Pieniądze

Pieniądze

Propozycja KNF to ratunek dla "frankowiczów"? Analizują Hirsch i Samcik

- Propozycja KNF ułatwiłaby odzyskanie mobilności przez zadłużonych we frankach. Kredyt hipoteczny obciążający mieszkanie zmalałby o tyle, że można by je sprzedać i przeprowadzić się do innego - powiedział Rafał Hirsch, dziennikarz tvn24bis.pl. - Jest jednak wiele niewiadomych. Z kolei Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej" stwierdził: Ta propozycja jest tak sprawiedliwa, że aż boli. Boli klientów. Goście TVN24 Biznes i Świat skomentowali w ten sposób propozycję dla "frankowiczów" dotyczącą sposobu przewalutowania kredytów.

Za kredyt zapłacisz tyle samo. Stopy RPP bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

"Frankowicz" "frankowiczowi" nierówny. KNF pokazuje dane

Na niekorzystne zmiany kursów walut najbardziej narażeni są "frankowicze", którzy zaciągali kredyty w 2007 roku i w pierwszej połowie 2008 roku - wynika z prezentacji, którą podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przedstawił szef KNF Andrzej Jakubiak.

Ratunek dla "frankowiczów". Sprawdź, czy się opłaca i ile na tym zyskasz

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała wstępna propozycję jednorazowego przewalutowania kredytów we frankach. Wczoraj prezentował ją szef KNF Andrzej Jakubiak. Przewalutowanie - jak mówił - powinno być jednorazowe i dobrowolne; obie strony, zarówno kredytobiorcy, jak i banki, powinny się ze sobą dogadać. - Strony muszą dojrzeć do tego, że taką transakcję chcą zawrzeć - powiedział Jakubiak. Dodał, że ma nadzieję, że banki to zrozumieją. W TVN24 Biznes i Świat tłumaczymy, na jakich zasadach przeprowadzone byłoby przewalutownie i komu może to się opłacić.

Nintendo z dużym zyskiem. Opuszcza jednak brazylijski rynek

Jeden z największych producentów konsol firma Nintendo 2014 rok zamknęła zyskiem - wynika z opublikowanych właśnie wyników finansowych. Jednocześnie ogłosiła, że wycofuje się z dystrybucji gier i konsol w Brazylii - powodem są wysokie cła i prawo bankowe.

Premier Grecji z wizytą w Rzymie. "Trojka nas zniszczyła"

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek w Rzymie po rozmowie z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim, że w Unii Europejskiej „spójność społeczna i wzrost muszą zastąpić politykę strachu i niepewności". Mówił o "niszczycielskiej" polityce trojki.

Ropa drożeje. Ceny na stacjach pójdą w górę?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na trwający w USA strajk pracowników rafinerii - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,46 dolarów, po zwyżce o 89 centów. - Jeżeli ten trend się utrzyma ceny paliw na stacjach benzynowych pójdą w górę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Urszula Cieślak z BM Reflex.

Prezydent podpisał umowę o obligacjach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o obligacjach, poszerzającą m.in. katalog papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa o obligacje podporządkowane i obligacje wieczyste. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2015 r.

Darmowe konta bankowe to fikcja. Doprowadzą do nowego kryzysu?

Praktyka brytyjskich banków, które oferują klientom darmowe konta “jest nie do utrzymania” i może doprowadzić do zachwiania rynkiem usług finansowych - wynika z raportu opublikowanego przez PwC. Bankami, które proponują takie usługi są np. te główne działające na tamtejszym rynku jak Lloyds i Barclays.

Spadek po małżonku, a kredyt we frankach? Blajer podpowiada, co zrobić

Co zrobić, gdy kredyt na mieszkanie został wzięty przez małżonków, a w pewnym momencie jeden z nich zmarł? Drugiemu małżonkowi pozostał spadek, w którego skład wchodzi kredyt. Czy jest to okazja, aby bankowi zapłacić mniej bądź w ogóle pozbyć się długu? W programie “Sposób na franka” sprawdzał Paweł Blajer.

"Hejt bankowy jest potężny, banki nie są oszustami"

Związek Banków Polskich poinformował, że banki zaakceptowały wszystkie propozycje ws. “frankowiczów”. Według Piotra Kuczyńskiego, analityka DM Xelion wyjście bankowców w stronę klientów nie dziwi. - Bardzo dobrze, że tak robią, bo w niektórych mediach i na forach internetowych tzw. hejt bankowy jest potężny. Banki nie są oszustami - podkreślił ekspert w TVN24 Biznes i Świat.

Od dzisiaj niższe opłaty za transakcje kartami płatniczymi. Będą obniżki cen w sklepach?

Dziś po raz kolejny obniżona zostanie maksymalna wysokość opłaty interchange pobieranej przez banki za płatność kartą. Wszystkich, którzy podpiszą nową umowę z operatorami terminali, będzie obowiązywała niższa stawka: 0,3 proc. dla kart kredytowych i 0,2 proc. dla debetowych. - Uchwalona przez nas nowela ustawy o usługach płatniczych jest zgodna z założeniami unijnego rozporządzenia, z tym że wejdzie ona w życie znacznie wcześniej - powiedział Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji finansów.

Rząd na pomoc "frankowiczom". Zobacz, co proponuje

Wakacje kredytowe, przewalutowanie po kursie NBP, ograniczenie wahań kursu, po którym spłaca się raty - proponuje Ministerstwo Gospodarki w związku z zawirowaniami kursu franka. Podczas spotkania prezydenta z ministrem finansów pojawił się m.in. pomysł ujemnej stopy procentowej.