Pieniądze

Pieniądze

Usain Bolt był jedną z największych gwiazd zakończonych właśnie igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Jamajczyk zdobył trzy złote medale i swoją olimpijską kolekcję powiększył do dziewięciu krążków z najcenniejszego kruszcu. Bolt nie jest jednak tylko wybitnym lekkoatletą, jest również ikoną, która sponsorów przyciąga jak magnes. Na sportowej emeryturze na pewno nie zginie.

Fuzje i konsolidacje banków najkorzystniejsze są dla akcjonariuszy, natomiast klienci mogą zapłacić wyższymi cenami usług bankowych - przyznają analitycy i ekonomiści, pytani o konsekwencje ewentualnych zapowiadanych fuzji na polskim rynku bankowym.

Wszczęto śledztwo w sprawie cofnięcia w 2008 r. dofinansowania Fundacji Lux Veritatis na poszukiwania wód geotermalnych w Toruniu. Według zawiadomienia ministra środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stracił w tej sprawie niemal 5 mln zł.

Rozpoczęła się niecodzienna kampania promująca Islandię. Linie oferują darmowe przeloty dla Brytyjczyków, którzy zdecydują się tam zamieszkać przez co najmniej rok. Wyspa gwarantuje "wspaniałe widoki, wulkaniczne i księżycowe krajobrazy, relaksujące baseny geotermalne oraz zorzę polarną" - kuszą.

Komisja Europejska rozszerza unijne oznakowanie ekologiczne, na komputery, meble i buty. EU Ecolabel to swego rodzaju nagroda dla przedsiębiorców, którzy decydują się produkować artykuły solidne i naprawialne – mówi komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.

Frank szwajcarski od kilkunastu miesięcy utrzymuje się na wysokich poziomach. Ale jak się okazuje winni nie są temu zagraniczni inwestorzy, którzy chętnie sięgają po tę walutę, ale sami Szwajcarzy. Takie zaskakujące wnioski przedstawia Maxime Botteron, ekonomista Credit Suisse.

Frankowicze nadal czekają na pomoc obiecaną przez prezydenta. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego w niecodzienny sposób postanowiła przypomnieć publiczną debatę o kredytach frankowych i opublikowała długą listę osób i instytucji w niej uczestniczących. Można sprawdzić, że poparcie dla kredytów walutowych wyrażali politycy PiS, w tym były premier Kazimierz Marcinkiewicz, a także ekonomiści i osoby publiczne.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. wzrosło o 4,8 proc. Bez wypłat nagród z zysku w czerwcu br. wyniosło 4 tys. 250,51 zł. Zatrudnienie wzrosło o 3,2 proc. - poinformował w środę w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

UPC bezprawnie informowało konsumentów o podwyższeniu abonamentu za internet, więc spółka musi oddać konsumentom nienależnie pobrane opłaty – o takiej decyzji prezesa UOKiK poinformował urząd w środowym komunikacie. UOKiK nałożył też na UPC karę ponad 800 tys. zł.

W lipcu br. deflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,4 proc., wobec deflacji 0,2 proc. miesiąc wcześniej - podał we wtorek w komunikacie NBP. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł -0,9 proc. w ujęciu rocznym - przypomina bank centralny.

Wakacje powinny być czasem relaksu. Niestety opóźniony lot, czy niezgodny z umową standard hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, może zepsuć wyjazd. Dlatego warto zapoznać się jakie prawa przysługują konsumentowi i kiedy możemy domagać się odszkodowania.

Michael Phelps pływa szybko, ale nie na tyle szybko, aby pokonać wujka Sama, który czeka na niego za każdym razem, gdy zdobywa medal. Nie inaczej jest w przypadku jego sukcesów na igrzyskach w Rio. Zapłacone podatki będą jednak niewielkie, zważywszy, że cały majątek Phelpsa szacowany jest na 55 mln dolarów.

Niemiecka firma HMS Bergbau proponuje przejęcie części zakładu Krupiński, który ma być zlikwidowany. Oferuje załodze pracę, ale minister energii nie chce słyszeć o porozumieniu. Woli zamknąć kopalnię niż ją sprzedać lub wydzierżawić prywatnemu inwestorowi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W tym roku Ministerstwo Finansów może liczyć na ponad 3 miliardy złotych wpływów z tytułu tzw. "podatku bankowego". To o wiele mniej, niż się spodziewano - wynika z analiz think tanku Klub Jagielloński. Eksperci podkreślają, że do unikania płacenia nowej daniny skłania stawka podatku bankowego, która jest najwyższa w Europie.