Pieniądze

Pieniądze

Nowy system podatkowy miałby dać Polakom wzrost wynagrodzeń o średnio 22 procent. W Sejmie projekt zmian przedstawił Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którym kieruje poseł PiS Adam Abramowicz. Od pomysłu odciął się jednak wyraźnie rząd. - Ani rząd, ani klub, ani partia nad zmianami w podatkach nie pracują - podkreśliła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Wrocław, Szczecin, Poznań oraz Warszawa - to miasta, w których kierowcy płacą najwyższe ceny ubezpieczeń OC w Polsce. W marcu polisy były droższe średnio o 45 procent w porównaniu do cen sprzed roku. Za obowiązkowe ubezpieczenie auta trzeba zapłacić średnio 1054 zł, czyli o 326 zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z analizy porównywarki OC i AC mFind.pl. Jak zaznaczają eksperci, wzrost cen w ostatnich miesiącach wyhamował. Zobacz materiał z programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Pracodawcy mają być zobligowani do płacenia wyższych wynagrodzeń netto. - Dla przedsiębiorców koszt pracy się nie zmieni, natomiast będą więcej płacić pracownikowi, a mniej dla rządu - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Zdaniem gościa programu "Bilans" w TVN24 BiS na mocy nowych przepisów, przy zarobkach na poziomie trzech tysięcy złotych, podwyżka wyniosłaby około 600 złotych.

Płynna kontynuacja działalności firmy po śmierci właściciela, to główny cel ustawy przygotowywanej w Ministerstwie Rozwoju. Do końca czerwca projekt nowych przepisów trafi do konsultacji i uzgodnień, chcemy, by weszła w życie od przyszłego roku - mówi wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Do 30 kwietnia chętni na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mogą zgłaszać swoje aplikacje. Od kandydatów wymaga się szybkości w podejmowaniu decyzji, ponadprzeciętnej spostrzegawczości oraz radzenia sobie ze stresem. Po ukończeniu kursu kontrolerzy mogą liczyć na pensję sięgającą ośmiu tysięcy złotych.

W ciągu dwóch miesięcy tego roku udzielono już milion kredytów konsumpcyjnych, co jest gorszym wynikiem niż rok temu. W lutym było ich o 10 procent mniej niż przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jednocześnie średni limit na kartach kredytowych wzrósł o ponad dziewięć procent.

Zmiany w kredytach hipotecznych znacznie wzmocnią pozycję klientów. W myśl nowych przepisów bank nie będzie mógł uzależniać przyznania kredytu od skorzystania z innych produktów. Wprowadzono też obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody, ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę czy czas na sprzedaż mieszkania, gdy klient popadnie w kłopoty. Sprawdź, co się zmieni.

Ministerstwo infrastruktury kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym. - Proponowane rozwiązanie ma na celu automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności - wskazuje mecenas Przemysław Buczkowski z Kancelarii Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci. Przeciwne szybkiemu wejściu nowych przepisów mogą być jednak samorządy.