Pieniądze

Pieniądze

W czerwcu, w porównaniu z majem, wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, najbardziej ziemniaków. Potaniał jęczmień, owies i mleko. Taniej było też na targowiskach, jedynie więcej trzeba było zapłacić za ziemniaki i żywiec wołowy - podał GUS.

Szef Rady Krajowej Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff uważa, że prywatyzacja PKP Energetyka jest przykładem złej prywatyzacji podyktowanej fiskalizmem. Z kolei według eksperta ds. rynku energetycznego Roberta Zajdlera sprzedaż spółki prywatnemu funduszowi nie jest złym pomysłem.

Tiger Woods najbardziej przepłacanym sportowcem świata - taką tezę stawia CNN Money. To efekt kolejnego katastrofalnego występu golfisty, tym razem podczas turnieju British Open. Amerykanin ostatni ważny turniej wygrał dawno, bo w 2008 roku. Tymczasem, sponsorzy pozostają wobec niego bardzo hojni.

Honda zgodziła się zapłacić 24 mln dolarów odszkodowania w związku z oskarżeniami o dyskryminację swoich klientów: Afroamerykanów, Azjatów i Latynoameryków przy udzielaniu im pożyczek za zakup samochodów. Ci mieli płacić średnio 150-250 dolarów więcej niż tzw. biali kredytobiorcy - pisze CNN Money.

Jedzenia w ateńskim zoo wystarczy zaledwie na kilka następnych dni. Wszystko przez kontrolę przepływu kapitału. - Możemy magazynować stosunkowo nieduże ilości, importujemy więc co trzy tygodnie i już w przyszłym skończy się nam karma. Jeśli nie znajdziemy sposobu żeby za nią zapłacić. Nasze konto jest zablokowane - tłumaczy Jean-Jacques Lesueur, założyciel ogrodu zoologicznego "Attica". W zoo żyje ponad dwa tysiące zwierząt, a jego dyrekcja ma nadzieję, że ostatecznie uzyska specjalne pozwolenie na przeprowadzenie operacji finansową poza kryzysową blokadą kapitału. Ale karma to nie jedyny problem. - VAT poszedł w górę z 13 do 23 proc., to zmniejszy nasze dochody o 10 proc. Niestety, będziemy musieli podnieść cenę biletów". W zeszłym roku ogród odwiedziło 300 tys. gości.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wyniosło 4 tys. 039,70 zł. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,9 proc. rok do roku i wyniosło 5 mln 577,8 tys. osób.

Przyjęcie przez grecki parlament pierwszego pakietu reform wpłynęło na umocnienie złotego. W czwartek polska waluta umacnia się w parze do franka. Ok. 12.00 trzeba było za niego zapłacić 3,94 zł, a to najniższy poziom od miesiąca. Złoty umacnia się także w parze do euro, które jest najtańsze na naszym rynku od sześciu tygodni.