Pieniądze

Pieniądze

Ostatnie godziny na rozliczenie się z fiskusem. "Lepiej złożyć pusty PIT, ale podpisany, niż w ogóle"

- Warto jeszcze dziś dostarczyć do urzędu skarbowego nawet PIT zerowy, czyli pusty, ale podpisany. Natomiast w poniedziałek złożyć korektę - radził Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran&Pluta. Jak bowiem tłumaczył, "samo złożenie PIT-u 37 (podpisanego) nie jest przestępstwem. Mamy prawo go poprawić". Z tego tytułu nie grożą nam żadne sankcje. A jeśli nie rozliczymy się w terminie z fiskusem, grożą nam kary. Jak poinformował o godz. 16:45 resort finansów, liczba PIT-ów złożonych za pośrednictwem elektronicznego systemu przekroczyła już 7 mln. Najwięcej e-PITów złożono w województwie mazowieckim (13,8 proc.).

Polacy złożyli już ponad 6,3 mln e-PIT-ów. "Nie czekajmy na ostatnią chwilę"

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. Na rozliczenie się z fiskusem zostało niecałe 35 godzin. Ale eksperci apelują - nie zostawiajmy tego na ostatni moment. - Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają, to może być problem. Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć - mówił w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem. Nawet po 40 latach płacenia składek

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na raport przygotowany w Kancelarii Prezydenta, z którego wynika, że młodzi, którzy dziś wchodzą na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek będą mogli liczyć na emeryturę w wysokości 20 proc. swoich ostatnich zarobków.

System działa. Jak nie dać się naciągnąć na kredyt?

W ciągu ostatnich 3 miesięcy przy pomocy kradzionych dokumentów próbowano wyłudzić 1 877 kredytów wartych 67,3 mln zł – wynika z raportu InfoDOK, opublikowanego w środę przez Związek Banków Polskich. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r.

Więcej GMO w Europie? KE chce dać krajom większą swobodę

Komisja Europejska zaproponowała w środę zmianę zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE. Zgodnie z tą propozycją kraje unijne mają mieć więcej swobody, jeśli chodzi o ograniczanie i zakazywanie importu tych produktów.

Szefowie z importu doceniają Polskę

Dla zagranicznych menedżerów pracujących w naszym regionie Polska, pomimo biurokracji, jest najlepszym krajem na prowadzenie biznesu – pisze środowa "Rzeczpospolita".

UOKiK kwestionuje opłaty dodatkowe przy pożyczce. Provident zmienia praktykę

Koszty, które konsument ponosi w związku z udzieleniem i spłatą pożyczki powinny odpowiadać wartości tych usług - podkreśla UOKiK. I informuje, że szef urzędu zarzucił spółce Provident naliczanie opłat w sposób niezgodny z prawem. Provident z własnej inicjatywy zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Unia wypowiada wojnę alkoholowi. Najtańsza wódka za 32 zł?

Unia Europejska wypowiada wojnę alkoholowi - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada m.in. zakaz reklamy, minimalną cenę, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu.

Wnioski ze sprawy Amber Gold. KNF przeciwko "wiecznej stygmatyzacji"

Komisja Nadzoru Finansowego powinna mieć możliwość wykreślania z listy ostrzeżeń publicznych podmiotów, które sąd prawomocnie uniewinnił, lub wobec których umorzono postępowanie - mówi PAP szef KNF Andrzej Jakubiak. Liczy na uchwalenie odpowiednich przepisów do końca kadencji.

Obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Ale czy zawsze trzeba płacić?

Od 11 kwietnia zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów, który przewiduje wyższe kwoty do płacenia za wykroczenie drogowe. Czy zawsze trzeba płacić i czym grozi niezapłacenie takiego mandatu w terminie? Sprawę wyjaśnił Paweł Blajer w rozmowie z adwokat Joanną Parafianowicz w programie "Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

GUS: średnie pensje przebiły 4 tys. Przybywa też etatów

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 4 tys. 214,14 zł, co oznacza, wzrost w ujęciu rocznym o 4,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Eksperci oceniają, że dane te świadczą o poprawie sytuacji na rynku pracy.