liczy, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji.

Koniec gotówki coraz bliższy. Kolejne kraje chcą z niej zrezygnować

Coraz więcej krajów zmierza w kierunku rezygnacji z płatności gotówkowych. Duńskie Ministerstwo Finansów proponuje zniesienie obowiązku przyjmowania przez punkty handlowe i usługowe gotówki. O tym, czy przyjmować gotówkę zadecydują sami przedsiębiorcy. Blisko wyeliminowania gotówki z obiegu są też Szwedzi. W Polsce gotówka ma się dobrze, ale zdaniem ekspertów jako kraj mamy potencjał do rozwoju płatności bezgotówkowych.

Ceny podręczników skoczyły o 40 proc. "Specyfika rynku"

W latach 2010-2014 ceny pakietów podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wzrosły średnio o 40 proc., jednak działania wydawnictw nie były efektem zmowy, tylko specyfiki organizacji tego rynku - wynika z opublikowanej w czwartek analizy UOKIK.

"Nie możemy kierować wiejącym wiatrem". Mateusz Walczak: nigdy nie graj przeciwko rynkowi

Inwestowanie z trendem na rynku finansowym jest proste, łatwe i przyjemne. Najlepiej jak trend jest długoterminowy, spokojny i na płynnym rynku. Długoterminowy, bo chcemy zarabiać nie tylko dziś i jutro, ale włożyć pieniądze i załapać się na solidny zarobek przy ograniczaniu ryzyka i stresu. Spokojny, bo im dynamiczniej się wspinamy na wykresach, tym większe ryzyko korekty (co najmniej), a płynność pozwala na szybkie wycofanie się z inwestycji bez ryzyka, że się kupujący nie znajdzie.

Kredyt na mieszkanie a dodatkowe koszty. Za co musisz zapłacić?

Niskie stopy procentowe zachęcają do brania kredytów, także tych hipotecznych na wymarzone “M”. Trzeba jednak pamiętać, że zakup mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami oprócz ceny samego lokalu, a miesięczne raty mogą zostać powiększone o często przez nas nieoczekiwane koszty. W programie “Biznes dla ludzi” Paweł Blajer zapytał o opłaty około kredytowe - te bankowe i te pozabankowe.

Cudowne otrzeźwienie polskich rowerzystów

Po złagodzeniu przepisów dotyczących nietrzeźwych rowerzystów ich liczba drastycznie spadła. Czy jest ich faktycznie mniej, czy też nie stanowią już łakomego kąska dla policji - zastanawia się "Dziennik Gazeta Prawna".

Tanie kredyty kuszą, ale to bomba z opóźnionym zapłonem? Oto kilka rad, jak uniknąć kłopotów

Skoro miesięczna rata za kawalerkę może być średnio dwa razy niższa niż rynkowy czynsz za wynajem podobnego mieszkania, to odpowiedź na pytanie: kupować czy wynajmować narzuca się sama. Oczywiście, jeśli masz zdolność kredytową - być może taka myśl towarzyszy niejednej osobie, która zastanawia nad kupnem wymarzonego "M". Choć to duże uproszczenie, tym razem statystyki nie kłamią: od maja 2012 roku stopy procentowe systematycznie spadają, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów i miesięczne raty milionów Polaków. Często o kilkadziesiąt, ale w niektórych wypadkach nawet o kilkaset złotych. Problem pojawi się wtedy, kiedy stopy zaczną rosnąć - a to raczej perspektywa nieunikniona. Czy wraz z tym urośnie "bańka złotowa"?