Pieniądze

Pieniądze

Od miłości aż po dług. Jak rozstać się i nie zrujnować?

Coraz mniej par spędza ze sobą całe życie. Statystyki są bezwzględne. W 2013 r. ślub wzięło 180 tys. par, czyli o 21 proc. mniej niż 13 lat wcześniej. Natomiast liczba rozwodów wyniosła 66 tys. w tym czasie o 35 proc. "Nic nie jest wieczne, warto więc zawczasu zastanowić się, co zrobić, żeby po rozstaniu nie zrujnować się nie tylko psychicznie, ale też finansowo” - radzi Krajowy Rejestr Długów.

Chińczycy nie kupują u siebie w sklepach Prady i Louis Vuitton, bo boją się podróbek

Chińskie sklepy znanych marek świecą pustkami. - Chińczycy bardzo lubią kupować poza swoim krajem, ponieważ wierzą, że kupują oryginalne rzeczy. Robiąc zakupy w Chinach zawsze są nieco podejrzliwi, że to, co kupują, jest podróbką - powiedział Robert Burke, szef firmy konsultingowej Robert Burke Association. Z tą oceną, zgadza się Stephen King z banku HSBC. - Chińczycy w sklepach zlokalizowanych u siebie jedynie oglądają produkty. Kupują je na Zachodzie - przyznaje.

Kolejne rozmowy ws. "frankowiczów". Co ustali KNF ze środowiskiem bankowym?

Dzisiaj odbędzie się kolejna tura rozmów między przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Andrzejem Jakubiakiem, a przedstawicielami środowiska bankowego, reprezentowanymi przez Związek Banków Polskich. Spotkanie dotyczy przede wszystkim propozycji rozwiązania problemu kredytów we frankach, po gwałtownym wzroście notowań szwajcarskiej waluty w połowie stycznia br.

Rekordowa liczba kredytów na zakupy. Coraz mniej na mieszkania

Rok 2014 był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę i wielkość kredytów konsumpcyjnych - Polacy wzięli je na kwotę 77,8 mld zł - wynika z przedstawionych w czwartek danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Gorzej był z kredytami mieszkaniowymi, których liczba ostatnio maleje.

Chiny przywitają Nowy Rok. Co na to ich gospodarka?

Blisko 1,3 miliarda Chińczyków rozpocznie wkrótce swoje podróże, by wraz z rodziną i przyjaciółmi 19 lutego świętować Nowy Rok. Wydatki na rynku detalicznym i w restauracjach, w analogicznym tygodniu w ubiegłym roku wyniosły prawie o 100 miliardów dolarów. Gospodarka w tym okresie każdego roku notuje jednak spowolnienie, czy w tym roku Chiny unikną podobnego scenariusza?

Dziś tłusty czwartek. Pączki dla pracowników bez podatku

W tym roku od pączków zafundowanych pracownikom w tłusty czwartek przez pracodawców nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego. To efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bowiem przepisy w tej materii nie zmieniły się.

Złoty traci. Przez Grecję i Ukrainę

Złoty w środę tracił na wartości w relacji do głównych walut. Zdaniem ekspertów, powodem tego były ciągle problemy greckiej gospodarki i ciągle nierozwiązany konflikt na Ukrainie. Około godz. 16.30 za dolara płacono 3,73 zł, za euro 4,22 zł, za franka 4,02 zł.

Apple pracuje nad iCar? Po tych spekulacjach akcje giganta wystrzeliły

- Gdyby żył Steve Jobs, to wówczas byłby realizowany projekt iCar - mówi Mickey Drexler, dyrektor generalny firmy Apple. - Samochody dają niezwykłą okazję do realizacji świetnych projektów. Business Insider stwierdził, że nie można wykluczyć, że amerykański gigant pracuje nad koncepcją własnego auta. Po spekulacjach dotyczących pracy Apple'a nad własnym modelem samochodu, wczoraj akcje koncernu podrożały na giełdzie w Nowym Jorku o 1,9 proc.

Zarabiamy coraz więcej. W 2014 roku pensje wzrosły o 3,4 proc.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w 2014 roku w stosunku do roku 2013 o 3,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W IV kwartale ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie, według GUS, wynosiło 3942,67 zł, co oznacza, że wzrosło o 3,1 proc. rdr.

"Centralnie zarządzana ekonomia dzielenia się". Eksperci krytyczni

Nie mamy obecnie do czynienia z typowym kapitalizmem; w wyniku rozwoju technologii cyfrowych, pozwalających na nowe formy komunikacji między ludźmi wkraczamy w coś znacznie gorszego - centralnie zarządzaną ekonomię dzielenia się - mówili eksperci podczas panelu w Berlinie.